SON DAKİKA
Hava Durumu

Şehri yönetenler turizmcilerle ortak çalışsın

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Sobi, turizm işletmecilerinin her zaman sezona hazır olduklarını, ancak şehrin ciddi eksiklerinin olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 13:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Şehri yönetenler turizmcilerle ortak çalışsın

Adnan Sobi, yerel ve genel yönetimin turizmcilerle bir araya gelerek bir masa kurması ve işbirliği etmesi gerektiğini belirterek, birlikte, ortak çerçevede çalışmalar yapılmasının önemini dile getirdi.

Sobi, kentteki turizmle ilgili eksiklerin giderilmesi ve turizme hazırlanmak için kış ayının fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı, bu fırsatın kaçırılmamasını istedi.

ÜNTİD olarak turizmde sorunları ve çözümleri bilen aynı zamanda B, C ve D planları hazır olan bir dernek olduklarına işaret eden Sobi,  “Biz her zaman ve her durumda sahamızın hakimiyiz” dedi. 

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD) Başkanı Adnan Sobi, Ünye’de turizm alanında yaşanan eksiklikler ve yapılması gerekenlerle ilgili açıklama yaptı.

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi gazetemize yaptığı açıklamada, “Ünye’mizin turizm sektörü yeme- içme, plaj-kamping sektörü, otelcilik –konaklama hem de eğlence sektörü misafirlerimize, turistlerimize karşılık her zaman cevap verecek şekilde hazır ve hizmetine devam ediyor. Tabi ki yaz ayları yaklaştığı zaman da kapasitesine göre hazırlık yapılmakta. Özel sektör anlamında hiçbir eksiğimiz yok.  Ama turizm sektörünü kullanacak yerli ve yabancı misafirlerimize sahanın hazırlanmasında yani şehirsel anlamda ciddi eksiklerimiz var.” dedi. 

Nerede ve nelerde eksiğiz?

Ünye’de turizm alanındaki eksiklere değinen Sobi şöyle devam etti; “Ciddi eksiklerden başında geleni işbirliği eksikliği… Sektör temsilcileri olarak bizlerle, turizm sektörümüzle yerel ve genel yönetimin bir araya gelip bir masa kurması gerektiğine inanıyoruz. Bu düşüncemizi de her zaman belirtiyoruz. Çünkü bu sahanın gerçek aktörleri turizm işletmecileridir.

Yerel yönetimlerin yatırımları rekabet gücünü kırdı

Hiçbir belediye, hiçbir kamu kurumu turizm sektöründe bir rakip değildir. Sosyal hizmet vermek zorundadır. Ama maalesef yerel yönetimlerimiz turizmi ticarete döndüren yatırımlara yapmakta bu da rekabet gücümüzü kırmaktadır. Bu anlamda da yerel yönetimlerin bizlerle istişare ederek bu yatırım ve hizmetlerinde her noktada birlikte hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Ünye turizm işletmecileri yaz-kış olarak her zaman hazır 

Ünye’mizin en büyük eksiği özellikle şehir merkezinde yön tabelalarının ve destinasyonları anlatan bilgilendirme tabelalarının olmayışı. Ünye’miz hem doğa turizmi anlamında hem yayla turizmi anlamında hem şehir hem de deniz turizmi anlamında hizmet altyapısı olan ama misafirlerimizi huzurlu ve mutlu bir sahada yönlendirme ve gezme anlamında eksik olan bir şehir. Dolayısı ile yerel yönetimimiz bizlerle hareket ederse  biz bu eksikleri çok güzel bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyoruz. 

Kış ayında eksiklerimizi giderelim

Yerel yönetimlerimiz eksiklerimizi giderme noktasında kış ayını bir fırsat olarak değerlendirebilir. Özellikle son zamanlarda kurvaziyer turizminin de Ünye için bir alternatif turizm noktalarından olması kentimizin tamamen bir kriz masası ile yönetilmesi gerektiğinin en önemli işaretlerinden biri. Çünkü ilk seferinde çok eksiler gördük. Bu bizim kendimizi düzeltmek, şehrimizi dizayn etmek için büyük bir fırsat.

ÜNTİD olarak sahamızın hakimiyiz

Turizmin alanları var. Gastronomisi var, doğası var, kurvaziyer turizmi var. Bütün bunlarla ilgili her alanın turizmi ile alakalı farklı hareketler yapmamız gerekir ki karşılığında gelenler doğru hizmetleri alsınlar ve beklentilerinin üzerinde bir şehirle karşılaşsınlar. Ünye’miz bizim gönlümüzde üst düzey bir şehir. İstiyoruz ki gelecek olan turistlerin gözünde, gönlünde ve anılarında bıraktıkları üst düzey bir şehir olsun. Bunun içinde mutlaka yerel ve genel idarelerin sektörün aktörleri olan bizlerle sürekli temas içinde olması. ÜNTİD olarak biz sektörümüzün ve sahamızın hakimiyiz. Sorunlarımızı da çözümlerimizi de biliyor. Ona göre de B,C ve D planları hazır olan bir derneğiz. Bu anlamda her zaman Ünye’miz ve turizmimiz için hazırız.” 

Haber/Yücel ARSLANTEKE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.