SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜNYE MANYETIK KUMLU PLAJLARINI DÜNYAYA ÖĞRETTİK AMA ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ÖĞRETEMEDİK. 

ÜNTİD olarak sürekli ilgili Daire Başkanlığı olarak, Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı ile temas halinde olmamıza rağmen, Kırkevler Plajı için Mavi Bayrak başvurusu yapıldı denilmesine rağmen, gerekli kriterlere uygun alt ve üstyapıyı yapmayan Ordu Büyükşehir Belediyesi en fazla hak eden ilçesini bu yılda yok saymıştır.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 10:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
ÜNYE MANYETIK KUMLU PLAJLARINI DÜNYAYA ÖĞRETTİK AMA ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ÖĞRETEMEDİK. 

ÜNYE MANYETIK KUMLU PLAJLARINI DÜNYAYA ÖĞRETTİK AMA ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ÖĞRETEMEDİK. 
Dört Mevsim Ordu, Dört Mevsim Turizm ise, Mavi Bayrak, yine neden sadece Altınordu’ya verildi. 
ÜNTİD olarak sürekli ilgili Daire Başkanlığı olarak, Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı ile temas halinde olmamıza rağmen, Kırkevler Plajı için Mavi Bayrak başvurusu yapıldı denilmesine rağmen, gerekli kriterlere uygun alt ve üstyapıyı yapmayan Ordu Büyükşehir Belediyesi en fazla hak eden ilçesini bu yılda yok saymıştır.  Mavi Bayrak 2023 yılı ödüllerinde Türkiye'de 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Uluslararası Mavi Bayrak jürisi, 2023 yılı Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajların listesini 24.05.2023 tarihinde açıkladı. 
Üntid olarak, İlimiz Büyükşehir Belediyesi olduğundan beridir, Kültür ve Turizm alanında saha hakimiyeti olan bir ekip olsun istedik. Çünkü, Ordu'muz Turizmsel alanda gelişmekte olan ve bakir bir il. Bu durumun profesyonel bir kadro ile ve KORUMALI TURİZM MASTER PLANI uygulanarak yönetilmesi gerekmektedir. 
Ordu Büyükşehir Belediyemizin numune noktası olan ve kriterleri bakımından hak eden diğer ilçelerimize karşı duyarsız kalışı, mevcut personelin saha hakimiyetinin olmayışının sonucu olarak Mavi Bayrak sayımızın Altınordu ile sınırlı kalmasına neden olmuştur.
Maalesef bu durum; sahanın yönetilemediğini gösteriyor. Her yıl Mayıs ayında açıklanan Mavi Bayraklı Plajlar listesinde maalesef bölgenin plaj kenti konumunda olan 9 adet numune noktası ile takip edilen plajı olan ve Manyetik Siyah Kumu ile Dünyaya adını duyuran Ünye'mizden hiç bir plajın dahil edilmemiş olması üzüntü verici ve düşündürücü bir durumdur. Kaldı ki Manyetik Siyah Kumumuzla ilgili yaptığımız tüm tanıtım çalışmalarımızda plajlardan sorumlu olan Ordu Büyükşehir Belediyemizin duyarsız ve istişaresiz  kalması mavi bayrak sayımızın Altınordu ile sınırlı kalmasına neden olmuştur. Çok yoğun bir şekilde tercih edilen Fatsa Demas Halk Plajı da Mavi Bayrak için yeterliliğe sahiptir. Karadeniz Bölgesinin tek Beyaz Kumlu Plajı olan Perşembe Çaka Beyaz Kum Plajı'nın da Mavi bayrak başvurusuna alınmaması oldukça düşündürücü bir durumdur. 
Ünye, Fatsa, Perşembe ve Gülyalı İlçelerimizdeki plajlarımızla ilgili Büyükşehir Belediyemizin başvuru yapmaması sahanın yönetilemediğinin göstergesidir. 
Merkeziyetçi yaklaşımın sonucu olarak, Ordu’da sadece Altınordu ilçesi 2 Mavi Bayraklı plaja sahip. Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde Samsun geçen yıl olduğu gibi 2023 yılında da 13 Mavi Bayraklı Plajı ile, Ordu 2 Mavi Bayraklı Plajla  Turizm sezonuna merhaba diyecek. Mavi Bayraklı plajlar 33 önemli kritere sahiptir. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterlerden bazılarıdır. 
Dolayısıyla Ünye, Fatsa, Perşembe ve Gülyalı ilçelerimizdeki en az bir plajımız Mavi Bayrakla taçlandırılarak deniz turizmi pastasından hak ettiği payını almalıydı.
Birlikte Ordu, Birlikte Turizm ise tüm ilçelerimize eşit mesafede ve hizmet anlayışıyla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyoruz...
Uluslararası Mavi Bayrak jürisi, 2023 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Merkezi Danimarka Kopenhag'da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE tarafından açıklanan Mavi Bayrak sıralamasında, Türkiye plaj sayısıyla yine dünya üçüncüsü oldu. Türkiye'deki 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Mavi Bayrak sahibi ülkeler arasında ilk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer aldı. Üçüncü sıradaki Türkiye'yi İtalya ve Fransa takip etti
2023 yılı turizm sezonunun Ünye, Ordu, Bölge ve Ülke Turizmimize hayırlı olmasını, 2024 yılında Ünye, Fatsa, Perşembe ve Gülyalı ilçelerimizinde hak ettiği değeri görmesini dilerim.
Adnan SOBİ
ÜNTİD BAŞKANI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.