SON DAKİKA
Hava Durumu

Kahverengi Kokarcayla Mücadele Yöntemi Açıklandı!

Acil Eylem Planı Toplantısı düzenledi. Toplantıda, kahverengi kokarcanın varlığının tehlikeli boyuta ulaştığı ve önlem alınmazsa daha büyük zarar vereceği vurgulandı.

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2023 13:08
Haber Güncellenme Tarihi: 11.10.2023 13:08
Kaynak: IGF
Kahverengi Kokarcayla Mücadele Yöntemi Açıklandı!

Kahverengi Kokarcayla Mücadele Yöntemi Açıklandı! Ev ve Ambarların Kullanılmayan Kısımları Mutlaka İlaçlanmalı

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 'Acil Eylem Planı Toplantısı' düzenledi. Toplantıda, kahverengi kokarcanın varlığının tehlikeli boyuta ulaştığı ve önlem alınmazsa daha büyük zarar vereceği vurgulandı.

Terme ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, bitki ve tarım ürünlerine zarar veren istilacı bir tür olan kahverengi kokarcanın,  Türkiye'de ilk defa 2017 yılında görüldüğünü, özellikle  Karadeniz'de yayılım gösterdiğini vurguladı.

Kahverengi kokarcanın varlığının tehlikeli boyuta ulaştığının altını çizen Sağlam, böcekle mücadele hususunda adeta seferberlik yapılması gerektiğini belirtti.

"EYLÜL AYININ İLK HAFTALARINA KADAR BÜYÜK ŞEKİLDE ZARAR VERMEYE BAŞLADI"

Tarım zararlısı kahverengi kokarcayı, bu yıla kadar tuzaklarla takip ettiklerini anlatan Sağlam,

"Çünkü her zararların belli bir eşiği var. O eşiği yakalamadan ilaçlama yapmak, faydalı böcekleri de öldürüyor. Kahverengi kokarca bu yıl temmuzun ortalarına kadar bu eşiği hiç yakalamadı. Temmuz ayından sonra havaların mevsim normallerinin üstünde gitmesinden dolayı artış gerçekleşti. Eylül ayının ilk haftalarına kadar büyük şekilde zarar vermeye başladı. Önümüzdeki yıllarda eğer tedbir almazsak daha büyük zarar verecekler." dedi.

Bu böceklerin, kışı kapalı alanlarda geçirdiğini anlatan Sağlam,

"Evlerde, ambarlarda, kullanılmayan yerlerde bunların imhasının yapılması gerekir. Evlerimizin kullanılmayan kısımlarını, kullanılmayan evleri mutlak surette ilaçlamamız lazım. İlk etapta gördüğümüz yerde imha edeceğiz. Zaten yeşil kokarca eskiden beri vardı ama kahverengi kokarca ne kadar bahar dönemine az çıkarsa bölgemizde o kadar daha faydalı olacak. Mücadeleyi toplu yapmamız gerekiyor. Bütün bahçelerde mutlak surette yapılmalıdır. Eğer yapmazsak bu kaybımız, ileriki yıllarda çok fazla olacaktır." diye konuştu.

Kışı kapalı alanlarda geçiren erginlerin baharda dışarı çıktıklarında verecekleri zararın büyük olacağını ifade eden Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Asuman Sezer,

"Evimize giren her böceğin imhası, öldürülmesi bizim için önemli. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum." uyarısında bulundu.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.