SON DAKİKA
Hava Durumu

Üniversitemiz, Bölge Ürünlerinin Geliştirilmesi ve İyileştirilmesine Yönelik Çalışmalarını Sürdürüyor

Ordu Üniversitesi, bölgede yetiştirilen tarım ürünlerinin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik bilimsel çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 15:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Üniversitemiz, Bölge Ürünlerinin Geliştirilmesi ve İyileştirilmesine Yönelik Çalışmalarını Sürdürüyor

Üniversitemiz, Bölge Ürünlerinin Geliştirilmesi ve İyileştirilmesine Yönelik Çalışmalarını Sürdürüyor

Ordu Üniversitesi, bölgede yetiştirilen tarım ürünlerinin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik bilimsel çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Rana Akyazı tarafından geliştirilen ve Ordu’da artan çilek üretiminde karşılaşılan “P. p. fragariae” isimli çilek zararlısının kontrol altına alınmasını hedefleyen proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

TÜBİTAK 1001 desteği almaya hak kazanan proje kapsamında çilekte yüzde 22 ile yüzde 100 verim kaybı oluşturma potansiyeline sahip çilek zararlısı ile mücadele yöntemleri, proje ekibi tarafından araştırılmaya başlandı. Proje yürütücüsü Doç. Dr. Rana Akyazı, zararlının bulaştığı ilk aşamada çilek bitkisinin formunda değişiklikler gözlemlendiğini belirterek “Bulaşmanın olduğu ilk aşamalarda genç yapraklarda biçimsiz, kıvrılmış ve bodur bir görüntüye neden olur. İlerleyen zamanlarda, kahverengi kırılgan yapraklara sahip cüce görünümlü bitkiler oluşur. Zararlı tür ayrıca, çanak yaprakların altından kahverengileşen, meyve etinden öne çıkan iri çekirdeklere sahip, deforme olmuş, küçük meyve oluşumu, çiçeklerin kuruması, üründe kalite ve kantite kaybı ve tüm bitkinin kuruyarak ölümüne kadar varan zararlanmalara neden olabilir.” dedi.

Çilek Zararlısının Çevre Dostu Yöntemlerle Kontrol Altına Alınması Hedefleniyor

Çilek üretiminde verim düşürme potansiyeline sahip olan çilek zararlısının kontrol altına alınması noktasında kimyasal mücadele yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak doğayla dost mücadele yöntemlerine öncelik verilmesi gerektiği düşünüldü. Bu amaçla çalışma kapsamında, Ordu yöresinde çilek alanlarında tespit edilen ve kitle üretiminde başarılı olunan yerli avcı akar türünün, sera koşullarında etkinliğinin araştırıldığı belirtildi.

Yapılan araştırmalarda yörede yaygın olarak yetiştirilen farklı çilek çeşitleri üzerinde tespit edilen avcı akar türlerinin sera koşullarında etkin olduğu gözlemlendi. Dolayısıyla araştırmada kullanılan söz konusu avcı akarların P. p. fragariae akarının yoğunluğunu azalttığı, özellikle de kimyasal ilaçlar kadar etkili olabileceği görüldü.

ODÜ Basın

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.