SON DAKİKA
Hava Durumu

YASALARDAN BÜYÜK MÜSÜNÜZ?

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye büyük cami yanında bulunan belediye dükkânlarının satışı için branda astı.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 18:14
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 18:14
Kaynak: Sabah
YASALARDAN BÜYÜK MÜSÜNÜZ?

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye büyük cami yanında bulunan belediye dükkânlarının satışı için branda astı.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, imarda şeffaflık açıklaması yapmasına rağmen, uzun süredir Ünye kamuoyunun gündeminde olan Ünye Belediye dükkânlarıyla ilgili hala bir açıklama yapmamasıyla beraber  “biz ne dersek o” anlayışı bir kez daha ortaya çıktı.


Kentsel dönüşüm uzmanı mimar Nihat Şen’in; “ihaleyle satmak zorunda değiliz, bedelini ödeyen alacak” açıklamasına Ünyeli siyasiler tepki göstererek; “satamazsınız”, “kentsel dönüşüm değil, Rantsal dönüşüm” ve “babanın malını mı satıyorsun?” şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı. Ünyeli siyasiler, burada yapılacak olan iş merkezini desteklediklerini, esnafın dükkân sahibi olacak olmalarına sevindiklerini, lakin ihalesiz satışın usule aykırı olduğunu ve şeffaflıktan uzaklığını vurgulamışlardı. 
SGK’ya 17 milyon TL’lik borç karşılığında devredildikten sonra; açıklama yapılmamasına rağmen, geriye 20 milyon TL’ye alındığı söylentileri olan Ünye Belediye Dükkânlarına afiş asıldı. Asılan afişte her hangi bir proje görselinin olmaması, satılacak iş yerlerinin metrekaresi ve fiyat unsurlarının açıklanmayıp sadece bilgi alınabilecek bir iletişim numarası verilmesi de dikkatten kaçmadı. 
25 Eylül 2005 tarihinde yayımlanan RESMİ GAZETE ’de, İçişleri Bakanlığı ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığının, belediyelerin arsa, konut ve iş yeri üretimi, tahsisi, kiralaması ve satışına dair genel yönetmeliğinin, Arsa, Konut ve İş Yerinin Satışının yer aldığı dördüncü bölümde Madde-15, D- bendinde şu şekilde açıklanmıştır; “d) Satış: Konut ve işyerleri açık artırma usulüyle satılır. Konut ve işyerleri, encümen tarafından önceden belirlenen fiyat üzerinden satışa sunulur ve ihale en yüksek teklifi veren istekli üzerinde bırakılır. Satışa sunulan konut ve işyerine alıcı çıkmaması halinde, yeniden ihaleye çıkarılmaksızın belirlenmiş olan fiyat üzerinden satış yapmaya belediye encümeni yetkilidir. Satışa sunulup da satılmayan konut ve işyerlerinin fiyatları, her yıl günün şartlarına göre yeniden belirlenir.”( https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2005/09/20050929-4.htm)
Yukarıda yer alan kanuna göre; Ünye Belediye Dükkânlarının ihalesiz satışı mümkün değildir. Ordu Büyükşehir Belediyesi, ihalesiz bu satış kararını hangi kanuna göre uygulamaya almıştır bilinmezken, kanun ve yasalardan daha mı güçlüler sorusunu akıllara getiriyor. Ünye kamuoyu, konunun aydınlatılmasını ve yanlış anlamaların ortadan kaldırılmasını sağlayacak bir açıklama beklemektedir. Açıklama yapılmaması ise “biz yaptık oldu” gibi anlayışı ortaya çıkarmaktadır, kanunların çiğnendiğini göstermektedir ve RANT iddialarını kuvvetlendirmektedir.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.