SON DAKİKA
Hava Durumu

ORDU SERBEST BÖLGE İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile birlikte resmi gazetede yayınlanması ile Ordu ili geneli serbest bölge ilan edildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2023 17:28
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2023 17:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
ORDU SERBEST BÖLGE İLAN EDİLDİ

ORDU SERBEST BÖLGE İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile birlikte resmi gazetede yayınlanması ile Ordu ili geneli serbest bölge ilan edildi.

Kara sonrası Ünye Limanında Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile bir araya gelen Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ünye Limanı yanında bulunan ve serbest bölge olarak kullanılacak olan 150 dönümlük alanda basın açıklamasında bulundu.

Yerli ve yabancı yatırım ve üretimi arttıracak, uluslararası ticarete büyük ivme kazandıracak, ülke siyasi sınırları içerisinde olmakla beraber gümrük sınırları dışında tutulan, vergi, tarife, kota gibi olağan ticaret engellerinin ortadan kaldırıldığı, bürokratik şartların azaltıldığı, sınai ve ticari faaliyetler için geniş teşvik ve avantajların sunulduğu özel ekonomi bölgesi olacak olan Ünye Limanı çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıyı bünyesinde bulunduracak.

Vali Sonel, “İlimiz Adına Peş peşe Sevindirici Haberler Alıyoruz”

Ordu’nun son bir ayda son derece önemli yatırımlara kavuştuğunun altın çizen Ordu Valisi Tuncay Sonel yaptığı açıklamada, “Ordumuz son bir ay içerisinde peş peşe sevindirici müjdeler alıyor. Cumhurbaşkanımız Sn. Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Ordu Serbest Bölgesi kuruldu ve resmi gazetede yayınlandı. Bu konuda Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sn. Mahmut Özer büyük ermek verdi. Yine ticaret Bakanımız sn. Mehmet Muş’un büyük bir özverisi var. Son bir hafta özellikle bu konu ile alakalı büyük bir yoğunluk vardı. Özelikle bölgemizde ihracatın büyümesi için son derece önemli bir gelişmedir. Burada şu an içinde bulunduğumuz Ünye Limanının yan tarafında ki 150 dönümlük alan serbest bölge ilan edildi. Buraya hem yerli hem de yabancı yatırımcı gelecek. Burada aynı zamanda çok sayıda istihdam imkânı sağlanmış olacak. Öte yandan bununla alakalı olarak Ünye Organize Sanayi Bölgesi de büyük bir hızla devam ediyor. Orada yer alacak olan 42 fabrikanın 5’nin yapım çalışmaları devam ediyor” dedi.

Yatırımlar hızla devam ediyor

Ordu Valisi Tuncay Sonel, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in bölgeye gelmesi ile birlikte yatırımların hızla devam ettiğini belirterek şunları söyledi;

“Yine yapımı bir süre duran Ünye Kültür Merkezimiz vardı. Onun da ihalesini yaptık ve inşaatımız başladı. Yine Sayın Bakanımızın şehrimize gelmesi ile birlikte son bir ayda müthiş eğitim yatırımları aldık. Son üç yılda ilimizde eğitimle ilgili 63 yatırım vardı. Bakanımızın şehrimize gelmesi ile birlikte son bir ay içerisinde 46 yatırım almış bulunuyoruz. Bunlar; 23 okul binası ve 376 derslik, 8 öğretmenevi, 4 öğrenci pansiyonu, 5 spor salonu, 4 kapalı spor salonu, 1 atölye binası, 1 uygulama oteli, 1 halk eğitim merkezi, 1 yemekhane, 542 köy yaşam merkezi ile birlikte toplamda 109 yatırım olmuş oldu. Kim bu memlekete bir hizmet yaparsa, başımızın üzerinde yeri var. Bu vesile ile güzel bir bahar gününde Ünye’de bu müjdeli haberleri paylaşmak istedim. Yapılan tüm yatırımların ilimize hayırlı olmasını diliyorum”

Başkan Tavlı, “Serbest Bölge İlimiz ve İlçemiz İçin Çok Önemli Bir Karar”

Ordu’nun serbest bölge ilan edilmesinin ekonomi ve istihdam için ciddi bir karar oldupğunua vurgu yapan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı şunları kaydetti; “

Bölgemizin ekonomisine ve ticaretine ciddi kaynak sağlayacak olan serbest bölge kararının onaylanması ile ilgili bir süreç vardı. Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sn. Mahmut Özer’in girişimleri ve Ticaret Bakanımız Sn. Mehmet Muş’un onayı sonrası Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması ve resmi gazetede yayınlanmasıyla ilimiz ve ilçemiz serbest bölgeye kavuşmuş oldu.  Bu karar bölgemizin ekonomi, yatırım ve istihdam açısından ciddi yol kat etmesinin önünü açacak. Bu karar ile ilgili olarak başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı arz ediyoruz. Yine Bu önemli karar için Ticaret Bakanımız Sn. Mehmet Muş’a, Milli Eğitim Bakanımız ve Ordu Milletvekili Adayımız Prof. Dr. Sn. Mahmut Özer’e, Ordu Valimiz Sn. Tuncay Sonel’e, Milletvekillerimize,  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve emeği geçen herkese şahsım ve hemşerilerim adına teşekkür ediyorum”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.