SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek; En Büyük Hayalimdi.!!

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek ve Ünye Sakatlar Derneği Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya, Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde kursiyerler ve ailelerinin kaynaşmasına yemeğinde bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2023 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2023 16:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek;  En Büyük Hayalimdi.!!

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek ve Ünye Sakatlar Derneği Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya, 29.05.2023 Saat : 19:00'da  Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde  kursiyerler ve ailelerinin kaynaşmasına yemeğinde bir araya geldi.

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek, En Büyük Hayalimi Gerçekleştirirken Beni ve Ekibimi Yanlız Bırakmayan Kursiyerlerimiz ve aileleçrine Teşekkür Ederim Dedi.

Engelsiz Hayatlar Projesine Katkı Sunan Yerlikaya; 

NİHAT YERLİKAYA: “SİZDEN HABERDAR OLURSAK O KADAR SİZE YARDIMCI OLURUZ”

“Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmiş olan “ENGELSİZ HAYATLAR” projesi için bir aradayız.

Proje Türkiye Sakatlar Derneğinde devam etmekte. Projemiz Ünye’de değerli kardeşlerimizin kullanmış olduğu akülü araç veya manuel araçlarımızın tamir bakım atölyesi çalışması servisleriyle alakalı kurulacak bir sistem üzerinde devam etmektedir. Bu birlikteliğimiz her zaman engelliler derneği çatısı altında devam etsin. Engelli arkadaşlarımız ne kadar birbirinize sahip çıkarsanız ne kadar biz sizin sorunlarınızdan haberdar olursak o kadar size yardımcı oluruz.”

"BU PROJENİN ASIL HEDEFİ SİZLERİN HAYATINI DAHA DA KOLAYLAŞTIRMAK"

“Sokaktaki dedikodularla, sokaktaki çatışmalarla sizlerin alakası olmasın. Tüm sorunlarınızda maddi ve manevi olarak Ünye Sakatlar Derneği olarak yanınızdayız. Her türlü çalışmalarınla sizinle birlikteyiz. Bu projenin asıl hedefi sizlerin hayatını daha da kolaylaştırmayı amaçlamış engelsiz hayatlar projesidir. Projeye sizler ne kadar sahip çıkarsanız, proje o kadar sonuca gider. Projenin son aşamasındayız. Projenin finalinde çok güzel bir servis kurulacak bu da sizlerin hayatınızın kolaylaştırılması açısından çok gerekli bir çalışma olacak. Projeye emeği geçenlere ve sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Güdek ve Yerlikaya" Projenin hedefi Engellilerin Hayatını Kolaylaştırmak”

Kursiyerler ve ailelerinin kaynaşması adına düzenledikleri yemekte konuşan Ünye Sakatlar derneği başkanı Arslan Güdek ile Ünye Sakatlar Derneği Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya dayanışma yemeğinde yaptıkları ortak basın açıklamasında engelli vatandaşları yakından ilgilendiren önemli bir projeyi hayata geçirmekten son derece memnun ve mutlu olduklarını söylediler.”

Engelli araç fiyatlarının çok yüksek oluşu yüzünden ihtiyaç sahibi engelli üyelerimize yeni araç almakta zorlandıklarını söyleyen Ünye Engelliler Derneği Başkanı Arslan Güdek”Engelli vatandaşların en büyük problemi araç temin etmekte yaşıyoruz.Biz bu alandaki  yaşanan bu sıkıntıyı en aza indirmek için yıllardır hayalini kurduğumuz engelli araç tamir atölyesini hayata geçirdik. Bunun için engelli arkadaşları arasında elektronik arızası tamirinden anlayan üyelerinin projede yer aldığını dile getiren Güdek”atölyenin büyük ölçüde sorunu çözeceğini ve İçişleri Bakanlığı’nın projeye verdiği destekle, kalıcı bir atölye kurduklarının altını çizdi.
Projenin destekçisi olan ve konuyla ilgili söz alan Ünye Sakatlar Derneği Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya da, projenin “Engelsiz Hayatlar” adıyla İçişleri Bakanlığı onayıyla faaliyete geçtiğini söyleyerek, engelli vatandaşlara maddi ve manevi tüm sorunlarını dışarıda aramayıp kendilerine gelmeleri çağrısında bulundu. Her zaman engelli vatandaşların yanında olacaklarını söyleyen Başkan Yerlikaya“Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmiş olan “Engelsiz Hayatlar” projesi için bir aradayız.
Proje Türkiye Sakatlar Derneğinde devam etmekte. Projemiz Ünye’de değerli kardeşlerimizin kullanmış olduğu akülü araç veya manuel araçlarımızın tamir bakım atölyesi çalışması servisleriyle alakalı kurulacak bir sistem üzerinde devam etmektedir. Bu birlikteliğimiz her zaman engelliler derneği çatısı altında devam etsin. Engelli arkadaşlarımız ne kadar birbirinize sahip çıkarsanız ne kadar biz sizin sorunlarınızdan haberdar olursak o kadar size yardımcı oluruz”dedi.
" Projenin hedefi Engellilerin Hayatını Kolaylaştırmak”
 “Sokaktaki dedikodularla, sokaktaki çatışmalarla sizlerin alakası olmasın. Tüm sorunlarınızda maddi ve manevi olarak Ünye Sakatlar Derneği olarak yanınızdayız. Her türlü çalışmalarınla sizinle birlikteyiz. Bu projenin asıl hedefi sizlerin hayatını daha da kolaylaştırmayı amaçlamış engelsiz hayatlar projesidir. Projeye sizler ne kadar sahip çıkarsanız, proje o kadar sonuca gider. Projenin son aşamasındayız. Projenin finalinde çok güzel bir servis kurulacak bu da sizlerin hayatınızın kolaylaştırılması açısından çok gerekli bir çalışma olacak. Projeye emeği geçenlere ve sizlere teşekkür ediyorum.”
Projenin fikir sahibi Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek ise, geceye katılan arkadaşlarına yaptığı konuşmada, proje hakkında bilgi vererek, teknik anlamda elektronikten anlayan vatandaşları atölyede çalışmaya davet etti.
Başkan Güdek” Çok kez tekerleksiz sandalyesiz ve akülü araçsız kaldık. Aracımız bozuldu yaptıramadık ve yaptırma imkânımız da olmadı. Tamir için gereken atölyeyi bulamadık ki o zaman atölye de yoktu. Ünye’de tekel dediğimiz bir esnaf arkadaşımızdan rica ettik. “Sen bir oto elektrikçisisin. Elektronik işlerinden anlarsın Dükkân aç ve bizim araçlarımızın tamirini yap” dedik. Sağ olsun o da bizi kırmayıp dükkân açtı bize yardımcı oldu. Şimdi onun yaptığı işi biz kendi aramızda yapacak arkadaşlar yetiştirmeye başlayarak bir nevi o kardeşimize rakip olmuşuz gibi görünse de asla öyle bir düşünceyle çıkmadık.
 Bu işte bize yardımcı olan o arkadaşımız fiyatlarda piyasaya göre çok uygun ücretlerle bize yardımcı oldu. Şöyle; bugün baktığınızda engelli araç tekerleği 1500 lira… Nereden baksanız normal otomobil lastiği ile aynı fiyat. Bisiklet tekerleğinin piyasa fiyatı 100 lira ise, engelli araçlarının lastikleri 300 lira. Yani, engelliler için üretilen araçların parçaları normal araçların parçalarından daha pahalı.
Örneğin motor 2 bin liraydı, şimdi 4 bin lira. Bu söylediklerim de ikinci el fiyatları. Sıfır araç 5 bin liraydı, şimdi oldu 35 bin lira. Ki, bu söylediklerim de en uygun modellerin fiyatı. Tekerlekli sandalye 500 liraydı, şimdi oldu 3 bin lira. Yani, engelliler için üretilen araçlar almak zorunda olduğumuzu bildikleri için çok pahalı satılıyor. Bu da demek oluyor ki, serbest piyasa ekonomisinin bize dayattığı zorluklardan biri bu. Bu durum bizi çaresiz kalma noktasına getirdi.
“Bu durumda ne yapabiliriz” diye düşündüm. 7 dönemdir başkanlık yapıyorum ve yıllardır hayalini kurduğum projeyi başlatmaya karar verdim. Ve projeyi başlattık. Aslına baktığımızda biz proje başlatacak statüde bir kuruluş da değiliz çünkü biz bir şubeyiz. Ama buna rağmen Genel Merkezden rica minnet destek aldım. Genel merkez projenin asıl sahibi oldu. Ben de onların adına projenin koordinatörlüğünü yaparak, projeyi yürütüyorum.
 
“Engelli arkadaşlarımız atölyemizde istediği işi yapabilir hatta kendisine bile çalışabilirler”
“3 gün sonra projemiz hazır hale geliyor. Geldiğimiz noktada artık şekillenmeye başladı. Artık malzemelerimiz gelmeye başlıyor. Bu projenin bitiminde çok güzel bir atölyemiz olacak. Derneğimizin giriş katı komple atölye olacak ve asansörümüzün yenilenmesiyle derneğimizi de bir üst kata taşıyacağız. Orada engelli arkadaşlarımız istediği birçok işi yapabilir hatta kendisine bile çalışabilirler.
Başkan Güdek“Irak Muhammed kardeşimiz var kendisini çok severim, mesela Muhammed, “ben burada çalışırım” dedi. Becerisi olan arkadaşlar gelip atölyemizde çalışabilirler. Elektronik bile arkadaşlar gelebilir bizimle çalışabilir. İmkânsızı başarmaya çalışıyoruz. Benim hedefim atölye idi. Ben o hedefime ulaştım. Bundan sonrasını engelli arkadaşlarım devam ettirir. Ben olmazsam bile onlar devam ettirirler. Elektronikten anlayan, lamba değiştirebilen kimler varsa gelsin atölyemize destek versin. Proje amacına ulaşsın. Devamlı olacak bir proje bu. Aletlerin en iyilerini aldık. Kolay bozulacak malzemeler değiller. 168 bin liralık malzemeyi şu anda 40 bin lira paramız kaldı. Kalan paramızı revizyon yaparak onlarla da alet almak istiyoruz. Kalıcı şeyler olsun istiyorum.
Proje kapsamında düzenlediğimiz ve İçişleri Bakanlığı’mız tarafından masrafları karşılanan bu yemeği vermekteki amacımız, dernek yönetimiyle, kursiyer arkadaşlarımızın ailelerini bir araya getirerek tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamaktı. Bu bağlamda güzel bir ortam oluştu. Katılan tüm arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.