SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünye Çöp Merkezi Olurken Altınordu Çöplüğünde Lavanta Yetiştiriyor.

Durugöl mahallesinde kıyı kenar çizgisine sıfır konumda olan ve uzun süre ordu’nun vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılan 17 dönümlük araziden artık lavanta kokuları yükseliyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2021 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 11.10.2021 09:46
Kaynak: Sabah
Ünye Çöp Merkezi Olurken Altınordu Çöplüğünde Lavanta Yetiştiriyor.

Ordu’nun çöplüğünden artık lavanta kokuları yükseliyor

Şehrimiz yepyeni bir alternatif cazibe ve çekim merkezi daha kazanıyor

Başkan tören “ekoloji ile ekonomiyi birleştirdik”

Durugöl mahallesinde kıyı kenar çizgisine sıfır konumda olan ve uzun süre ordu’nun vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılan 17 dönümlük araziden artık lavanta kokuları yükseliyor. Karadeniz’in kıyısında mor çiçeklerle bezeli gün batımının sıcak renklerine kavuşan altınordu’nun lavanta tarlasında ilk hasat yapıldı.

Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir doğa, yaşanabilir bir şehir bırakmak amacıyla birçok çevre dostu uygulamayı hayata geçiren altınordu belediyesi, durugöl mahallesi'nde yer alan 17 dönümlük arazi üzerinde bulunan eski vahşi çöp depolama alanını lavanta tarlasına dönüştürerek hem doğaya hem de ekonomiye kazandırdı.

Altınordu’nun lavanta tarlasında ilk hasat gerçekleştirildi

Başkan aşkın tören’in talimatları doğrultusunda altınordu belediyesi tarımsal hizmetler müdürlüğünce gerçekleştirilen çalışma ile nisan ayında başkan aşkın tören’in de katıldığı etkinlikle toprakla buluşturulan 15 bin lavantanın ilk hasadı gerçekleştirildi. Tıbbi ve aromatik özelliği ile büyük ilgi ve beğeni toplayan aynı zamanda ekonomik değeri yüksek bir bitki olan arazilerin mor bereketi lavanta kozmetikten temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılıyor

Ekolojiye de ekonomiye de değer katacak

Kıyıya yakınlığı ile türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyan proje hakkında açıklamalarda bulunan başkan tören, “yakın zamana kadar vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılan durugöl mahallemizdeki bu bölge rehabilite edildikten sonra çevreye zarar vermeyecek bir hale getirildi. 17 dönümlük arazi üzerine kurduğumuz lavanta tarlası ekoloji ile ekonominin birleştiği yer olacak.

15.000 lavantanın toprakla buluştuğu bu alanda yeni istihdam sahaları yaratmayı, turizmi güçlendirmeyi ve alternatif gelir kaynakları oluşturmayı hedefliyoruz. Projemiz tamamlandığında çevre düzenlemesi ve estetiği ile şehrimizin turizm cazibe ve çekim merkezlerinden biri olacak.

Lavanta bahçelerinin görsel güzelliği turizmde katma değer yaratırken, bu bahçelerde lavanta balı da üretebiliyor. Projemiz bu yönüyle de arıcılık alanında ayrıca bir katma değer oluşturacak. Çevre dostu düzenlemeyle âtıl durumdaki bu araziyi şehrimize kazandırmanın yanında gelecekte hayata geçireceğimiz projelerle birlikte istihdama yönelik her alanda adımlarımızı da atmaya devam ediyoruz. Şehrimize ve hemşehrilerimize

Hayırlı olsun

" şeklinde konuştu

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.