SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunus Emre 701’inci ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı

Türk İslam tarihinin önemli halk şairlerinden Yunus Emre, vefatının 701’inci yıldönümünde kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2022 13:42
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2022 13:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Yunus Emre 701’inci ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı

 

Türk İslam tarihinin önemli halk şairlerinden Yunus Emre, vefatının 701’inci yıldönümünde kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Türk İslam tarihinin önemli halk şairlerinden Yunus Emre, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ünye Yunus Emre Derneği tarafından “Gönüllerin Mimarı ,Yunus Emre Diyarı” temalı düzenlenen törenle Yunus Emre Türbesinde kabri başında anıldı.

Programa, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Kur’anı Kerim ile başlayan programda İl Müftüsü İsmail Çiçek dua yaptı.

 

Başkan Argan, “Yunus Emre Deyince Hep Aklımıza Güzellikler Gelir”

Yunus Emre’nin “Ben Gelmedim Kavga İçin” sözleriyle konuşmasına başlayan Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, “Yunus Emre Hazretlerinin ölümünün 701. Yıldönümünde onu rahmet

ve minnetle anıyoruz. Dile kolay 701 yıl sonra bile bir insanı anıyoruz. Sadece yaşadığı asra değil bu asra bile damgasını vurmuş. Yunus Emre deyince hep aklımıza güzellikler gelir. Sevgi gelir, Hoşgörü gelir en önemlisi de kalp kırmama gelir” dedi.

Başkan Tavlı, “Yunus Emre’nin Tüm Bu Tasavvufi Yolculuğu Sonrasında Hakk’a Yürüdüğü Yerin Ünye Olduğu Güçlü Kanıtlarla Ortadadır”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı konuşmasında, “Hakk’ı uzaklarda arama, Hakk’ın durağı gönüldedir’. İnsan fıtratında yer alan belki de en önemli değerlerden biri olan sevgi ve kardeşliğin önemine, hayatı boyunca vurgu yapan ve Allah sevgisi ile yoğrulmuş, ruh dünyasının manevi iklimini insanlığa aşılamaya çalışan dünyanın en önemli tasavvuf düşünürlerinden biri olan Yunus Emre’nin insanlığa verdiği mesajlar günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Cumhurbaşkanımız sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı”, UNESCO tarafından da yine 2021 yılının “Yunus Emre Yılı” ilan edilmesi ile birlikte bu değerli tasavvuf düşünürümüzün önemini bir kez daha vurgulama imkânı doğmuştur. Yunus Emre, tasavvufi düşüncelerini insanlığa aşılamak adına yaşamı boyunca Anadolu’nun birçok bölgesine ziyaretlerde bulunmuş ve belirli süre yaşamıştır. Yunus Emre’nin tüm bu tasavvufi yolculuğu sonrasında Hakk’a yürüdüğü yerin Ünye olduğu güçlü kanıtlarla ortadadır. İçinde insan sevgisi ve engin hoşgörüsü ile bizleri barışa, dostluğa, yardımlaşmaya ve birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya yönlendiren Yunus Emre’yi iyi anlamalıyız. Bu vesileyle Ünye’mizin yunus emre ile birlikte bir bütün olarak anılmasında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlar ile temsilcilerine teşekkür ediyorum. Tasavvuf şairimiz, gönül insanı Yunus Emre’yi vefatının

701. Yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Genel Sekreter İnan, “Yenilenen Yunus Emre Külliyesi Tüm Ünyelilere Hayırlı Olsun”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan “ Yunus Emre kendini öğretmeyen ilimden kimseye fayda olmadığını belirtiyor. Geçen sene açılışını yaptığımız çevre düzenlemesi ve külliyesiyle Yunus Emre Türbesi tüm Ünyelilere hayırlı olsun” dedi.

 

Kaymakam Işık, “Yunus Emre Ahmet Yesevi’den Hacı Bektaş’a Bizim İllere Bir Köprüdür”

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, “vefatının üzerinden 7 asır geçmesine rağmen Yunus Emre’yi her dem taze tutan sır aşktır. Aşk odununda pişirdiği şiirleri, ilahileri ve sözleriyle Yunus Emre de aşk medeniyetinin bayraktarı olmuştur. Yunus Emre Ahmet Yesevi’den Hacı Bektaş’a bizim illere bir köprüdür” dedi.

 

Konuşmaların ardından Yunus Emre, kabri başında anılarak yad edildi. Program ikramlarla sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.