SON DAKİKA
Hava Durumu

Kültür Merkezi ihalesi 5 Ocak’ta…

Ünye Kültür Merkezi ikmal inşaatı yapım işi 5 Ocak 2023’te ihaleye çıkıyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2022 09:05
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2022 09:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Kültür Merkezi ihalesi 5 Ocak’ta…

İhalenin ardından yer tesliminden itibaren inşaatın 600 takvim günün de bitirilmesi planlanırken; Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacağı belirtildi.

İhalenin 2023‘te yapılacak olmasının önemli olduğunu belirten AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Temel hedefimiz ilk 6 ayda tamamen olmasa da yüzde 90 seviyesinde buranın bitirilmesini sağlamak.” dedi. 

Ünye Kültür Merkezinde ilk ihaleyi alan firmanın işten çekilmesi sonrası 2. İhalenin 5 Ocak’ta yapılacağı ifade edildi. Yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olan Ünye Kültür Merkezi ikmal inşaatı yapım işi, teklifleri sadece elektronik ortamda EKAP üzerinden alınacağı belirtildi. 

Yatırım İzleme Müdürlüğü Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlıkları Ordu Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca yapılacak ihale dokümanının görülebileceği ve e-imza kullanılarak indirilebileceği internet sayfası https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/ olacak. 

5 Ocak 2023 tarihinde yapılacak ihalenin ardından yer tesliminden itibaren 600 (AltıYüz) takvim günün de bitirilmesi planlanırken; Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacak.

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Kültür Merkezi ihalesi ile ilgili olarak şunları söyledi; 

“Mevcutta tasfiye süreci tamamlanmış olan Ünye Kültür Merkeziyle ilgili yeniden ikmal ihalesinin yapılmasına mükabil gerekli olan görüşmelerimizi hızlılıkla sürdürdük. Bununla birlikte Bakanlık’tan yeniden ihale yapılmasına ilişkin onay alındı. Bunu daha önceden kamuoyuyla paylaşmıştık. Ardından Bakanlığımız bu ihale evraklarını Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığına, Ordu’ya Valiliğimize iletti. Valiliğimizde Kamu İhale Kurumunda 5 Ocak 2023 tarihinde ihale yapılmasına karar verdi. 

İhale için 2022 yılının geçmesini arzu ettik 

Çünkü 2023 yılında harcama kalemlerinde değişiklik olacaktı. 2022 rakamlarıyla müteahhitler zarar edecek, böyle bir durumla karşı karşıya kalacaktık. 2023 yılında güncel rakamlarla Kültür Merkezi inşaatımızın ikmal ihalesini gerçekleştirmiş olacağız. Temel hedefimiz ilk 6 ayda tamamen olmasa da yüzde 90 seviyesinde buranın bitirilmesini sağlamak. 

Daha önce yaşamış olduğumuz sıkıntıları tekrar yaşamayacağız. Titizlikle başlayıp bitirecek, ihale sürecinin ardından müteahhide teslim edeceğiz ve Ünyelilerimizin hizmetine sunmuş olacağız.  Hayırlı uğurlu olsun.”

Ünye Kültür Merkezi Süreci’nde ne olmuştu? 

Ünye 15 Temmuz Demokrasi Meydani yanında ilk 2018 yılında ihalesi yapılan Ünye Kültür Merkezi, daha isin başındayken Hükümetin uygulamaya koyduğu tasarruf tedbirlerine takılmış, durdurulmuştu.

2020 yılı mart ayında tedbirlerin sona ermesinin ardından ikinci kez harekete geçilen Ünye Kültür Merkezi inşaatında atılan temel sonrasında çalışma durdu. Bu sefer de inşaatın, yüklenici firmanın yaptığı ise karşılık hak ediş parasını alamadığı gerekçesiyle durduğu belirtildi.

Ardından 2021 yılında yüklenici firmanın hak edişini almaşı, ayrıca yaklaşık 11 milyon lira ödenek ayrılması üzerine inşaatta yeniden çalışma başlatıldı. Bir süre çalışma yapılan inşaat 3. kez yeniden durdu.

Kültür Merkezi inşaatında çalışmalar Ocak 2022 günü 4. kez yeniden başladı.  Daha sonra yüklenici firma hak edişini alamadığı gerekçesi ile işi durdururken daha sonra Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ise yüzde 15’i tamamlanmamış işlerde yüklenici firmalara verilen fesih hakkını kullanan yüklenici firma fesih ederek işi bıraktı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.