SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayatlarını taşıma su ile sürdürüyorlar!

Akkuş Çayıralan Mahallesi Belalan Küme Evleri sakinleri, günlük yaşamlarını taşıma su ile sürdürmeye çalışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.07.2023 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 20.07.2023 10:45
Kaynak: IGF
Hayatlarını taşıma su ile sürdürüyorlar!

Evlerinin saçaklarına koydukları kovalarla yağmur sularını biriktiren Belalan Küme Evleri sakinleri, yağmur sularını lavabo ve temizlik işlerinde kullanıyor. 

Mahallenin içinde bulunan ancak içilemez raporu olan çeşmeden aldıkları suyu ev ve işlerinde kullanan vatandaşlar, içme ve yemek sularını ise yaklaşık 6-7 kilometre uzaklıktaki çeşmeden taşıyor. 

Çayıralan Mahallesi Belalan Küme Evleri girişine “Susuz Mahallesi” yazılı tabela asarak tepkisini gösteren Emine Sevindik, yetkilileri seslerini duymasını istedi. 

Akkuş Çayıralan Mahallesi Belalan Küme Evleri sakinleri, buradaki 25 haneye su hiç gelmediğini ve 25 hanenin tamamen taşıma su ile yaşamını sürdürdüklerini söyledi. 

İstanbul Akkuş Çayıralan Dernek Başkanı ve İstanbul Akkuş Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Hacı İnce, gazetemiz Ünye Kent’e düzenlediği ziyarette, Belalan Küme Evlerinde yaşanan su sıkıntısını dile getirerek yetkililerden Mahalle sakinlerinin yaşadığı sorunun çözülmesini istedi. 

İrade konulsa kısa sürede çözülür

Uzun yıllar İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan mahalle sakinlerinin artık köylerine döndüğünde büyük bir su sorunu ile karşılaştığını vurgulayan Başkan İnce, mahallelerindeki su sorunun çözülmesi için önceki yıllarda yapılan bir alt yapı çalışmasının olduğunu ve ortaya irade konulduğunda sorunun kısa sürede çözülebileceğini işaret etti. 

Ankara’dan geliyoruz, susuz hayat sürüyoruz

Belalan Küme Evleri sakini Osman Sevindik, “Su sorunumu yağmur suları ile lavabodaki ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Çeşmelerden aldığımız sularla içme ve yemek yakmak için kullanıyorum. Bu şekilde yaşamaya devam ediyoruz. Bu şekilde çok eziyetli bir yaşamımız oluyor. Ben Ankara’dan geliyorum. Evimizi yaptık, yazları köyümüze geliriz dedim. Ama bir huzur bulamıyoruz. Nasıl olacak bilemiyoruz? Buna hükümetimiz ve belediyemiz tarafından bir çözüm üretilmesini istiyoruz. Burada uzun yıllardır su sorunu yaşıyoruz.” dedi.

Evine su getirme ve evde kullanım süreci ile ilgili açıklama yapan Osman Sevindik şöyle dedi; 

Projesi yapılmış ama hayata geçmiyor

 “Su almak için römorku aracıma takıp gidiyorum. Çeşmeden damacana ve bidonlarımı doldurup getiriyorum. Getirdiğim suyu evimin önündeki kovalara boşaltıp hidroforla evimin üstünde bulunan depoya basıyorum. Oradan da kullanmaya çalışıyorum. Çok zor şartlarda su ihtiyacımızı karşılamaya çalışıyorum. Her tarafı ırmak olan şu doğanın, yeşilliğinin ve güzelliğinin içinde bu şekilde acılı bir yaşam içindeyiz. Bununla ilgili kaç defa müracaatta bulunduk. Proje yapıldı denildi. Ama projemiz ne hikmetse ihalesi yapılıp faaliyete geçmedi. 

Sorunu anlatırken gözyaşlarına boğuldu

Yaşadığı su sıkıntısını yaşarken göz yaşlarına hakim olamayan Mahalle sakini Aydoğan Sevindik, “Uzun yıllar İstanbul’da çalıştım. Emekli oldum. Köyüme ev yaptım ki rahat bire nefes alayım diye. 3 yıl oldu evimi yapalı o gün bugündür su sıkıntısı yaşıyoruz. Tüm komşularım şahittir, 3 yıldır taşıma su ile yaşamımızı idame ettirmeye çalıyorum. Yağmur suları ve köyün meydanında bulunan çeşmeden duş alacağımız, lavabo ve temizlikte kullanacağımız suyu temin etmeye çalışıyoruz. İçme suyumuzu da yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki içilebilir bir çeşme var oradan alıp getiriyorum. Kendi imkanlarımla 2 tonluk bir depo aldım. Buraya doldurup, oradan kullanmaya çalışıyorum. Yağmur suları ile hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Biz burada siyasi olarak mevcut hükümete yüzde 70 oy çıkarmış bir mahalleyiz. OSKİ’ye müracaat  ettik, Belediye Başkanımızla da konuştuk. Ama sonuç alamadık. Yoksul insanlar kurbanı bekler, bizde seçimi bekliyoruz. Acaba diyoruz bu seçimde yapılır mı? diye” şeklinde konuştu.

Bu yaşıma kadar su sıkıntısı çektim

85 yaşındaki Kazım İnce, “Ben bu mahallede doğduğumdan beri su sıkıntısı çekiyorum. Halen çözülmedi, bakan yok bize. Evimin suyunu konu komşuya rica ederek getirtiyorum. Evime artık su bağlansın istiyorum. 85 yaşındaki adamın su taşıyıp içmesi olur mu?” dedi. 

25 hanenin su sorunu bitmiyor

Mahalle sakini İslam Sevindik şunları söyledi;  “64 yaşındayım. 13 yıldır mahallede yaşıyorum ve su sıkıntısı hat safhada. Oldukça mustaribiz. Mahalle içinde su aldığımız çeşmeye OSKİ içilemez raporu verildi. Bu suyun içilmesi imkansız. Ama mecburuz buna. Su sorunumuz bir türlü bitmiyor. İlgililerin ilgilenmesini bekliyoruz. Belalan mevkisinde yaklaşık 60-70 hane var ve bunun 25 hanesi susuz.

Gelecek suyun altyapısı hazır…

Mahallemizde 60 tonluk kamuya ait bir su deposu bulunuyor, ancak 10 yıldır atıl durumda. Baktığımızda mahallemizde suyun alt yapısı hazır gibi, 60 tonluk depomuz var. Bu depoya su getirilmiş olsa bir nebze de olsa su sorunumuz çözülmüş olurdu. Yetkililerden ilgi bekliyoruz, insanlar çok perişan. Şuanda yağmur sularını biriktiriyoruz. Bunu temizlik ve lavabo ihtiyacımıza kullanıyoruz. İçilecek su biraz daha zor. Çamalan asfalt kenarında bir su var. Bidonlarımızı ilçeye gidip geldikçe dolduruyoruz. Çaresiziz böyle ilkel yollarla su getirmeye çalışıyoruz.” 

İstanbul’dan yaz tatili için köyüne geldiğini ifade eden Ali İnce, “Bir an önce devlerimizin bu halimizi görüp bize su temin etmelerini istiyoruz büyüklerimizden. Her yıl geldiğimde bu sıkıntıyı çekiyoruz.” dedi. 

Evlerindeki tüm ihtiyaçlarını taşıma ile yaptıklarını vurgulayan Gül Sevindik, “Evdeki tüm ihtiyaçlarımızı taşıma su ile yapıyoruz. 2 yıl önce evimi yaptım. Tüm projelerden geçtiğim halde, OSKİ benden alt yapı ve giderlerini aldığı halde suyumuz yok. Evimi yaparken projeye uygun olarak yaptırdım. Mühendis tuttum, inşaatta çalışan işçinin sigortasını da ödedim. Ama benim suyum yok. Biz vatandaş olarak hakkımızı istiyoruz.” dedi. 

Gül Sevindik: Sabah kalktığımıza ilk işimiz suya gitmek

Evdeki bir gününü anlatan Gül Sevindik, “Sabah kalktığımızda önce suya gidiyoruz. Daha sonra kahvaltımızı yapıyoruz. Daha sonra evdeki ve bahçedeki işimizi görüp tekrar suya gidiyoruz. Çamaşır makinelerini kaldırdık zaten. Elimizde yıkıyoruz. Su akmıyor ki makine kullanalım. Evimin önündeki çamaşır yıkadığım leğenleri de yağmur sularından doldurdum. Ben bu şekilde temizlenip yaşayacağım. 2023 yılında yaşıyoruz.” dedi. 

Ayşegül İnce: Taşıma suyla elimde çamaşır yıkıyorum

Ayşegül İnce, “67 yaşındayım elimizle kovalarla su taşıya taşıya çamaşır yıkayacağız, bulaşık yıkayacağız. Makineler kaldırdık. En büyük derdimiz su. Susuz yaşanmıyor. Su için komşu komşuya dargın. Ana babasına çocuğu kızgın. Su yönünden büyük sıkıntımız var. Kaçıncı çağdayız, kaçıncı asırda yaşıyoruz. Uzun yıllar İstanbul’da çalıştıktan sonra emekli olduk köyümüze geldik. Ama yaşama şaşımız yok. Issız mı kalsın bu memleket.” ifadelerinde bulundu.

Gülzade İne: Köyüme ev yaptırdım, pişman oldum

Gülzade İnce, “En büyük sorunumuz su ve susuz asla olmuyor. 55 yaşındayım Altınordu’dan köye geldim. Ev yaptırdım ama bin pişman oldum. Komşularımızda hepimiz susuzuz. Yaşamak böyle olmaması lazım. Hangi çağda yaşıyoruz. Ömrümüz su taşımayla gidiyor.” dedi. 

Emine Sevindik, köyün girişine Susuz Mahallesi yazısı astı

Çayıralan Mahallesi Belalan Küme Evleri girişine “Susuz Mahallesi” yazılı tabela asarak tepkisini gösteren Emine Sevindik, “Suyumuz yok. Yetkililerin sesimizi duyması için bu tabelayı taktım. 2 yıl önce köyümüze ev yaptırdık. Emeklilikte rahat edelim diye. Ama suyumuz yok. Yetkilerin sesimizi duyup bize sahip çıkmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Haber/Yücel ARSLANTEKE

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.