SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜNTİD YAZKONAĞI MAĞARASININ TURİZMİMİZE KAZANDIRILMASI İÇİN YOĞUN ÇALIŞMASINI SÜRDÜRÜYOR.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney başkanlığında, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği öncülüğünde 10 Aralık Perşembe günü Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ünye Turizm Ofisi Müdürü Arkeolog Ali Rıza Nal, Sanat Tarihçisi Nevra Arslan, Ordu Dağcılık Kulübü (ODAK) üyesi Maden Müh. Dağcı Anıl Alp ve Mahalle Muhtarı İhsan Bağcı’dan oluşan ekip Yazkonağı Mağarasına keşif ve ön rapor gezisi düzenlemiştik.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2020 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2020 10:48
Kaynak: Sabah
ÜNTİD YAZKONAĞI MAĞARASININ TURİZMİMİZE KAZANDIRILMASI İÇİN YOĞUN ÇALIŞMASINI SÜRDÜRÜYOR.

ÜNTİD YAZKONAĞI MAĞARASININ TURİZMİMİZE KAZANDIRILMASI İÇİN YOĞUN ÇALIŞMASINI SÜRDÜRÜYOR.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney başkanlığında, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği öncülüğünde 10 Aralık Perşembe günü Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ünye Turizm Ofisi Müdürü Arkeolog Ali Rıza Nal, Sanat Tarihçisi Nevra Arslan, Ordu Dağcılık Kulübü (ODAK) üyesi Maden Müh. Dağcı Anıl Alp ve Mahalle Muhtarı İhsan Bağcı’dan oluşan ekip Yazkonağı Mağarasına keşif ve ön rapor gezisi düzenlemiştik.

Yazkonağı Mağarası’nın turizme kazandırılması için başlatılan keşif ve ön rapor gezisinin ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi de mağarayla ilgili planlama yapmak ve yeni turizm sezonuna hazır hale getirmek üzere Ünye Ofisi’nde bir toplantı gerçekleştirdik. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya, Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Özel Kalem Müdür Erkan Koç, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ünye Turizm Ofisi Müdürü Arkeolog Ali Rıza Nal, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği üyesi Sanat Tarihçisi Nevra Arslan, Ordu Dağcılık Kulübü (ODAK) üyesi Maden Müh. Dağcı Anıl Alp ve Mahalle Muhtarı İhsan Bağcı katıldı.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, atıl durumda olan Yazkonağı Mağarası’yla ilgili çalışmanın startının Ünye’de verildiğini söyledi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz ile bir toplantı yaparak fikir alışverişinde bulunduklarını açıklayan Adnan Sobi, şu açıklamayı yaptı:

“Burada yapılması gereken bazı çalışmalar var. Önceden yol açılması ile ilgili kamulaştırma yapılmış.  Bunun dışında mağaranın ziyaret edilip gezilmesiyle ilgili düşünce var. Bunun için bazı çalışmalar yapılması lazım. Mağaranın içerisinde ışıklandırma, gezi alanlarının mesafeli ve güvenlikli bir şekilde hazırlanması gerekli. İçeride kayaların düşme ihtimaline karşı önlemlerin alınması, mağara tavanlarının sağlamlaştırılması gerekiyor. Şu an içerisi güvenliksiz, ziyaretçilerin içeriye girmesi risk oluşturabilir.  Düşme riski olan kayalardan kaldırılabilecek olanların kaldırılması, yerinde muhafaza edilmesi için gereken çalışmalar yapılmalı.  Mağarada en önemli çalışma güvenlikle ilgili, yağmur yağdığında orada suların arttığı ile ilgili muhtarın bir düşüncesi vardı. Bu güvenlik önlemleri tam olarak alınmadan içeriye ziyaretçi girişi imkansız. İyi bir çalışma yapmak lazım.”

Yazkonağı Mağarası planlanan çalışmalar yapıldığı takdirde 2021 turizm sezonunda açılabileceğini ifade eden Başkan Adnan Sobi, şunları söyledi:

“Burası ile ilgili MTA’nın daha önce yapmış olduğu proje varmış, ancak bu proje günümüze uyarlanmalı. Çünkü burası fay yarığı. Buranın bir çıkışının olma ihtimali de var. Anıl Bey dağcılık ekibi ile gelip mağara içerisinde neler var bununla ilgili çalışma yapmak istiyor. Eğer bir çıkışı da varsa nereye kadar gidiyor, nasıl bir yapısı var, ona da bakmak gerekiyor. Mağara içinde çok büyük çalışmalara gerek yok. İstenirse önümüzdeki turizm sezonunda açılabilecek bir yer.” 

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi,  dernek olarak hazırladıkları Yazkonağı Mağarası Turizmsel ve Vitrinsel alt yapı ön raporunun toplantıda kabul edildiğini belirtirken, tespitleri şu şekilde açıkladı:

“ÜNTİD olarak kuruluş amaçlarımızdan olan, keşfet, hazırla ve tanıt misyonumuzu bu özel mağaramızda uygulayarak özel bir destinasyonu turizmin hizmetine açmak için Ordu Büyükşehir Belediyemizle birlikte hayata geçirmek istiyoruz.

Ulaşılabilirlik alt yapısı: 

-Batı girişi olan Ünye-İkizce Kavşağına üç boyutlu mesafeli yön tabelası.

-Doğu girişi Otogar ayrımına aynı görsel ve mesafeli yön tabelası koyulması.

-Şehrimizin Cumhuriyet Meydanı tarafından gelen araçlar için Tabakhane Köprüsü çıkışı yol ayrımına mesafeli yön tabelası.

- Doğu girişimiz olan Otogar tarafından gelen araçlar için eski Balıkhane yol dönüşüne tabela, buradan içeriye dönen araçlar için yol ayrımında sağ tarafa resimli ve isimli yön tabelası.

-Köprübaşı dört yolunda yön tabelası.

-Bekçi Mahallesi yol ayrımına resimli, isimli ve mesafeli yön tabelası.

-Yanıklar Petrol yanı okul ayrımına resimli ve mesafeli yön tabelası koyularak mağaraya ulaşım sağlanmış olacaktır...

Karşılama Alanı ve Hizmet Altyapısı: Destinasyonumuzun en önemli vitrinsel alanı, karşılama noktasıdır. Buraya Büyükşehir Belediyemizin yayla ve doğal destinasyonlara yapmış olduğu ahşap çay büfesi çok uygun olacaktır. Mimarisinin ve renginin Ünye eski evleri modeliyle yapılması amacına özel bir anlam katacaktır.

 Büfemizdeki hizmetler: 

-Çay ve kahve servisi.

-Su ve Tost servisi.

-Fındık ve mevsimine uygun yöresel meyve satışı.

-Geziye katılacaklar için, kiralanmak üzere, bay, bayan ve çocuklar için uygun numaralarda outdoor çizmeler. - Katılımcıların kıyafetlerini korumaları amaçlı tek kullanımlık yağmurluklar.

- İsteğe bağlı olarak almaları önerilebilecek kiralık kasklar.

- Gezi gruplarına her hangi bir olumsuzluğa karşı tedbir amaçlı kiralık, satış veya emanet amaçlı fener bulundurma. 

-İlçemizin ve İlimizin hizmet alt yapısının hazır olduğunu gösteren tanıtıcı broşür veya materyallerin bulunması ve ücretsiz verilmesi. 

-WC, lavabo hizmet alt yapısı olmazsa olmazdır. 

Sadece ilçemiz için değil, İlimiz ve bölgemiz için hayati öneme sahip olan mağaramızın turizme kazandırılması için harekete geçen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr.Mehmet Hilmi Güler 'e, Ordu Valiliğimiz İl Kültür ve Turizm Müdürümüz sayın Uğur Toparlak beye, Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin Güney' e, Arkeolog Sanat Tarihçisi sayın Ali Rıza Nal beye, Ordu Dağcılık Kulübü Başkan Yardımcısı maden mühendisi sayın Anıl Alp'e ve muhtarımız sayın İhsan Bağcı ya Derneğimiz ve Ünye Turizmi adına şükranlarımı sunuyorum.

Ülkemizin ender, bölgemizin ve İlimizin en uzun ve doğal mağarası olan Yazkonağı Mağarası, bu vitrinsel ve turizmsel dokunuşla Ordu'muzun bölge turizmindeki yerini üst sıralara taşıyacaktır.”

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.