SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk çocukları kendi okullarında yabancı oldu

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Esmaül Hüsna Aslan ifşa etti: "Türk çocukları kendi okullarında yabancı oldu"

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2024 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2024 15:57
Kaynak: IGF
Türk çocukları kendi okullarında yabancı oldu

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Esmaül Hüsna Aslan ifşa etti: "Türk çocukları kendi okullarında yabancı oldu"

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Esmaül Hüsna Aslan, Ankara'da bulunan Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi'nde Suriyeli öğrencilere yapılan pozitif ayrımcılığın Türk öğrenciler mağdur ettiğini söyledi. Aslan, "Türk çocukları kendi okullarında yabancı oldu" ifadelerini kullandı.

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Esmaül Hüsna Aslan, bugün X platformundaki hesabından yaptığı paylaşımda, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ve başkent Ankara'da bulunan Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi'nde Suriyeli öğrencilere yapılan pozitif ayrımcılığın Türk öğrencileri mağdur ettiğini açıkladı. Aslan olay hakkında, "Türk çocukları kendi okullarında yabancı oldu. Öğrencilerimize yaşatılanlar yenir yutulur gibi değil" ifadelerini kullandı.

Esmaül Hüsna Aslan paylaşımında, bahsi geçen lisede 9. sınıfta okuyan T.Ç. isimli öğrencinin velisinin, kendisine telefon yoluyla ulaştığını ve Suriyeli öğrencileri yapılan pozitif ayrımcılık nedeniyle öğrencinin okula devam etmekte zorladığını söylediğini belirtti. Aslan kendisini arayan velinin, "Sınıfta 13 öğrenci var ve sadece 5'i Türk. Arapça konuştukları için anlaşamıyorlar, Türkçe bildikleri halde Türkçe konuşmadıkları için bizim çocuklar Suriyeli öğrencileri uyarıyor. Öğretmen ve idareciler ise sadece "Karışmayın onlar misafir" demekle yetiniyor" sözleriyle serzenişte bulunduğunu dile getirdi.

Türk öğrencilere kınama cezası verildi

Esmaül Hüsna Aslan paylaşımında ayrıca, kendisine telefonla ulaşan velinin lisede okuyan Türk öğrencilerin, Suriyeli öğrencilerden Türkçe konuşmalarını talep etmeleri üzerine okul yönetimi tarafından kınama cezasıyla cezalandırıldıklarını aktardığını söyledi. Aslan velinin ayrıca Türk öğrencilerin aldıkları kınama cezası nedeniyle takdir, teşekkür ve onur belgesi haklarını kaybettiklerini fakat Suriyeli öğrencilere dönem sonunda onur belgesi verildiğini de belirttiğini ifade etti.

Esmaül Hüsna Aslan paylaşımında, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün derhal bu konu hakkında açıklama yapması gerektiğini altını çizdi. Aslan "Yeter artık bu ülkenin evlatlarına ettiğiniz işkence! Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü derhal bir açıklama yapmalıdır, bu hadsizliğin hesabı verilmelidir" diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.