SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni İlin Adı CANİK

Hamarat, “Fatsa ve Ünye kardeş ilçelerdir. İki ilçeye Terme ilçesini de ilave ederek, Ordu ilinden bağımsız yeni bir il olabilir. dedi.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2023 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2023 10:16
Kaynak: IGF
Yeni İlin Adı CANİK

Hamarat yeni ilin adını Canik olarak açıkladı

Fatsa Belediye Başkanı Etem Kibar ile birlikte Fatsa Güneş Gazetesi’ni ziyaret ederek açıklamalarda bulunan AK Parti Ordu Milletvekili Hamarat, “Fatsa ve Ünye kardeş ilçelerdir. Her iki ilçeyi de birbirinden ayırmak mümkün değildir. İki ilçeye Terme ilçesini de ilave ederek, Ordu ilinden bağımsız yeni bir il olabilir. Geçmiş yıllarda gündeme gelen isim olarak ta Canik ismi yeni ile yakışır” dedi.

Hamarat, “MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli’nin meclis kürsüsünde ‘100 il, bin ilçe’ önerisi kabul görmüş, bu görüş doğrultusunda AKP Merkez Yürütme Kurulu’nda da ele alınarak 19 ilçenin il olması için çalışmalara başlanılmıştır. Bu demek değil ki, Ünye il olacak. Bir defa bu bir tekliftir. Ele alınacak, görüşülecek, ve Sn. Cumhurbaşkanımızın görüşüne sunulacaktır. Ben Ordu milletvekiliyim. Daha önce de 2 dönem milletvekilliği yaptım. Memleketimin her köşesini karış karış gezip dolaştım. İlçeleri, mahalleleri biliyorum, yöremizin insanlarını tanıyorum, neler beklediklerini çok iyi biliyorum. Bunun için diyorum ki, ne Fatsa Ünye’den ayrılabilir, ne de Ünye Fatsa’dan ayrılabilir. Kaldı ki, Ünye’nin tek başına il olması, telafi edilemeyecek kırgınlıklara sebebiyet verebileceği gibi siyaseten de zararlı çıkabiliriz. Ne yapılabilir sorusunun cevabi ise, Fatsa ve Ünye ilçelerinin yanına bir de Terme ilçesini ilave ettiğimizde, Kumru, Korgan, Çamaş, Çatalpınar, Kabataş ve Aybastı ilçeleri ile birlikte 800 bin nüfuslu yeni bir il olur. Böylece muhtemelen Canik ismi altındaki tüm ilçeler yine kendi isimleriyle birlikte bir il altında birleşmiş olurlar. Bunun başka bir izahı olamaz” dedi.

Bu işin yakından takipçisi olacağının altını çizen Hamarat, “İl olma işi sıradan bir iş değildir. Görüşülecek, tartışılacak, ilçelerin siyasileri ile STK temsilcileri ile fikir alış verişinde bulunulduktan sonra nihai bir karara varılacaktır. Hiç kimse merak etmesin. Ben bu işin takipçisiyim. Ne Fatsa, ne de Ünye tek başına il olamaz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

İl olmak isteyenlere 8 kriter

Nüfus, mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, hinterlandı, ekonomik çeşitliliği ve eğitim durumu gibi birçok göstergesinin değerlendirilmesi gerekiyor. Bunun gibi 8 başlıktaki kriterlere uyan yerler il olacak.

Yeni il ve ilçeler için TBMM'den yasa çıkarılması gerekiyor. Düzenlemenin Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerden önce yasalaşması beklenmiyor. İl ve ilçe olmak isteyen bölgeleri küstürmemek adına sürecin planlamasının mahalli idareler seçimleri sonrasına bırakılmasının daha uygun olacağı ifade ediliyor.

67 olan il sayısı 81'e çıkmıştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin son grup toplantısında "Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür." demişti.

1989 yılında Aksaray ile başlayan ilçelerin il yapılması 1999'a kadar devam etti ve 67 olan il sayısı 81'e çıkmıştı.

KAYNAK : ordu gazete

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.