SON DAKİKA
Hava Durumu

JİTEM davası ve yargı krizinden kritik detaylara dikkat çekti

Figen Çalıkuşu, faili meçhul cinayetler davasında Ağar, Eken ve Şahin’in suç örgütü lideri olduğunu ifade ederek beraat kararına karşı oy kullanan hakim Ayhan Altun’u yazısı üzerinden yargının halini eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 11:44
Kaynak: IGF
JİTEM davası ve yargı krizinden kritik detaylara dikkat çekti

Hukukçu Figen Çalıkuşu, JİTEM davası ve yargı krizinden kritik detaylara dikkat çekti

Figen Çalıkuşu, faili meçhul cinayetler davasında Ağar, Eken ve Şahin’in suç örgütü lideri olduğunu ifade ederek beraat kararına karşı oy kullanan hakim Ayhan Altun’u yazısı üzerinden yargının halini eleştirdi. Hukukçu Figen Çalıkuşu, Karar Gazetesi’nde yayımlanan köşe yazısında 1993-96 yılları arasında 19 faili meçhul kalan cinayeti işlediği iddiasıyla açılan ve aralarında eski bakan Mehmet Ağar’ın da bulunduğu davadaki beraat kararına karşı oy kullanan mahkeme üyesi Ayhan Altun’un, 160 sayfalık yazısını kaleme aldı. “Siyasi cinayetlerde adaleti kim bulmuş? Yıllarca süren tuhaf yargılamalarda, avının düşmesini bekleyen zamanaşımı düzeneğini aşan var mı? “Cezasızlık peşin kabulü son bulmayacak mı? derken hâkim Ayhan Altun’un Ankara JİTEM davasındaki, 160 sayfalık “karşı oy” açıklaması devlet hafızasında yerini aldı.” ifadelerini kullanan Çalıkuşu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha evvel de yazmıştım. JİTEM davasında ilk derece mahkemesi beraat kararı vermiş, istinaf çok ayrıntılı bir karar ile bozma kararı almıştı.

Bozma gerekçeleri ilk derece mahkemesinin eksik bıraktığı delillere dayanıyordu.

Önemli eksikliklerdi bu deliller. Ama ilk derece mahkemesi, bozma gerekçesindeki tüm eksikliklerin incelenmesini tek tek reddetti ve beraat kararını verdi.

İlginçtir ki ‘beraatı bozan’ İstinaf 1. Dairesi, bu kez ‘beraatı onadı’. Hadi buyurun…

İşte burada, istinaf 1. Ceza Dairesinde “beraatı bozma” kararı altında imzası olan hâkim Ayhan Altun yazdı 160 sayfalık karşı oyu.

Bu 160 sayfa içinde neler yok ki… Okuduğunuzda Türkiye’nin siyasi cinayetlerin faillerinin de cezasız kalmasını sağlayanların da meçhul değil gayet belli olduğunu göreceksiniz.”

AĞAR, EKEN VE ŞAHİN’İN BANT KAYITLARINI MAHKEME ISRARLA İNCELEMEMİŞ

Ayhan Altun’un ‘karşı oy’ yazısında MİT’te çözümü yapılan işlenen cinayetlerin anlatıldığı bant kaydı çözümlerini Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken’e beraat kararı veren Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerinin delillerini incelemeyi reddettiğini belirten Çalıkuşu, “Karşı oy yazısında gördüğüm ve çok şaşırdığım bir başka gelişme ise Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinin, istinaf bozma kararı sonrası yaptığı ilk duruşmada ‘bozma kararına karşı yazılı açıklama yapması ve taraflara duruşma öncesi dağıtması’ oldu.” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“1.Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri bu belgede ‘gerekçesiz hüküm kurulmasının istinaf mahkemesinin bozma yetkisi kapsamında olmadığı’ görüşünü bildirmiş üstelik.

Tamamen yasaya aykırı, eşi benzeri yaşanmamış bir olay. Mahkeme hakimlerinin duruşma öncesi bildiri dağıtması…İnanılır gibi değil…

‘İstinaf mahkemesinin bozma yetkisinin olmadığı’ gibi bir çıkış bana yerli milli yargı fetvacılarının Anayasa Mahkemesi kararlarına karşı çıkışlarını hatırlattı. Aynı dayanaksız, hukuka aykırı, hukuk cahili çıkışlar.

AYM’nin, anayasaya uygun verdiği kararlar ile bağlı olmak istemeyenler ile ülkenin karanlık siyasi cinayetler tarihini Ankara’nın dehlizlerinde kaybetmek isteyenler aynı tarafta saf tutuşlar gibi…

Ama devlet hafızasına 160 sayfalık karşı oy yazısını aldı, güçlü ve hukuki delillerin yok sayıldığını da…

Dosya şimdi Yargıtay’a gidiyor.

Bu fırsatı Yargıtay hepimiz adına, bu ülkenin geleceğe bakan, karanlığı boğan aydınlık günleri adına çok iyi değerlendirebilir. Neden olmasın?”

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.