SON DAKİKA
Hava Durumu

HES kodu olmadan Samsun’a gidilemiyor!

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelge ile şehirlerarası yolculuklarda HES kodu zorunluluğu getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2020 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2020 09:43
Kaynak: Sabah
HES kodu olmadan Samsun’a gidilemiyor!

Uygulama kapsamında HES kodu olmayan hiç kimse şehirler arası yolcu taşıyan araçlara alınmamaya başladı.

Samsun’a yolcu taşıyan Ünye Birlik Otobüs İşletmesi ise HES kodu olmayan yolculara kod almada yardımcı oluyor, vatandaşların mağdur olmamasını sağlıyor.

Ünye Birlik Otobüs İşletmesi ise HES kodu olmayan yolculara kod almada yardımcı olarak vatandaşların mağdur olmamasını sağlıyor.

-“Hes kodu seyahat süresi içerisinde zorunlu”-

Ünye Birlik Otobüs İşletmesi Müdürü Fazlı Karaman, HES koduna ilişkin gazetemiz Ünye Kent’e yaptığı açıklamada şunları söyledi; “HES kodu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan tarafından Sağlık Bakanlığı’nın öngörüsü ile mecbur olmasının ardından zorunlu oldu. Şunu özellikle söylemek istiyorum. Bize Bakanlığımız tarafından gönderilen bir yönerge var. Bu yönergede HES kodunun seyahat süresi içerisinde zorunlu olduğu bildiriliyor. Herkesin HES koduyla yolculuk yapma mecburiyeti var. HES kodunu vatandaş bireysel olarak kendisi aldıysa biz burada kayıt altına alıp bilgisayarımıza işleyerek yolculara ayrı ayrı bilet keserek yolculuğunu sağlamış oluyoruz. Eğer yolcularımızın HES kodu yoksa biz buradaki personellerimiz ile birlikte yolculara e-devlet ve sms üzerinden HES kodu almalarına yardımcı oluyoruz.

-HES kodu nasıl alınır-

Karaman, HES kodunun nasıl alınacağı hususunda ise şunları söyledi; “Vatandaşlarımız HES kodunu şu şekilde alabilirler. Büyük harflerle HES yazılıp boşluk bırakarak TC kimlik numarası yazılıp boşluk bırakılarak kimlik kartının seri numarasının son dört rakamı yazılarak 2023’e kısa mesaj gönderildiği takdirde kod anında geliyor. Ayrıca e devlet üzerinden ‘HES kodu üret’ diyerek sisteme girilerek alınıyor. Bir de Sağlık Bakanlığımızın Hayat Eve Sığar uygulamasından alınabiliyor. Eğer bunlar vatandaşlarımızın telefonunda yüklü ise HES kodunun alınması bizim için iki saniye hiçbir problem ve sıkıntı görmüyoruz. Bu şekilde alınabiliyor” dedi.

-HES kodunun süresi ne kadar?-

Karaman, HES kodunun süresine ilişkin ise şunları söyledi; “Biz o uygulamalarda HES kodunun süresini görebiliyoruz. HES kodu süresi biten vatandaşlarımıza tekrar kod üreterek yeni bir HES kodu almasını sağlıyoruz. HES kodu varsa sadece TC kimlik numarası ile kodu alarak bilgisayara işleyerek bilet kesilmesini sağlıyoruz.  HES kodunun süreleri ise sms sisteminden aldığımızda bir yıllık veriyor. Ama e devlet üzerinden 3 ay veya 18 ay veriyor. Hayat Eve Sığar programında 12 ay yani bir yıllık veriyor” dedi.

-“Pandemi süresinde öncelikle vatandaşımızın sağlığı bizim için önemlidir”-

Karaman, sözlerini şöyle noktaladı; “Bu pandemi sürecinde öncelikle vatandaşlarımızın sağlığı bizim için önemlidir.  50 koltuk kapasitesi ile çalıştığımız için, örnek veriyorum arabada ruhsat sayısı, koltuk sayısı otuz ise biz on beş yolcu ile gitmek zorundayız. Yanında kimse oturmamak zorunda. Araçlarımızın tamamı dezenfekte ediliyor. Her şeyden önce sağlığımız önemlidir. Şirketimiz Bekir Şimşek başkanlığında yürümektedir. Bekir beyin bizim aramızda çok önemli olan bir sözü vardır. ‘Yazıhanenize gelen yolcuyu evinize gelen misafir gibi ağırlayın’ der.  Bizim yazıhanemize gelen yolcu evimize gelen misafir gibidir. Elimizden geleni yaparak onları ağırlamak bizim en asli görevimizdir” dedi.

-“HES kodu olmadan araca binen yolcu için şoföre ve şirkete 3.200’er lira ceza yazılıyor”-

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Şimşek, ise HES koduna ilişkin gazetemiz Ünye Kent’e yaptığı açıklamada şunları söyledi; “HES kodu İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü bir konu. HES kodu olmadan şehirlerarası yolculuk yapılamıyor. HES kodunu herkesin bilmesi lazım. Bunu bilmeden araca yolcu alan şoför arkadaşıma 3200 lira ceza yazılıyor. Ayriyeten 3.200 lirada bağlı olduğu şirkete yazılıyor ve aracı da 10 gün trafikten men ediliyor. Onun için herkesin HES kodunu alması gerekiyor. Bu kodu kontrollerde memura ibraz etmesi gerekiyor. Kodu gösteremezse araca çok büyük cezalar kesiliyor. O yüzden hiçbir şoför arkadaşımız araca HES kodu olmayan yolcu alamıyor.  Hes kodu olmadan kimse şehirlerarası yolculuğa gitmeye kalkmasın.

İnşallah vatandaşımız bir an önce alışır

Biz halen yarı yarıya yolcu çekiyoruz. Yani bugün trafikte aracın koltuk sayısı otuz ise bizim on beş yolcu alma mecburiyetimiz var. Ama yanında aile bireylerinden birleri olursa bu mevcut sınırlama biraz artıyor. Artık onu biraz rayına oturttuk. Ama bu çıkan HES kodundan baya mustaribiz.  İnşallah vatandaşlarımız da buna alışır, uyar. Ne vatandaşımız ne de biz zor durumda kalmayız.”    

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.