SON DAKİKA
Hava Durumu

Ordu'yu yeni felaketler bekliyor

Ordu’da planlanan 4 yeni maden sahası TBMM gündemine geldi. Milletvekili Adıgüzel, maden sahalarıyla ilgili soru önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 15:04
Kaynak: IGF
Ordu'yu yeni felaketler bekliyor

Adıgüzel soru önergesi verdi: Ordu'yu yeni felaketler bekliyorOrdu’da planlanan 4 yeni maden sahası TBMM gündemine geldi. Milletvekili Adıgüzel, maden sahalarıyla ilgili soru önergesi verdi.

Ordu'yu yeni felaketler bekliyor.Ordu Fatsa’da siyanürlü altın madeni sahası Ordu Valiliği tarafından kapatıldı.

Ordu’da  Gölköy-Emirler, Ulubey-Çağlayan, Kabadüz-Musakırık ve Perşembe-Soğukpınar’da yeni maden sahalarının planlandığı ortaya çıktı.


CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Adıgüzel’in soru önergesinde şu sorular yer aldı;
•    Söz konusu 4 yeni maden sahası ile ilgili bakanlık olarak politikanız ne olacaktır? 
•    Bu 4 maden sahasının Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı izin süreçlerini ve ÇED raporu gerekliliğini aşabilmek için başlangıç aşamasında görece küçük gösterilerek sadece Ordu Valiliği onayı ile faaliyete başlanması planları olduğu doğru mudur? 
•    Söz konusu 4 maden sahası ile ilgili Bakanlığınıza herhangi bir başvuru ya da bilgilendirme yapılmış mıdır? 
•    Ordu’da planlanan bu 4 yeni maden sahasında bu şekilde cevher çıkarma sürecinde toprak üstü bitki örtüsüne, sıyrılacak tarıma elverişli toprağa ve su kaynakları da dahil olmak üzere diğer çevreye zararlı etkileri üzerine bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları nelerdir?
•    Devletimizin genel olarak siyanürlü maden işletmelerine karşı yaklaşımında Erzincan İliç faciasından sonra politik bir değişiklik olmuş mudur?

Ordu Gazete 

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.