SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünye’de, “Bağımlı Olma Özgür Ol” Semineri Düzenlendi

Ünye Belediyesi tarafından 1-7 Mart Yeşilay Haftası münasebeti ile “Bağımlı Olma Özgür Ol” semineri düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2022 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2022 09:59
Kaynak: Sabah
Ünye’de, “Bağımlı Olma Özgür Ol” Semineri Düzenlendi

 

Ünye Belediyesi tarafından 1-7 Mart Yeşilay Haftası münasebeti ile “Bağımlı Olma Özgür Ol” semineri düzenlendi.

Ünye Belediyesi tarafından 1-7 Mart Yeşilay Haftası münasebeti ile 01 Mart 2022 Salı akşamı Fevzi Çakmak Sosyal Tesisleri’nde “Bağımlı Olma Özgür Ol” semineri düzenlendi.

Seminerde konuşan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ebru Çelik, Yeşilay’ın amacına ilişkin şunları söyledi; “Toplumda bağımlılık ile mücadele etmek adına insanların onur ve sağlıklarının korunması doğrultusunda her türlü farkındalık ve yardım çalışmalarını topluma iletmek ve bunları düzenlemektir. Her ne kadar çoğumuz bağımlılık dediğimiz zaman sadece sigara ve alkolü düşünsek de aslında kumar, uyuşturucu ve her türlü alışkanlık yapan maddeler ve son yıllar da buna katılmış olan teknoloji bağımlılığı, bunların hepsi toplumumuzda ve tüm dünyada bakıldığında çok büyük bir kesimi kaplamaktadır.

-“BAĞIMLILIK NEDİR?”

Bağımlılık; kelime anlamı olarak alkol sigara uyuşturucu ya da uçucu madde kullanarak ruhsal ve fiziksel yaşamı bozan bu maddelere alışıp tutsak olmak demektir. Bağımlılığa genellikle 12 – 13 yaşlarında sigara ile başlandığı ve daha sonra 15 – 16 yaşlarından sonra alkol ve takibinde uyuşturucu ile devam ediyor. Ama teknoloji bağımlılığı henüz yürümeyen çocuklarımızda başlıyor. Sonrasında bağımlılıkların birbirini tetiklediği söyleniyor.

İnsanlar Neden Bağımlı oluyor?

Önce vücutlarında bir rahatlama hissi, ilk dozlarda hafif bir baş dönmesi keyifli haz evresinde çok güzel, herkes bundan çok hoşlanıyor. Ama ardından artan dozlardan sonra bu sefer vücut ve akıllarının kontrollerini kaybedenler yavaş yavaş karar verme yeteneklerinin bozulmasıyla öncelikle kaza ve hatalı işlere sebep olma, suç işleme, etrafındakilere zarar verme ve bu miktarların zaman içinde vücudun daha yüksek miktarlarına alışmasıyla birlikte bağımlılık, bu maddeleri alamadıklarında sinirlenip etraflarındakilere zarar vermeleriyle devam ediyor. Hepimiz etrafımızda oruç aylarında sigara içemediğim için çok sinirliyim deyip işini doğru düzgün yapamayan ya da işini yaparken etrafındakilere çok öfkeli davranan insanları görüyoruz.

-“HER BİR TEK SİGARANIN İÇİNDE 7.000 KADAR KİMYASAL DEĞİŞİK MADDE BULUNUYOR”

Sigara ve sigaranın türevleri olduğunu özellikle sürekli vurgulamakta ve bu vurguyu daha iyi yapabilmek için dünya çapında 9 Şubat ve 31 Mayıs sigarayı bırakma günü olarak belirlenmiştir. Bir tek sigaranın içinde 7.000 kadar kimyasal değişik maddenin bulunduğu ve bunların yaklaşık 600 taneden fazlasının da akciğere siyanür zararı verdiğini biliyoruz.  Arsenik yani fare zehiri de sigarada var. Katranı herkes biliyor ama içinde siyanür olduğu, fare zehri olduğu hiç bir zaman ne konuşulur ne düşünülür. Araştırmalara göre dünyada olduğu gibi ülkemizde tütün, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin alım oranları hızla artmakta. Maddeye başlama yaşları da gün geçtikçe daha da aşağıya kaymakta.

-“HEPİMİZ BUGÜN TEKNOLOJİSİZ BİR HAYAT DÜŞÜNEMİYORUZ”

Bunlara ilaveten teknoloji bağımlılığını ve kumara olan düşkünlüğü de düşündüğümüzde hem dünya çapında hem ülkemizde psikolojik, sosyolojik ve ekonomik boyutlarda ailelere ve topluma zararlar gün geçtikçe artmakta ve artık önüne geçilemeyecek boyutlara varmaktadır. Teknolojinin insanlara hayata sayısız faydaları olduğu aşikâr. Bugün teknolojisiz bir hayat düşünemiyoruz. Fakat kişinin teknoloji kullanımı üzerindeki kontrolünü kaybetmesi sonucunda çok ciddi zararlara sebep olabileceği de kesinlikle unutulmamalıdır. Bu nedenle gençleri bilişim teknolojileri karşısında sadece pasif tüketici olmaktan kurtulup aktif üreticiler haline getirmek için bir şeyler yapmalıyız.

“BİZLER ÇOCUKLARI, BİR ŞEKİLDE BERABER VAKİT GEÇİRMEYE YÖNLENDİRMELİYİZ”

Çocuklar oyun oynamayı bilmiyor. Yan yana oturup herkes kendi kendi IPAD’ine, kendi telefonuna bakıyor. Bu bir bağımlılıktır ve bu yaşta başlar. Daha sonrasında bu bağımlılık sigara bağımlılığı derken alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olarak devam ediyor.  Bizler onları, bir şekilde beraber vakit geçirmeye yönlendirmeli, sokakta oyun oynamalarını sağlamalıyız. Bu sadece anne babadan geçmiyor tabi ki sizler evinizde bu savaşı vereceksiniz. Belediyenin yaptığı çalışmalar, belki çocukların sokakta bir arada oynayabilecekleri alanların arttırılması sağlanmalı. Çocuklarımızın daha kaliteli vakitler geçirebileceği okullar da alanlar oluşturulmalı. Ama bizler bunları el birliği ile yapmalıyız. Yeşilay bir hafta boyunca farkındalıklar vermeye çalışıyor. Tamam bu farkındalığa vardık ama bizler ne yapmamız gerekiyor?  Çocuklarımız kış aylarında evlerinde oturuyor. Kapalı alanlarda birlikte vakit geçirebilecek ya da okul dışı zamanlarda da birlikte bir şeyler yapılabilecek imkânlar sağlanmalı diye düşünüyorum. Birleşmiş Milletler Dünya Uyuşturucu Fonuna göre dünya genelinde 269 Milyon kişinin uyuşturucu kullandığı aktarılmakta. Yaklaşık 13 Milyon gencin esrar kullandığı özellikle 15 – 16 yaş grubunda da yaklaşık 11.6 Milyon öğrencinin kullanıcı olduğu vurgulanmış.

En çok vurgulanan yaş grubu 12-17 arasında olduğu bu yaş grubunun çok yakinen takip edilip hatalara düşmemesi için çok dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç ile Mücadeleye dair sınıf verilerine göre ülkemizde uyuşturucu kullanımı her geçen gün artmakta ve çok ciddi bir boyuta gelmektedir. Ülkemizde gençler arasında yapılan araştırmalara göre yarısından fazlası hayatlarında bir kere de olsun sigarayı denediklerini söylüyorlar.”

Fevzi Çakmak Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen seminere Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarı Hasan Çalışkan ve vatandaşlar katıldı.

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.