SON DAKİKA
Hava Durumu

“Söylediklerim karşılık buldu”

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen, söylediklerinin karşılık bulduğunu, 1 Ekimde başlayacak TBMM’de ilk gündem maddesinin yeni kentsel dönüşüm yasası olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2023 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2023 16:39
Kaynak: IGF
“Söylediklerim karşılık buldu”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı, ORKENT Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen, A Haber ekranlarında yayınlanan “Ajans bugün” programının Skype ile görüntülü canlı yayın konuğu oldu.

Söylediklerim karşılık buldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni yasama döneminin ilk gününün ilk gündem maddesinin yeni  kentsel dönüşüm yasası olduğunun altını çizen Şen, söylediklerinin karşılık bulduğunu ve kentsel dönüşüm konusunun önemsendiğini işaret etti. 

İlk gündem Kentsel Dönüşüm Yasası

1 Ekim 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine gelecek olan yeni Kentsel dönüşüm yasasından beklentilerini dile getiren Şen, “Kentsel dönüşüm terörden sonra ülkemizin en önemli konuların başında geliyor. Gelinen süreç içinde Kentsel Dönüşüm yasasının günün şatlarına göre revize edilmesi, ekonomik şartları her şeyi söyledik.  Görüyoruz ki ifade ettiğimiz konular yapılan çalışmalarda dikkate alınıyor ve 1 Ekim 2023 tarihinde Türkiye Büyük Milet Meclisi yeni yasama döneminin ilk gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk gündem maddesi olarak girecek. Umarım bu işin ekonomi ve finans durumu üzerinde de ciddi çalışmalar olmuştur ki kira yardım miktarlarının artması bunun önemli göstergelerinden biri.” dedi. 

İstanbul çok önemli…

Kentsel Dönüşümün özellikle İstanbul için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Şen, “Kentsel dönüşümde tabi ki İstanbul çok önemli. İstanbul’da imarı olmayan yerlerin kentsel dönüşümde yeniden yapılma imkanı sağlanıp vatandaşın uzun vadeli kredilerin sağlanması önemli bir etken. Şehir Merkezlerinde  ihtiyacımız olan meydan, donatı alanları ve yeşil alanları, imarı olmayan yerlerdeki vatandaşın haklarını, yeni yapılacak rezerv alanlarda sağlanması, onlara o imkanların sağlanması süreci tıkayan etkenlerin ortadan kaldırılması demek.” dedi. 

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.