SON DAKİKA
Hava Durumu

YÖK Üniversitelerle ilgili alınan yeni kararı açıkladı

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, depremin ardından uzaktan eğitime geçirilen üniversiteler ile ilgili açıklamada bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2023 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2023 11:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
YÖK Üniversitelerle ilgili alınan yeni kararı açıkladı

YÖK Üniversitelerle ilgili alınan yeni kararı açıkladı

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, depremin ardından uzaktan eğitime geçirilen üniversiteler ile ilgili açıklamada bulundu. Özvar, nisan ayı başında alınan kararın yeniden değerlendirileceğini ve gerekirse hibrit sisteme geçileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Şubat’ta üniversitelerde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarını depremzedeler için misafirhane haline getirileceğini ve yaz mevsimine kadar üniversitelerin tatil edilip uzaktan eğitime geçileceğini duyurmuştu.

Bugün kameralar karşısına geçen Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, üniversitelerle ilgili alınan yeni kararları duyurdu.

Üniversitelerde bahar döneminin 20 Şubat’ta uzaktan eğitim şeklinde başlayacağını ifade eden Özvar, nisan ayı başında ise yeniden değerlendirme yapılacağını dile getirdi.

Uygulamalı bölümlerde yüz yüze eğitime geçileceğini kaydeden Özvar, diğer bölümler için ise gerekirse hibrit sisteme geçileceğini ifade etti.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 15’İ DEPREM BÖLGESİNDE

Türkiye’deki örgün öğrencilerin toplam yüzde 15’i ya bölgede ikamet etmekte ya da bu bölgede eğitim almaktadır. Öğrencilerimiz ve personelimiz arasında maalesef kayıplarımız bulunmaktadır.

Neredeyse bütün üniversitelerimiz depremden etkilenmiş paydaşlarıyla doludur. Kampüslerimiz barınma ve ikamet anlamında önemli bir rol almıştır. Tıp ve mühendislik fakültelerinden gönüllü elemanların halen bölgedeki çalışmalarını da izliyoruz.

HİBRİT EĞİTİM

Bundan sonraki süreçte üniversitelerimize çok kritik roller düşmektedir. İllerin tekrar kalkınmasında üniversitelerimizin kuşkusuz önemli rolleri olacaktır.

2022- 2023 bahar döneminin uzaktan eğitim ile sağlanmasına daha önce karar verilmişti. Ön lisans, lisans ve lisans üstü bölümleri için bir dizi kararlar aldık.


Buna göre 20 Şubat’ta bahar dönemi başlayacak. Alınan kararlar nisan ayı başı itibariyle yeniden gözden geçirilerek uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitimin harlanmasıyla hibrit eğitim de değerlendirilecektir.

ÖZEL ÖĞRENCİ DÜZENLEMESİ

* Depremin etkilediği illerde bulunan bir kısım üniversitelerimiz ortak çalışmalar yapmak üzere bazı üniversiteler ile eşleştirildi.

* Özel öğrencilik ile ilgili de bazı kararlar aldık. Depremden etkilenen illerde veya birinci dereceden yakını bu illerde yaşayanlar talep etmeleri halinde birinci derecedeki yakınının bulunduğu ikamette veya bulunduğu illerdeki üniversitelerin eş değer bölümünde özel öğrenci olabilecekler.

KAYIT DONDURMA

* Öte yandan kayıt dondurma konusunda da bazı kolaylıklar getirilmiştir. Bu süre azami öğrenim süresinden de düşülmeyecek.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.