SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünye'de Büyükşehir İmzası

Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri ve OSKİ çalışmaları kapsamında Ünye’ye son 2 yılda 79 milyonluk yatırım yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2021 13:29
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2021 13:29
Kaynak: Sabah
Ünye'de Büyükşehir İmzası

ÜNYE BÜYÜKŞEHİR İLE BÜYÜYOR

Denizi, yeşil doğası ve zengin tarihi dokusuyla eşsiz güzellikler sunan Kadılar Şehri Ünye, Ordu Büyükşehir Belediyesinin 2 yıllık süre zarfında hayata geçirdiği yatırımlarla turizmde, ticarette, ekonomide ve modern bir şehir olma yolunda hızla ilerliyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yürüttüğü çalışmalarla kentin kaderini değiştirecek ve aynı zamanda ekonomisine katkı sağlayacak yatırımlara imza atıyor. Başkan Güler’in göreve geldiği günden bu yana çalışmaların katbekat arttığı Ordu’da, Ünye ilçesi de Büyükşehir yatırımları ile yeni bir vizyon kazanıyor.

ÜNYE’YE 79 MİLYONLUK YOL VE SU YATIRIMI

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve geldiği günden itibaren 2 yıllık süre zarfında Ünye’de yol ve su çalışmalarına ağırlık verildi. Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri ve OSKİ çalışmaları kapsamında Ünye’ye son 2 yılda 79 milyonluk yatırım yaptı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜNYE’YE 103 KM’LİK KONFORLU YOL

İlçelerin ulaşım altyapısını güçlendiren Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda Ünye’nin ulaşım ağında bulunan yollarda sıcak asfalt ve emilsüyon kaplama olmak üzere toplamda 91,5 km asfalt çalışması gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri ayrıca 11,5 km beton yolu da vatandaşın kullanımına sundu.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşler uhdesinde ayrıca 45,2 km yol bakım onarımı, 4 bin metre beton V kanal, 5 bin metre koruge boru, reglaj, menfez ve duvar yapım alanlarında çalışmalar gerçekleştirerek vatandaşların ulaşım konforunu artırdı.

CADDE VE SOKAKLARA MODERN KALDIRIMLAR

Ordu genelinde olduğu gibi Ünye’de de sıcak asfalt ve beton yol çalışmaları aralıksız devam ederken, baskı beton kaldırımlarla da yayaların rahat hareket etmesine olanak sağlanıyor. Bu kapsamda Ünye ilçesinde çalışma gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, ilçede 2 yılda 15 bin 415 metrekare kaldırımı vatandaşların hizmetine sundu. Çalışmalarla birlikte, yayalara konforlu ve güvenli bir ulaşım imkânı sağlandı.

YAĞMUR SUYU PROBLEMİNE NEŞTER

Atatürk Parkı’nda denize ulaşmayan menfezler düzeltilerek uzatıldı, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde yağmur hatları yeniden düzenlendi. Aşırı yağışlarda problem yaşanan bu alanlar Büyükşehir’in dokunuşları ile çözüme kavuştu.

İÇME SUYU VE KANALİZASYON HATLARI YENİLENİYOR

Ordu Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Ünye’de su ve kanalizasyon alanında önemli yatırımları hayata geçirdi. Vatandaşların sağlıklı içme suyuna kavuşması adına önemli çalışmalar gerçekleştiren OSKİ, 2 yıllık süre zarfından Ünye’ye 68 km yeni içme suyu hattı kazandırdı. Şehrin altyapısı için de durmak bilmeyen OSKİ, 13 km kanalizasyon hattı yaparak altyapıda köklü bir değişim gerçekleştirdi.

OSKİ tarafından ayrıca Ünye’ye bir adet içme suyu deposu kazandırılırken 34 km’lik içme suyu hattı, 3 adet sondaj, 8 adet içme suyu deposu ve su alma yapısı çalışmaları ise aralıksız devam ediyor.

KARADENİZ’İN EN BÜYÜK LİMANI OLMAYA ADAY ÜNYE PORT, HIZLA YÜKSELİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Ordu’ya çağ atlattıracak mega projesi olan Ünye Konteyner Limanı (Ünye Port) Projesi’nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ordu’da Başkan Güler’in öncülüğünde başlatılan, Karadeniz ülkelerine ve Türk Cumhuriyetlerine ihracat noktasında kolaylık sağlayacak ve Karadeniz kıyısında bulunan 6 ülkenin limanından daha büyük olması planlanan projede, yapılan çalışmalarla birlikte büyük bir yol kat edildi. Karadeniz-Akdeniz yolu ile birleşecek olan Ünye Port, Karadeniz ve Akdeniz’e açılan önemli bir aks rolüne sahip olacak. Limanın tamamlanması ile 10 bin krostonluk ve 200 metrelik Ro-Ro gemileri limana yanaşabilecek.

ÜNYE VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA ALANINDAN KURTULDU  

Ünye’de 40 yıl boyunca halk ve çevre sorunu haline gelen vahşi çöp depolama alanı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile kapatıldı. Hafriyat dökülerek alanın tamamen kapatılmasının ardından rehabilitasyon çalışması gerçekleştirildi. Öte yandan Ünye çöpten kurtulurken Çöp Ayrıştırma Tesisi teknolojik yenilenme ile kapasitesi arttırıldı.

ÇAMLIK’A SAYGILI DOKUNUŞ

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye’nin önemli turizm destinasyon alanlarından bir tanesi olan Çamlık’ta hayata geçirdiği projeyle Çamlık’a yeni bir kimlik kazandırıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in büyük bir duyarlılıkla yaklaştığı ve vatandaşların vazgeçilmez adresi olan Çamlık projesinde sıkı bir çalışma yürütülüyor. Ünye’nin önemli bir değeri olan Çamlık’ta yapılan çalışmalar bölge halkı tarafından da destek görüyor ve beğeniyle karşılanıyor. Alanda yapılacak oyun grubu montajı ve amfiye yerleştirilecek oturma basamakları sonrası toprak tesviye işlemlerini yapacak olan ekipler, çevre düzenleme çalışmalarını yakın zaman içerisinde bitirerek Çamlık’ı yerli ve yabancı turistlerin kullanımına sunacak.

ÜNYE’NİN EN ÖNEMLİ TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Bugüne kadar çok sayıda kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olduğu için “ölüm kavşağı” olarak anılan Ünye Sanayi Kavşağı, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kavşak düzenleme çalışmasının ardından güvenli hale getirildi. Altınordu ve Fatsa ilçesinde hayata geçirilen çalışmaların ardından Ünye ilçesinde de kavşak düzenlenmesi gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, ilçenin önemli bölgelerinden biri olan ve geçmişte kazalarla anılan Ünye Sanayi Kavşağı’ndaki çalışmaları tamamlayarak dinamik kavşak modelini hizmete aldı.

Büyükşehir Belediyesi öte yandan Sahil Yolu ve Niksar Caddesi üzerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak içinde sinyalizasyon çalışmalarına devam ediyor.

ÜNYE’YE 5 KM BİSİKLET YOLU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in seçim vaatlerinden biri olan Ünye Bisiklet ve Yürüyüş Yolu Projesi çalışmaları kısa süre içerisinde tamamlanarak vatandaşın kullanıma sunulacak.

İlçe merkezinde Çamlık ile otogar arasında kalan 5 kilometrelik alanda uygulanan proje; kent estetiğine katkı sağlaması, çevre dostu proje olması, sportif faaliyet yapılan alanları arttırması ve yapıldığı konum itibariyle rahatlıkla ulaşılabilecek bir yerde olmasıyla Ünyeli vatandaşlardan tam not alıyor.

İTFAİYE ÜNYE’YE TAŞINDI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ilçelerin ekonomik, sosyal ve nüfus potansiyelini değerlendirmek ve vatandaşa daha hızlı ve etkin hizmet verebilmek amacıyla İtfaiye Daire Başkanlığı’nı Ünye’ye taşıdı. Bu çalışmalar kapsamında OSKİ Genel Müdürlüğü de Fatsa’ya taşınarak hızlı ve etkin bir çalışma imkânı sağlandı.

ÜNYE İSKELESİ YENİLENEN HALİYLE GÖRSEL BİR ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ

Ünye ilçesinin sembol mekanlarından olan Ünye İskelesi Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından bakım ve onarımları yapılarak ışıklandırıldı. Büyükşehir Belediyesinin dokunuşlarıyla modern bir kimlik kazanan Ünye İskelesi, ışıklandırılmasıyla birlikte geceleri görsel bir şölen sunan mekâna dönüştürüldü.

ÜNYE’NİN ÇEKİM MERKEZİNE GENİŞ VE KONFORLU YOL

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye ilçesine 4 km mesafede bulunan ve dokusunda barındırdığı birçok yaban hayvanı ve bitki çeşidiyle dikkat çeken Asarkaya Kent Ormanı yolunda genişletme çalışması yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla yolun 2.5 km’lik kısmı 10 metre genişletilirken çalışmaların tamamlanmasıyla Asarkaya’ya ulaşım daha da kolaylaşacak.

TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKILIYOR

Ünye ilçesinde bulunan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi ile İslam alimlerine ait 7 mezar Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor. Devam eden çalışmalar kapsamında, mezarlar Ünye taşıyla yenileniyor. Kabristanlığa giden yol ve çevre duvarlarını da onaran olan ekipler, kabristanlığa giriş tagı çalışması da yapıyor.

ÇOCUKLARIN YÜZÜ GÜLDÜ  

Sosyal belediyecilik anlayışıyla yaptığı çalışmaları Ordu geneline yayan Büyükşehir Belediyesi, her kesime hitap eden projeleri geliştirmeye devam ediyor. Hayata geçirilen yatırımlarda çocuklar da unutulmuyor. Bu kapsamda başlatılan proje kapsamında 2 yılda Ünye’ye 7 adet çocuk oyun grubu yerleştiren Ordu Büyükşehir Belediyesi yaptığı bu çalışmalarla çocukların yüzünü güldürüyor.

ÜNYE’YE MODERN DURAKLAR

Ordu’da yükümlüleri sosyal hayata kazandırmak ve onların yeni meslek edinmelerini sağlamak amacıyla imzalanan protokol kapsamında mahkumlar tarafından imal edilen toplu taşıma duraklarının montajı 19 ilçede devem ederken bu kapsamda Ünye’ye 40 yeni durak kazandırıldı.

Ünye de ayrıca “İsmiyle Özdeşleşen Mahallelerde Meyve Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” hayata geçirildi. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından Cevizdere Mahallesine ceviz fidanları dikildi.

Büyükşehir Belediyesi sözleşmeli tarım çalışmaları kapsamında da Ünyeli üreticilere önemli desteklerde bulundu.  

Büyükşehir Belediyesi tüm bu çalışmalarla Ünye’ye yeni bir vizyon kazandırırken yapımı devam eden ve planladığı yeni projelerle Ünye’yi her alanda bir cazibe ve çekim merkezi olması için çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor.  

 

 

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.