SON DAKİKA
Hava Durumu

ORDU TARİHİNDE İLK KEZ KRUVAİZYER GEMİLERİ GELDİ

ÜNYE LİMANI, RO-RO, KRUVAZİYER VE KONTEYNER GEMİLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2023 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2023 11:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
ORDU TARİHİNDE İLK KEZ KRUVAİZYER GEMİLERİ GELDİ

ÜÇÜ BİR ARADA

RUSYA-GÜRCİSTAN-TÜRKİYE ARASINDA DENİZ TİCARET VE TAŞIMACILIĞINDA ÖNEMLİ ROL ALMAYA HAZIRLANAN ÜNYE LİMANI, RO-RO, KRUVAZİYER VE KONTEYNER GEMİLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, daha önce küçük çaplı taşımacılık yapılan Ünye Limanı’nı, ulusal ve uluslararası konteyner ve turizm Limanı haline getireceği sözünü yerine getirdi. Başkan Güler’in çalışmaları ile Ünye Limanı Ro-Ro deniz taşımacılığı, Konteyner ithalat-ihracat ve kruvaziyer deniz turizmiyle adından söz ettiriyor.

Başkan Güler’in başlattığı çalışmalar kapsamında derinliği arttırılan ve ek rıhtım yapılan Ünye Limanı, gerek Karadeniz-Akdeniz yoluna yakınlığı gerekse Karadeniz’in etrafındaki 6 ülkeye komşu olması sebebiyle bölgenin en önemli ve stratejik deniz ticaret alanı konumuna geldi.

Çalışmaların ilk etabının tamamlanmasıyla Ünye Limanı’ndan ilk olarak yüksek tonajlı tırlarını taşıyan Ro-Ro seferi gerçekleştirildi. 2022 yılı Eylül ayında Rusya’ya yapılan ve Ordu için tarihi bir gün olarak nitelendirilen bu ilk sefer kamuoyunda da büyük yankı uyandırdı. Ro-Ro seferleri halen devam ediyor.

ORDU TARİHİNDE İLK KEZ KRUVAİZYER GEMİLERİ GELDİ

Ro-Ro seferlerinin başladığı Ünye Limanı’nda Başkan Güler’in girişimleri ile bir sürpriz daha yaşandı. Bu sürpriz, bünyesinde yüzlerce turistin bulunduğu kruvaziyer gemileri oldu. Aralık ayından itibaren Ünye Limanı’nda demirleyen kruvaziyer gemilerindeki turistler Ordu’da konaklayarak turizme de önemli katkı sağladı.

KONTEYNER GEMİLERİNE DE EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA BAŞLADI

Ünye Limanı’nda hareketlilik biran olsun azalmadı. Liman, Ro-Ro ve kruvaziyer gemilerine ek olarak şimdi ise konteyner gemilerine ev sahipliği yapmaya başladı. Rusya’nın Soçi, Gürcistan’ın Poti limanından hareket eden konteyner gemisi Ordu’nun Ünye Limanı’na gelerek yüklerini boşalttı. Ordu-Gürcistan-Rusya arasında devam eden deniz ihracat çalışmaları kesintisiz sürüyor. Konteyner gemileri vasıtası artık çeşitli alanlardaki ürünlerin ihracat ve ithalatı gerçekleştiriliyor. Konteyner gemilerinin de eklenmesi ile Ünye Limanı bölgede adından sıkça söz ettiriyor.

TİCARET HACMİ ARTACAK

Ünye Limanı, Orta ve Doğu Karadeniz illerinin nüfus açısından orta noktada olması gerek dış ve gerekse iç ticaret lojistik maliyetlerini düşürürken Ordu'nun ticaret hacmini ise artıracak. Karadeniz-Akdeniz ve Ünye-Akkuş-Niksar Yolu gibi stratejik yollarla da birleşerek ivme kazanacak olan Ünye Limanı ile birlikte deniz ticareti aksamadan devam edecek. Böylelikle Ünye Limanı mevcutta bulunan diğer limanlar gibi eşit şartlara getirilerek hem il ekonomisine hem de bölge ekonomisine önemli ölçüde yön verecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.