SON DAKİKA
Hava Durumu

TARİHİ KÖPRÜ TARİH Mİ OLDU 

Ne yazık ki  yıldan bu yana hem taş köprünün akıbeti belirsizdir hem de mezar alanıyla ilgili girişimler hakkında olumlu gelişmeler kaydedilmemiştir.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2022 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2022 09:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
TARİHİ KÖPRÜ TARİH Mİ OLDU 

TARİHİ KÖPRÜ TARİH Mİ OLDU 
Kentimize ait tarihi, turistik ve doğal değerlerimizin korunması, restorasyonu ve taşınması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Gölevi Mahallesindeki yol yapım çalışması esnasında 4 yıl önce bulunan, Osmanlı Döneminin Batılılaşma devri özgün mimari özelliklerini veren ve Güzel Kale Mahallesinde Ümmü Gülsüm Hanımın hayrat çeşmesi ile çağdaş olan bir taş köprü bulunmuştu.

200 yıllık olan bu köprünün yerinde rölövesi yapılmış, toprak dolgu ile güçlendirilerek numaralandırma sistemiyle sökülmüş ve Ünye Çamlık Mesire alanında uygun bulunan noktaya yerleştirilmek üzere kaldırılmıştı. Taşıma esnasında problem yaşanmaması ve tahrip olmaması için taş bloklar numara sırasına göre paletlere yerleştirilip Ordu Arkeoloji ve Etnografya Müzesi tarafından kayıtlanarak Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı tarafından kaldırılmıştı. Ancak geçtiğimiz pandemi döneminin ardından tarihi taş köprü Çamlık Mesire alanına getirilmemiş veya yerleştirilmemiştir. Üstelik aynı dönemlerde Çamlık Mesire alanındaki Osmanlı Mezarlığının konservasyonu ve sergilenmesi hususunda da girişimlerde bulunulmuştu. Ne yazık ki  yıldan bu yana hem taş köprünün akıbeti belirsizdir hem de mezar alanıyla ilgili girişimler hakkında olumlu gelişmeler kaydedilmemiştir.
Son bilgiler, Ünye Limanındaki depodan alınıp, yine liman karşısındaki Ordu Büyükşehir Belediyesine ait yerde depolandığı yönündedir. Zaman geçtikçe akıbeti konusunda olumsuz düşünceler oluşmaktadır. 

Ünye  olarak, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanlığı, Park Bahçeler Dairesi başkanlığı tarafından konu ile ilgili acilen bir cevap ve birlikte uygun gördüğümüz alana aslına uygun olarak acilen taşınmasını bekliyoruz. Aksi takdirde Ünye Turizm İşletmeciler Derneği olarak, Koruma Kuruluna şikayet mahiyetinde başvuruda bulunulacaktır.
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi ve kültürel değerimize hak ettiği değerin verilmesini bekliyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.