SON DAKİKA
Hava Durumu

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatını Anlatan “İstiklal” Seyirci İle Buluştu

Altınordu Belediyesi’nin ev sahipliğinde sahnelenen ve Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı “İSTİKLAL” isimli oyun Altınorduluları tarihte yolculuğa çıkardı.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2019 09:28
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2019 09:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Mehmet Akif Ersoy’un Hayatını Anlatan “İstiklal” Seyirci İle Buluştu

ALTINORDU BELEDİYESİ KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİKLERİNE DEVAM EDİYOR

Altınordu Belediyesi’nin ev sahipliğinde sahnelenen ve Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı “İSTİKLAL” isimli oyun Altınorduluları tarihte yolculuğa çıkardı.

‘İnsana Hizmet ve Hürmet Eden Belediyecilik’ parolası ile çalışmalarını sürdüren Altınordu Belediyesi kültürel ve sanatsal etkinliklere büyük önem veriyor. Bu kapsamda birçok kültürel etkinliği hayata geçiren Altınordu Belediyesi bunlara bir yenisini daha ekledi. Milli Mücadele'nin 100. yıl dönümü münasebetiyle bir çalışma yapan Altınordu Belediyesi, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatıldığı “İSTİKLAL” adlı tek perdelik oyunu Altınordulu öğrencilerle ve tiyatro severlerle buluşturdu.

Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen tiyatro oyununa Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, AK Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Belediye Başkan Yardımcıları, protokol üyeleri, meclis üyeleri, birim müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN TÖREN: “ŞEHRE DAİR HAYALLERİ OLMAYANIN ŞEHRE DAİR HAKİKATİ DE OLMAZ”

Düzenlenen etkinlikte konuşan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, kültür ve sanat etkinliklerine önem verdiklerini söyledi. Yeni nesil belediyeciliğin şehrin her alanına dokunmaktan, her bir ferdini dinlemekten ve daha da ötesi şehri dinlemekten geçtiğinin altını çizen Başkan Tören, “Altınordu bir kültür şehri… Altınordu bir sanat şehri…  Bizlerde bu bilinçle sanatın ve kültürün her zaman yanında olmaya özen göstereceğiz. Medeniyet ve şehir idraki, öncelikle şehre dair hayalle başlar, şehre dair hayalleri olmayanın şehre dair hakikati de olmaz. Biz biliyoruz ki yeni nesil Belediyecilik; şehrin her alanına dokunmaktır, her bir ferdini dinlemektir, daha da ötesi şehri dinlemektir. Ekonomiden kültüre, spordan sanata her yönüyle kalkınma ve gelişme çabası içerisinde olmaktır. Şehrini arayanlar, şehrini anlayanlardır. Onlar ki gözle bakan, kalple görenlerdir. Yani hissedebilenlerdir. Bizde bu bağlamda Belediye olarak kültürel ve sanatsal etkinliklere önem veriyor, her fırsatta sanatı ve sanata gönül verenleri desteklemeye devam ediyoruz. Çağdaş ve modern bir toplum için en önemli araçlardan biridir sanat. ‘İnsana Hizmeti ve Hürmeti’ merkeze alan anlayışımız içerisinde sadece iktisadi bir büyüme içerisinde değil, eğitimden tarihe, sanattan kültüre, çok kapsamlı bir değişim ve dönüşümün merkezi olacağız. Bıraktığımız şehri bulmak istiyorsak, şehrimizle dertlenmek zorundayız. İnsan yeryüzünde hangi coğrafya da yaşarsa yaşasın topraktan, tarihten ve hatıralardan kopamıyor; “kopunca da hayattan kopuyor” dedi.  

“MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZÜN RUHUNU İYİ İDRAK ETMEK ZORUNDAYIZ”

Şehri hem ekonomik hem de kültürel olarak kalkındırma çabası içerisinde olduklarını ifade eden Başkan Tören, “Biz ilk günden bu yana, şehrin bir bütün olduğunu vurguluyoruz her fırsatta. Eğitimden ekonomiye, çevre düzenlemesinden alt yapı hizmetlerine, kültürden sanata bütüncül bir düşünceye, bir perspektife sahip olmak durumundasınız bir şehri yönetirken. İkinci bir husus da, şehrin hikayesine güçlü bir cümle eklemek istiyorsak, içine doğduğumuz, içinde büyüdüğümüz ve bugün de içinde onurlu bir şekilde yaşadığımız milli kültürümüzün ruhunu iyi idrak etmek zorundayız. Şehri evrenselle buluşturmanın şartı da işte bu perspektiftir. Biz, hem ekonomik olarak hem de kültürel olarak şehrimizi kalkındırmak zorundayız. İstiklalden ve istikbalden bahsediyorsak bunu başarmalıyız” diye konuştu.

“İSTİKLALİMİZ ‘KORKMA’ İLE ŞEKİLLENDİ

İstiklale ve istikbale korkmadan, yılmadan ve usanmadan sahip çıkacaklarını vurgulayan Başkan Tören, “İstiklal şairimizin, “Korkma” ile başlayan ve bizi geleceğe yani istiklal ve istikbale mucize kıvamında adım attıran şuur manifestosunun yolumuzu aydınlatmaya devam ettiği bir zeminde, medeniyet mirasını geleceğe taşıma cehdini elimizden hiç bırakmamamız gerekiyor. İstiklalimiz Korkma ile şekillendi… Korkma nidasını biz Hira Mağarasından biliriz. Mahremdir Korkma nidası… Bizi insan yapan, bizi biz kılan şuur çağrısıdır… İstiklal çağrısının bu noktada Hira’da Hz. Peygamberimize rabbimiz tarafından yapılan uyarıyla buluşması tesadüf değildir. İstiklalimiz ve istikbalimize korkmadan, yılmadan, usanmadan sahip çıkacağız… Sahip çıkmakla kalmayacağız, nitelikli işlerimizle bu kutlu yürüyüşümüze, istiklal yürüyüşümüze katkıda bulunacağız… Her ne iş yapıyorsak, Her ne uğraş peşindeysek, Yılmadan, usanmadan amma illa nitelikli bir şekilde çalışacağız” şeklinde konuştu.

“SANAT, İDRAKİN YANİ BİLİNCİN ÜST SEVİYESİDİR”

Evrensele ulaşmak için, içinde bulunulan kültüre yaslanmanın şart olduğuna dikkat çeken Başkan Tören, “Bir işe derinlik ve nitelik katmak istiyorsanız, onu sanatla buluşturun. Sanat, idrakin yani bilincin üst seviyesidir. Sanat, aslında alemi, dünyayı, ülkeyi ve yaşadığınız şehri, şehrin insanını, nihayet kendinizi bütüncül bir perspektiften görmenizi, değerlendirme inceliği kazandırır bireye. Sanatın bir başka özelliği de hürriyet bilinciyle atbaşı gitmesidir. Bir ferdin hürriyeti, bir milletin istikbali tabiri caizse onun aleme bakışını şekillendirirken, aynı zamanda sanat perspektifini de şekillendirir. Evrensele ulaşmak istiyorsanız içine doğduğunuz kültüre, üzerinde büyüdüğümüz bu topraklara yaslanmak zorundasınız. Yaslanmayı bırakın, kendi içinize derinleşir gibi bu kültüre, bu toprakların değerlerine derinleşme durumundasınız. Sanat ancak böyle neşvü nema bulur. Shakespeare, Goetheyi, Victor Hugo’yu anlamak istiyorsanız, Bakiyi, Fuzuliyi, Şeyh Galib’i, Mehmet Akif’i merkeze koymalısınız. Evet ruh köklerimiz bunlardır. Bizi evrensele ulaştıracak yöntem de budur. Yani bu toprakların yoğuran değerlerimizi ıskalayarak evrenselle iletişime geçemezsiniz” ifadelerini kullandı.

“MEHMET AKİF’İN HAYATI YENİ NESİLLERE ÖRNEK OLACAKTIR”

İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif’i yeni nesillere anlatmak için çaba gösterdiklerini aktaran Başkan Tören şunları kaydetti:

“Mehmet Akif’in çileyle, mücadeleyle, sürgünlerle yoğrulmuş hayatı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki nesillere de örnek olacaktır. Üstada minnet borcumuzu ödeyebilmek için, gençlerimize, Akif'teki insan, millet ve vatan sevgisini, dürüstlüğü, ahde vefayı, mücadele ruhunu, kahramanlığı ve cesareti anlatmalı, yüksek ideallerini, davasını, heyecanını yaşatmalı, Mehmet Akif’i düşünceleriyle, dünya görüşüyle, güç karşısındaki asil duruşuyla geleceğe taşımalıyız. Şükürler olsun ki  Büyük şairin her zaman kıymetlisi olan Türk milleti bugün, O’nun Asım’ın neslinde idealize ettiği yüce hedeflerine her zamankinden daha fazla büyük bir inanç, azim ve gayretle ilerlemekte ve ne mutlu ki, bu hedefe yaklaşmaktadır.”

OYUN İSTİKLAL MARŞI’NIN OKUNMASI İLE SONA ERDİ

Projesinin Fatih Bayhan’a ait olduğu Nur Banu Öztürel’in yazdığı, Orhan Karataş’ın yönettiği “İSTİKLAL” adlı oyunda Bulut Uzun, T. Murat Demirbaş, İlknur Burcu Akpınar, Mehmet Nurkut İlhan, Bora Karakul ve Volkan Özbay gibi isimler sahne aldı. Yaklaşık bir buçuk saat süren ve izleyicileri hem tarihte yolculuğa çıkaran hem de duygulandıran tiyatro oyunu İstiklal Marşı’nın okunması ile son bulurken salonu dolduranlar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

BAŞKAN TÖREN, OYUNCULARA ÇİÇEK TAKDİMİNDE BULUNDU

Altınordu Belediyesi tarafından hazırlanan “İSTİKLAL” adlı tiyatro oyunu, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in oyunculara çiçek takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.