SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜRETİCİNİN GÖZÜ AYDIN. LİSANSLI DEPO İNŞAATI BAŞLADI

FINDIK SEKTÖRÜNDE YILLARDIR DİLLENDİRİLMESİNE RAĞMEN HERHANGİ BİR ÇALIŞMANIN YAPILMADIĞI LİSANSLI DEPO SORUNU BAŞKAN GÜLER SAYESİNDE ÇÖZÜLÜYOR.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2023 17:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2023 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
ÜRETİCİNİN GÖZÜ AYDIN. LİSANSLI DEPO İNŞAATI BAŞLADI

ÜRETİCİNİN GÖZÜ AYDIN. LİSANSLI DEPO İNŞAATI BAŞLADI

 FINDIK SEKTÖRÜNDE YILLARDIR DİLLENDİRİLMESİNE RAĞMEN HERHANGİ BİR ÇALIŞMANIN YAPILMADIĞI LİSANSLI DEPO SORUNU BAŞKAN GÜLER SAYESİNDE ÇÖZÜLÜYOR.

 BAŞKAN GÜLER: “FINDIKTA ARTIK YABANCILARIN ELİNDE OYUNCAK OLMAKTAN KURTULACAĞIZ”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in 6 ay önce çalışmalara başladıklarını açıkladığı lisanslı depo için ilk kazma vuruldu.

Ordu fındık sektöründe yıllardır dillendirilmesine rağmen herhangi bir çalışmanın yapılmadığı lisanslı depo sorunu çözülüyor. Göreve başladığı günden bu yana fındık alanında önemli çalışmalara imza atan Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın Tarım Bakanlarını Ordu’da bir araya getirerek ortak deklarasyon imzalanmasını sağlayan, fındık hasadında işçi sorununu çözen, Fındık Verimliliği (FİNVER) projesiyle bahçelerdeki verimi arttıran, Kibele adıyla fındık markası ortaya çıkaran Başkan Güler, fındık fiyatlarını olumsuz etkilemeye  ve sektörde tekel olmaya çalışan bir İtalyan firmasını da Rekabet Kurumu’nu harekete geçirerek soruşturma açılmasını sağladı. Başkan Güler, şimdi de lisanslı depo sorununa el attı.

Başkan Güler’in talimatıyla 6 ay önce çalışmalarına başlanan ve bürokratik aşamaları çözümlenen lisanslı deponun inşaat çalışmaları da başladı. Altınordu’nun Karaağaç Mahallesi’nde 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) içerisinde Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazi içerisinde inşa edilecek lisanslı deponun inşaat alanı düzenleme ve hafriyat çalışmaları devam ediyor.

BAŞKAN GÜLER: “FINDIKTA ARTIK YABANCILARIN ELİNDE OYUNCAK OLMAKTAN KURTULACAĞIZ”

Lisanslı depo ile fındığın daha da değer kazanacağını aktaran ve ‘fındıkta artık yabancıların elinde oyuncak olmaktan kurtulacağız’ diyen Başkan Güler:

“Lisanslı depoculuk için şirketimizi kurduk. Yerini belirledik. Yeni Organize Sanayi Bölgesi için Altınordu ilçesi Karaağaç Mahallesi’nde satın aldığımız arsa içerisinde 36 dönüm üzerinde 14 bin metrekarelik inşaat alanında lisanlı depoyu hayata geçiriyoruz. 35 silodan (fındık depo tankı) oluşan ve 20 bin ton kapasiteli bir lisanslı depoyu üreticilerimize açacağız. Fındıkta artık yabancıların elinde oyuncak olmaktan kurtulacağız. Fındığını patoza verdikten sonra piyasaya ‘emaneten’ indirmek zorunda kalan üreticinin bu sorununu çözmek için elimizden geleni yapacağız”

SON TEKNOLOJİ İLE DONATILACAK

Ordu Büyükşehir Belediyesi uhdesinde inşa edilecek olan 20 bin ton fındık kapasiteli lisanslı depo son teknoloji ile donatılacak. Fındığın en iyi şekilde korunmasını sağlayacak olan depoda; çelik silo yükleme bunkerleri ve besleme istasyonları, fındık tankları, fındık temizleme ekipmanları, fındık numune alma ve analiz ekipmanları, elektronik fındık tartım kantarları, fındık beslemesi sağlayan muhtelif ölçülerde konveyör ve elevatör ekipmanları, fındık boşaltılmasını sağlayan muhtelif ölçülerde konveyör ve elevatör ekipmanları, lisanslı depoculuk yazılımı ve ekipmanları, barkod sistemi ve ekipmanları, jüt çuval ve bigbag çuval paketleme ekipmanları, azot jeneratörleri ve ekipmanları, kabinli dizel jeneratör ve ekipmanları ile sıcaklık görüntüleme sistemleri yer alacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.