SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜNYE’DE 100 YILLIK KUTLAMA

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı vatandaşların bayramını kutlayarak, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını Ünye’de coşku ve heyecanla kutlarken ikinci yüzyıla başlangıç yaptık. Geleceğimizin teminatı gençlerimizle ülkemiz Türkiye Yüzyılı’na emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2023 14:13
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2023 14:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
ÜNYE’DE 100 YILLIK KUTLAMA

ÜNYE’DE 100 YILLIK KUTLAMA

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı nedeniyle Ünye’de düzenlenen programlara binlerce vatandaş katılırken öğrencilerin gösterileri izleyenlerden tam not aldı. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı vatandaşların bayramını kutlayarak, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını Ünye’de coşku ve heyecanla kutlarken ikinci yüzyıla başlangıç yaptık. Geleceğimizin teminatı gençlerimizle ülkemiz Türkiye Yüzyılı’na emin adımlarla ilerliyor” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ünye’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun üzerinden 100 yıl geçerken Ünye’de gerçekleştirilen kutlamalar bayrama damga vurdu. Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesi tarafından düzenlenen programa binlerce vatandaş katıldı.

KAYMAKAM IŞIK TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ilk olarak Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Garnizon Komutanı Üsteğmen Oğuzhan Sarıkaya ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile birlikte Kaymakamlık makamında protokolün tebriklerini kabul etti.

BİNLERCE VATANDAŞ STADYUMDA BAYRAM KUTLADI

Tebrikat töreninin ardından Ünye Şehit Stadyumunda Bayram programı gerçekleştirildi.

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Garnizon Komutanı Üsteğmen Oğuzhan Sarıkaya ve Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile birlikte vatandaşlar başta olmak üzere öğretmen ve öğrencilerin bayramını kutladı.  

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Kaymakam Işık, konuşmasında “Şanlı bir tarihi ve büyük bir medeniyet birikimine sahip yüce Türk milletimizin cumhuriyet bayramını, özgürlük ve bağımsızlığımızın simgesi cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünü kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Aziz milletimizin tarihte eşine rastlanmayan bir kahramanlık destanı yazarak gerçekleştirdiği milli mücadele sonunda kurduğu cumhuriyet büyük bir atılım muhteşem bir zirvedir. Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de tarihimizin kaydettiği en büyük ve en şanlı mücadelelerden biri olmuştur.  Bu mücadele yakılmış, yıkılmış, istila edilmiş coğrafya üzerinde yeniden birleşilmesi ifadesidir. Cumhuriyet kararlılığın, azmin ve birlik olmanın ifadesidir. Cumhuriyet vatan için siper edilmiş göğüslerin kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla birleşmiş yüreklerin tarihidir. Cumhuriyet insan onuruna ve yaradılışına en yakışan bir rejim; farklı kültür, inanç ve düşüncelerin teminat altına alındığı, birlikte var olma ve ortak yaşama kararlılığıdır. Cumhuriyet bir değerler bütünüdür; bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, bir yönetim biçimidir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ülkemiz, kalkınma ve modernleşme yolunda çok önemli adımlar atmıştır. Bugün görevimiz, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığını, birliğini ve bütünlüğünü esas alarak ülkemizi daha ileri bir seviyeye taşımaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Kaymakam Işık’ın konuşmasının ardından programda Gölevi Anaokulu öğrenciler tarafından gösteri yapıldı. Ünye İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Zeynep Dila Özcanlı “Yaşasın Cumhuriyet” isimli şiiri okurken Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Fevzi Çakmak Ortaokulu öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi programda yer aldı.

Ünye Fen Lisesi öğrencisi Kerem Taha İlkan Akdeniz’e doğru isimli şiir okudu. Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteri sunuldu. Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Adnan menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Puset Polvan Orta Okulu öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı.

Atatürk İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu tarafından hazırlanan gösteriler de bayram programında izleyenlerden tam not aldı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye temsilcisi Kıbrıs Gazisi Arif Takıcı tarafından “Cumhuriyet” konulu şiir okundu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan  teakwondo ve güreş gösterileri ise nefes kesti.

Bayram programı resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle devam etti. İlkokullar arası resim yarışmasında üçüncü olan Atatürk İlkokulu Öğrencisi Cantürk Yılmaz, Ortaokullar arası şiir yarışmasında üçüncü olan  Ünye İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ayşe Beyzanur Kadıoğlu ve Liseler arası kompozisyon yarışmasında üçüncü olan Mehmet Refik Güven Anadolu Lisesi öğrencisi Emine Ecemsu  Çiçek’e ödüllerini Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı takdim etti. İlkokullar arası resim yarışmasında ikinci olan İnönü İlkokulu Öğrencisi Nisa Haliloğlu, Ortaokullar arası şiir yarışmasında ikinci olan Pelitliyatak İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ayşegül Dedeoğlu ve Liseler arası kompozisyon yarışmasında ikinci olan Ünye Anadolu Lisesi öğrencisi Pelin Arslan’a ödüllerini Ünye Garnizon Komutanı Üsteğmen Oğuzhan Sarıkaya takdim etti. İlkokullar arası resim yarışmasında birinci olan Anafarta İlkokulu Öğrencisi Beste Erfelay,  Ortaokullar arası şiir yarışmasında birinci olan TOKİ Ömer Çam Ortaokulu öğrencisi Elvin Duru Öztürk ve Liseler arası kompozisyon yarışmasında birinci olan Ünye Fen Lisesi öğrencisi Şura Muti’ye ödüllerini Ünye Kaymakamı Ayhan Işık takdim etti.

Bayram programı okulların tören geçişi ile sona erdi. 

CUMHURİYET FENERLERİ ÜNYE’Yİ AYDINLATTI

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ünye’de yapılan etkinlikler Fener Alayı ile devam etti

100’üncü yıl kutlama etkinlikleri kapsamında Topyanı mevkiinden Cumhuriyet Meydanı’na fener alayı yürüyüşü yapıldı. Vatandaşlar ellerinden Türk Bayrakları ve fenerlerle sahil boyunca bando takımı eşliğinde coşkuyla yürüdü. Sahil boyunca evlerinin balkonlarında bulunan vatandaşlar da ellerinde bayraklarla fener alayını selamladı. Çok sayıda araç sürücüsü konvoy oluşturarak fener alayına destek verdi. Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmalar yapıldı.

BAŞKAN TAVLI, “YÜZÜNCÜ YILDA GELECEĞE GÜVENLE BAKIYORUZ”

Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Şanlı bir nesiliz. Bundan sonraki yüzyılın bundan önceki yüzyıldan daha şanlı bir şekilde olacağından şüphemiz yok. Ülkemizin gelişimini ve kalkınmasını sağlayacak gençlerimizle birlikte bugün hep bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yüzüncü yılda geleceğe güvenle bakıyoruz. Türkiye Yüzyılının inşaasında daha da umutluyuz. Cumhuriyet Bayramımızın Ünye’de bu kadar coşkulu ve heyecanlı bir şekilde kutlanmasına vesile olan tüm hemşehrilerime ve emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık ise katılanlara teşekkür ederek Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları havai fişek gösterileriyle sona erdi.

Ünye’de düzenlenen programlara Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Garnizon Komutanı Üsteğmen Oğuzhan Sarıkaya, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başta olmak üzere protokol üyeleri, STK başkan ve yöneticileri, öğrenciler, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.