SON DAKİKA
Hava Durumu

Kadın Başkanlardan 8 Mart Mesajı

Deva Partisi Sağlık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aysun Hatipoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Moda TV aracılığı ile tüm kadınların gününü kutladı.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2022 21:17
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2022 21:17
Kaynak: Sabah
Kadın Başkanlardan 8 Mart Mesajı

Deva Partisi Sağlık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aysun Hatipoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Moda TV aracılığı ile tüm kadınların gününü kutladı.

Aysun Hatipoğlu, mesajında Türkiye de kadınların lokomotif olduğu bir ülke olarak yarınlara adım atmasını istediklerini belirterek şunları söyledi, ” Dünya kadınlar günü çok önemli bizde bütün Deva Kadın Teşkilatı, il teşkilatı olarak ve Deva’nın yönetimi olarak bütün kadınlar gününü kutluyoruz. Türkiye’nin, kadınların lokomotif olduğu bir ülke olarak yarınlara adım atmasını istiyoruz. Bütün Kadınlara sevgilerimizi gönderiyoruz” dedi.

Kadınlara Başköşede Yer Vermeliyiz

İyi Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı, Başkan Çuhacı mesajında, “Çocuğa can veren, kan veren, besleyip büyüten ilk hayatı öğreten kadına baş üstünde ve başköşede yer, değer vermeliyiz” dedi.

İyi Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, 8 Mart özgür, çağdaş, eşit, mutlu, üreten Kadınların Günü olmalı diyerek şunları söyledi;

“Kadınlar bu gün hak ettikleri yerde ve değerde olsalar, böyle bir güne gerek olur muydu? Keşke okul ve eğitimden yoksun, sosyal hayattan ve iş hayatından uzak, değer görmeyen, taciz tecavüz gören kadınlar olmasaydı. Oysa kadın, onurlu bir yaşam, eşitlik, özgürlük ve bir de mutluluk istiyor. Çok insani değil mi? Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı'ndaki Türk Kadınını unutturmamak için “Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürünme ye değil; omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. “demiştir.

Tevfik Fikret “Elbet sefil olursa kadın, alçalır beşer. “Diyerek kadın erkekten oluşan toplumun, bir yarısını diğerinden üstün tutup daha fazla hak tanırsak, diğer yarıyı geride ve güdük bırakmış, büyük haksızlık yapmış olmaz mıyız? Çocuğu geleceğin güvencesi olarak görüyorsak; kadın erkek ayrımı yapmamalıyız! Çocuğa can veren, kan veren, besleyip büyüten ilk hayatı öğreten kadına baş üstünde ve başköşede yer, değer vermeliyiz. 8 Mart özgür, çağdaş, eşit, mutlu, üreten Kadınların Günü Kutlu olsun!”diye konuştu.

Kadın Erkek Olarak Değil İnsanca Yaşayabilmek Umuduyla…

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Şeyma Ilgaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Başkan Ilgaz, Acıyla yoğrulan, sabırla bilenen kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun." "Kadınların özgür olabildiği, kadına saygının olduğu bir yıl olması dileğimle... Kadınlar Günümüz kutlu olsun." "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz umutla dolu yarınlara olsun…"dedi.

Ilgaz’ın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Her gün içine sürüklendiğimiz ama hala dimdik durduğumuz, bir gün bitecek ve adaletin yerini bulacağına inandığımız günlerin geçeceğini ümit etmekten başka elimizden bir şey gelmemesi çok üzücü. Biz kadınlar yaptıklarımızla insan olana çok şey anlatırken genç yaşlı anne demeden yaşama hakkımızı elimizden alan her gün başka kadın ölüm haberi duyduğumuz, gördüğümüz bu zamanlarda bir gün adı altında sevinmek olanaksız. Kadın erkek olarak değil insanca yaşayabilmek umuduyla günümüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Kadınları Tamamlayıcı Bir Unsur Olarak Görmemeliyiz

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı yayınladı. “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü diye adlandırılan gün, bir kutlama günü değil anma günüdür. Hak arama mücadelesinde, yanarak hayatlarını kaybeden 129 kadın işçinin ve mağdur edilen, öldürülen tüm kadınlarımızı anma günüdür” dedi.

Yayınlanan mesajda şunlara yer verildi:

“Bu gün yani 8 Mart, ülkemizde prosedür gereği sadece bir gün kutlama adı altında yapılıyor. Oysa ki biz kadınlar ne zaman erkeklerle, toplumsal hayatın içinde yarı yarıya,  eşit haklara sahip olduğumuz ve kotalara sığdırılmadığımızda bu günü kutlama günü olarak kutlarız. Toplumsal hayat derken, siyasette, yerel yönetimlerde, yargıda, kamuda, eğitimde, kısacası hayatın her alanının yarısı kadın olduğunda, kadınları tamamlayıcı bir unsur olarak değil, bütün olarak gördükleri zaman kadınlarımız mücadelelerini başarmış olurlar.

Bir de hiç adı geçmeyen kadınlar var. Ev kadınları, sigortasız temizliğe giden kadınlar, tarım işçisi kadınlar. Bu kadınlar öğretilmiş hayatları yaşayarak ömürlerini sonlandırırlar.

Bizim ülkemizde AKP iktidarında kadınların nasıl değersizleştirildiğini canlı örnekleriyle gördük. Haklarımızı almak bir yana, kadınlarımız canlarını koruyamıyorlar.

Bizler İstanbul Sözleşmesi yaşatır diye avaz avaz bağırdıkça, iktidar bu sözleşmeyi fesh ederek kadınların yaşam haklarını elinden almıştır. Haklı mücadelemize devam edip, başaracağız” ifadeleri verildi.

HABER: ALEV YILMAZ

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.