SON DAKİKA
Hava Durumu

SAHURSUZ ORUÇ KALP HASTALARI İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

Prof. Dr. Cengiz Köksal: “Özellikle Kalp Hastaları, Ramazanayında Sahursuz Oruçtan ve YüksekEfordan Kaçınmalı!”

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 12:20
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 12:20
Kaynak: IGF
SAHURSUZ ORUÇ KALP HASTALARI İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

SAHURSUZ ORUÇ KALP HASTALARI İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

Prof. Dr. Cengiz Köksal: “Özellikle Kalp Hastaları, Ramazanayında Sahursuz Oruçtan ve YüksekEfordan Kaçınmalı!”

Ramazan aynın geldiği bugünlerde gündeme gelen hastalıklar ve oruç ilişkisi; ilaç kullananları, kronikrahatsızlığı olanları, yakın zamanda ameliyat geçirmiş hastaları ve hastalarkadar hasta yakınlarını da ilgilendiriyor. Çoğu zaman aile büyükleri olan buhastalar, doktor önerisi almadan ibadetleri konusunda ısrarcı olunca hem kendisağlıklarını tehlikeye atıyor, hem de yakınlarını sıkıntıya sokuyor.

İnsanlar için ruh vebeden sağlığını koruyarak vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan oruçibadeti, şüphesiz iyilik ve sağlık hali ile yerine getirildiğinde daha uygunoluyor. Ramazan ayı ile hasta ve hasta yakınlarının sıklıkla sorduğu; ‘Oruçtutmamda sakınca var mıdır?’, ‘Kalp ameliyatı oldum oruç tutabilir miyim?’, ‘İlaçkullanıyorum, saati ve dozu nasıl ayarlamalıyım?’ gibi sorularla karşılaşan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.Cengiz Köksalkişilerin sağlıklarındanolmamaları için önem verilmesi gereken, hayati önerilere dikkat çekiyor.

“KALPHASTASI ORUÇ TUTAMAZ DEMEK YANLIŞ OLUR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Kalp ve DamarCerrahisi Uzmanı Prof. Dr. CengizKöksal, ‘her kalphastası oruç tutamaz demek yanlış olur’ söyleminin altını çiziyor. Prof. Dr.Köksal; “Her hastayı bireysel olarak değerlendirmek ve hastalık durumuna görekarar vermek gerekir. Oruç tutmanın sağlıklı insanlarda kalp ve damar sağlığıriskini arttırıcı bir etkisi yoktur. Ancak ileri yaşı olan, diyabet ve yüksektansiyon gibi kronik rahatsızlığı olan hastaların, oruç tutmadan önce mutlakahekimine başvurması ve ilaçlarının buna göre düzenlenmelidir” diyor.

VÜCUDU SUSUZBIRAKMAMAK İÇİN SAHURDA BOL SU İÇİN

Uzun süren açlık vesusuzluk döneminde normal sağlıklı bireylerde dahi tansiyonun düşmesi olabileceğininaltını çizen Prof. Dr. Cengiz Köksal; “tansiyonhastalarında ilaçların dozunun ayarlanması gerekecektir. Oruç ile beraber vücutbir süre susuz kalacağından idrar söktürücü ilaç kullanan hastalarda bu durum dahafazla olacaktır. Su ve mineral kaybına bağlı şikâyetlerde artış gözlenebilir. Bunedenle idrar söktürücü ilaç kullanımı doktora sorulup, gerektiğindekesilebilir veya kullanımı zorunlu ise sahurda değil de iftarda alınabilir. Tümkalp ve damar hastalarının oruç tutup tutamayacaklarına hekim kontrolüsonrasında karar verilmelidir. Kalp hastalığı olanların günlük alması gereken tansiyon,kolesterol ve kan sulandırıcı gibi bir takım ilaçlar vardır. Bu ilaçlarınsaatleri ve kullanım dozlarında düzenleme yapmak gerekir. Özellikle kalp kapakameliyatı olmuş, metal kapağı olan hastaların kullandığı kan sulandırıcı (kumadin)ilacın dozu, ramazan boyunca daha sık aralarla yapılan INR ölçümleri ile yakındantakip edilmelidir. Çünkü oruçla yani uzun süren açlık ve susuzluk ile kandeğerlerinde daha önce görülmeyen değişiklikler saptanabilir. Kan değerlerininyüksek çıkması durumunda kanamalar, düşük çıkması durumunda ise kalp kapağında pıhtıile karşılaşılabilir. Bu nedenledeğerler mutlaka sık aralıklarla takip edilmeli ve ilaç dozu da ona göreayarlanmalıdır.

“SAHURSUZ ORUÇ VE YÜKSEK EFORDAN KAÇININ”

Üzerinde durulmasıgereken bir diğer konunun ise sahur olduğunu vurgulayan Prof. Dr. CengizKöksal, ramazanda oruç tutan kimselerin sahuruatlamaması gerektiğine dikkat çekiyor. Prof. Dr. Köksal; “Mutlak suretle sahuryapılmadan oruç tutulmamalıdır. Sahurda yüksek karbonhidrat ve şekeralınmamalıdır. Hasta yeterince su içmeli ve kullanması gereken ilaçları almayıunutmamalıdır. İftarda uzun süren açlık sonrasında bir defa da hızlı fazlamiktarda gıda tüketilmemeli, su ve gıda alımı iftar ve sahur arasına yayılmalıdır.Aşırı yağlı, tuzlu gıdalardan kaçınılmalı ve yeterince su tüketilmelidir. Özelliklekalp hastaları oruçlu oldukları dönemde yani iftar ve sahur arasında aşırıefordan, yüksek ısının olduğu sauna ve kaplıcalardan uzak durmalıdırlar. Saunave kaplıcalar aşırı su kaybına neden olacağından sağlıklı oruç tutan bireyleriçin bile sakıncalı olabilir.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.