SON DAKİKA
Hava Durumu

Sanayi Sitesi yeri bulundu

Bulunduğu yere sığmadığı için bir an önce daha geniş bir alana taşınması gereken Ünye Küçük Sanayi Sitesi için aranan yer nihayet bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2022 09:33
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2022 09:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Sanayi Sitesi yeri bulundu

Ünye’nin Killik Mahallesinde kurulan OSB’nin hemen alt kısmında Çevre Yolu Emre Yunus Tüneli yakınında belirlenen yer ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.

Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Ali Özkan, alanın yaklaşık 150 dönüm olduğunu, büyütülebilecek genişleme sahasının da bulunduğunu belirterek, hazırlanan dosyanın Bakanlığa sunulmasına az kaldığını söyledi.

Ünye Küçük Sanayi Sitesi için aranan yer bulundu. 315 dükkanıyla bulunduğu alana sığmayan, ayrıca sanayide dükkan bulamadığı için şehrin çeşitli noktalarında sanayi işi yapmak zorunda bir o kadar esnaf ve sanatkarla birlikte dört gözle beklenen yeni Küçük Sanayi Sitesi için Ünye Belediyesi ilçe genelinde yaptırdığı 1/100 binlik çalışma neticesinde sanayi sitesi kurulacak alanı işaretledi.  

Ünye Küçük sanayi sitesi bakanlık aşamasında 

Ünye Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ali Özkan  yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak şöyle konuştu; 

Şu anda 315 dükkan bulunuyor

“Ünye Küçük Sanayi Sitesi 1980’lerde temeli atılmış, 1989’lu yıllarda faaliyete geçmiş olan, 245 dükkanla başlayıp ve zamanla dükkan yetersizliğinden dolayı 315 dükkana çıkan bir sanayi sitesidir. 97 dönüm alanda 60, 80, 120 ve 180 metrekare olmak üzere çeşitli büyüklüklerde dükkanlar bulunuyor.

Sanayi Sitesi kurulurken Ünye’nin nüfusu 16 bindi…

1980 yılında Ünye Küçük Sanayi Sitesi kurulurken Ünye’nin nüfusu 16 bin civarındayken bugün il olmak için mücadele eden Ünye’mizin nüfusu 140 binin üzerinde. Dolayısı ile şehir büyüdükçe de Sanayi Sitemiz yetmez hale geldi. Şuan sanayi sitemizin yanı sıra şehrin muhtelif yerlerinde Sanayi Sitesinde bulunması gereken ancak dükkan yetersizliğinden şehrin çeşitli yerlerinde ev altlarında bulunan bir o kadar daha esnaf ve sanatkarımız mevcut. 

Dosyayı Bakanlığa teslim etmemize az bir zaman kaldı

Yerel yönetimle yaptığımız çalışma neticesinde şehrin Killik Mahallesinde OSB’nin hemen alt kısmında Yunus Emre Tünelinin çıkışı ve Çevre Yolu yanında Ünye Belediyesi’nin ilçe genelinde yaptırdığı 1/100 binlik çalışma neticesinde bir sanayi sitesi yeri işaretlendi. Şuan durum Ünye Belediyesi tarafından çalışılmış, Ordu Büyükşehir Belediyesi çalışmasına devam ediyor. Sonucu Bakanlığa teslim etmemize az bir zamanımız kaldı.

Yaklaşık 150 dönüm bir alan

Killik Mahallesinde belirlenen alan, ilk etapta Ünye Belediyesi’nin işaretlediği alan yaklaşık150 dönüm civarında bir alan. Ancak bu zamanla genişletilebilip büyüyebilir. Bölge buna müsait.

Daha önce var olduğu sanılan yer yokmuş, bu yüzden yeniden çalışma yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 2021’de Ordu ziyaretinde kendisine Ünye Küçük Sanayi Sitesinden bahsedilmişti. Bakanımız, hemen çalışma başlatılması talimatı vermişti. Bunun üzerine bölge Milletvekilimiz Ergün Taşçı da 2021’de temel atılacağını, 2022 yılında ise açılışının yapılacağını söylemişti. Ancak bunlar, imarda sanayi sitesine ayrılmış bir yer olduğunu düşünülerek böyle ifade edilmişti. Bunun böyle olmadığı ortaya çıkınca Ünye Belediyesi tarafından yeniden çalışma başlatıldı. İnşallah 2023 yılında bu çalışmayı hızlandırmayı hedefliyoruz. Ünye Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı konuya vakıflar. Esnaf, sanatkarım ve yönetimim adına kendilerine teşekkür ediyorum.” 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.