SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Olsaydı Organize Sanayi Bacaları Tütüyordu...

İş İnsanları  ”Kaymakam Güney Olsaydı, Ünye Organize Sanayi Çoktan Bitmişti…

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2023 20:54
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2023 20:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Güney Olsaydı Organize Sanayi Bacaları Tütüyordu...

İş İnsanları  ”Kaymakam Güney Olsaydı, Ünye Organize Sanayi Çoktan Bitmişti…

Ünye Organize Sanayi bölgesinde işler yolunda gidiyor diye  arada bir olay mahallindeki çalışan tek fabrikayı  kendi başlarına  iş insanlarına haber vermeden ziyaret edip resim paylaşan ve mesaj veren Mütevelli heyeti, organizede alt yapı çalışmaları durma nokrasına gelmişken asgari ücretten aylıklarını almayı sürdürüyorlar diyen Ünyeliler ve Ünyeli iş insanları, görünen köy kılavuz istemez, işte organize sanayi bölgesi her şey ortada, topu topu dört fabrika var onlarda kendi imkanlarıyla çalışmalarını devam ettiriyor” dediler.

 Ünye’nin kanayan yarası halini almış Ünye organize sanayi bölgesinin görevi esnasında yaptığı olağanüstü gayret sonunda kısa sürede temelini attırarak inşaatına kısa sürede başlanmasını sağlayan yeni Aydın Söke, eski Ünye kaymakamı Ümit Hüseyin Güney görevde  olsaydı, halen daha toplam dört inşaatın devam ettiği Ünye Organize sanayi bölgesinde fabrika sayısının artması yanında  inşaatları çoktan bitirilerek halen çalışan bir fabrika yanında tüm fabrikalar hizmete açılmış olurdu diyen Ünyeliler ve Ünyeli iş insanları ” Evet  organize sanayi bölgesi müteahhidi henüz bir kuruş para almadan kendi öz sermayesi ile  alt yapı çalışmalarını sürdürmeye çalışır ilken Organize sanayi bölgesinin mütevelli heyeti yani yöneticileri, belli zamanlarda organizeyi birlikte gezerek organizede işler yolunda resmi ve mesajı paylaşmaya devam edenlerden Ordu Valisi, Ünye kaymakam, Ordu Büyükşehir Belediye başkanı, Ünye Belediye başkanı, Ünye ticaret ve Sanayi odası başkanı  ve resmi yöneticiler asgari ücretten aylık maaşlarını tıkır tıkır almayı sürdürüyorlar.

Ama gördüğünüz gibi alt yapı çalışmaları yok. Elektrik yok.su yok. İşte her şey gün gibi ortada…Ünye Organize sanayi bölgesinin geldiği ve getirildiği mevcut durumla ilgili olarak daha başka boş  laf etmeye  Ünye Organize sanayi bölgesindeki vurdumduymazlığı anlatmaya gerek yok.

Burası Ünye’nin organize sanayi bölgesi. Şu anda bölgede 4 tane fabrika var, inşaatları  bizler gibi işverenlerin ferdi gayretleriyle bitme aşamasına gelmiş..

Ünye Organize sanayi bölgesi 450 dönümlük bir alan üzerinde kuruldu diyen Ünyeliler ve özellikle de Ünyeli iş insanları Ünye Organize sanayi bölgesinde şu anda bir tane çalışan fabrika var. 3 tane de yapımı süren fabrika var.

Çalışan fabrika Aslen Gümüşhane Şiranlı olup yarım asırdır Ünye de ikamet eden ve İş yaşamını Ünye de sürdüren Kulaksız ailesine mensup NBS yapı ticaret unvanıyla parke taşı imal eden  arkadaşlar var kendilerini tebrik ediyoruz Onlar erken yapıp çalışmaya başladılar. Halende çalışıyorlar. Devamında Uslu Fındık  geldi hızla temel attı ve fakat alandaki olumsuzluklar yüzünden  onlarca fora kazık çakmak durumunda kalan Ünyeli iş insanı kardeşimiz hayli masraf yaptı sadece Ünye’miz ve insanlarımız kazansınlar diye dediler. Şu anda Uslu fındık işletmesinin kurulum çalışmaları devam ediyor. Yani bu yaz inşallah bitirecekler. Sizlerin de gördüğü  gibi şurada organize sanayi bölgesinin ilk inşaatını  600 işçi kapasiteli RBK tekstil başlattı. Onlar da  diğer işletme sahipleri gibi kendi çabalarıyla inşaatlarını bitirmeye çalışıyorlar.

Sizlerinde yakından gördüğü gibi şu karşıdaki Burak tarım Ürünleri fabrikası onlarda  diğer işletmeler  gibi tamamen kendi ferdi çabalarıyla inşaata devam ediyorlar.

Ünye organize bölgesindeki ana sıkıntı  alt yapıda  çok büyük yavaşlama var. Organize de bir dönem müteahhit taşıyıcı firmayla belli birtakım  sıkıntılar oldu. Vali beyi araya girdi, uzlaşıldı, çalışmalar tekrar başlatıldı. Belli bir aşamaya kadar gelindi. Ama bunların ana sorumlusu Ordu Büyükşehir Belediyesine . Ama Büyükşehir belediyesi burada bir işlem yapmıyor şu anda.

İş yapacak firmaların  en büyük derdi ve sıkıntısı elektrik yokluğu.. Organize sanayi girişine kadar elektrik geldi. Elektrik organizenin içine dağıtımı yapılmadı. İhalesi şu anda yapılmayı bekliyor.

Ünye organize sanayi bölgesini tehdit eden karşıdan geçen zindan deresi dediğimiz şu arkada bir dere var, o derenin DSİ tarafından derhal ısla edilmesi lazım, ama bu halen daha  yapılmadı, ısrarla yapılmayı bekliyor.

DSİ  tarafından bir tane kepçe konuldu oraya. Şu anda burada DSİ’nin en az altı makinesi iş başında olmalı. Bu kepçede basında son çıkan haberlerden dolayı  Ünye organize sanayi bölgesine göstermelik olarak getirildi ve bir kepçe koca dereyi tek başına ıslah etmeye çalışıyor, ama sizinde canlı tanık olduğunuz gibi makine çalışmıyor sadece makinenin içinde bir operatör duruyor.

 Ünyeliler ve Ünyeli iş insanları olarak  kendisini minnet ve şükranla yad ettiğimiz  Ünye eski kaymakamı Ümit Hüseyin Güney'in  Ünye organize sanayi bölgesinin yapımında ve temelinin atılıp gördüğünüz şu hale gelmesinde sorumlu devlet adamı olarak emeği çoktur. Ümit Hüseyin Güney olmasaydı organize sanayi bu halde olmazdı. Tabi ki Ünye organize sanayi bölgesinin temelinin atılmasında gayreti çok fazla. Kesinlikle çok büyük emeği  vardır. O zamanki kaymakamımız sayın ümit Hüseyin Güney olmasaydı  organize sanayi halen daha yoktu ”dediler.

Ünyeli iş insanları Devleti biz yanımızda hissederek onunla yani Kaymakam Ümit Hüseyin Güney  ile beraber bu işe başladık. Esasında  Kaymakam Güney canını dişine taktı her zorluğa göğüs gerdi, biz iş insanlarını ümitlendirdi. Kırk yılı aşkın süredir yapılmayı bekleyen  Organize sanayi, bölgemizin öncülüğünü yaptı. Ümit Hüseyin Güney  görevde olsaydı,halen daha iş insanların ferdi gayretleriyle yol amaya çalışan organize bölgesinde  çok ama çok büyük yol alınır,hatta  organize bitme aşamasına gelebilirdi. Ama Kaymakam Güney’den sonra  dediğimiz  gibi yani bu iş topallamaya başladı. Yani derler ya burası şimdi Topal ördek, Topal ördek gibi aksayarak yürüyor. Burada gördüğünüz gibi hiçbir çalışma yok. Bakın koca 500 dönümlük arazide bir kepçe ve içinde operatör var, başka kimse yok. Şu anda ne bir kamyon çalışıyor ne bir iş makinesi.

İşte başka bir kepçe var. Bilmem ne var bu şekilde yani 500 dönümde sadece bir kepçe ve bir tane operatör var üzerinde. Bu ne demek, bu göz boyamak, göz doldurmaktır. Bu başka hiçbir şey değildir.

Ünyeliler ve Ünyeli iş insanları olarak organize sanayi bölgesi yönetimine ve Ünyeli siyasetçilere ne söylemek istersiniz diye sorduğumuzda,

Ünyeliler ve Ünyeli iş insanları olarak siyasete ne söylemek isteriz, işte siyaset sürekli buraya geliyor. Ahmet abi geliyor burada mevcut şu beton fabrikasında sürekli resim çekiniyorlar bol bol paylaşıyorlar. Çünkü faal durumda yalnız o fabrika. Fabrika çalışıyor mu evet hem de çok çalışıyor Allah daha çok versin bu iş insanı kardeşlerimize. Ordu ve Ünyeli seçilmiş ve atamışlarda  O fabrikayı baz alıyorlar ve  organizede işler yolunda diyorlar.

Hayır, organize de hiçte  işler yolunda değil. organize de işler aksak gidiyor, hatta hiç gitmiyor, Topal ördek  gibi gidiyor. Yani organize işler Topal çok Topal bir şekilde devam ediyor. Ünye organize sanayi bölgesi yönetimi ve  siyasiler organizede ne mi yapması lazım? Esasında siyasilerin gelip bu işimizi sorgulaması lazım. Sayın vali bey arada bir geliyor.

Ama vali bey'e bazı şeyler gösteriliyor. Bize göre Ünye organize sanayi bölgesindeki gerçekler anlatılmıyor. Vali beyde sağ olsun  o da bakıp geri Orduya görevinin başına dönüyor. Burada bir yönetim var. Bir mütevelli heyeti var. Buranın acil toplanıp veya bizi yani burada pay sahipleri yer sahiplerini toplayıp bir toplantı yapmamız lazım. Biz en son geçen sene altıncı ayda toplantı yapmışız. Ahmet abi baktığın zaman 9 ay önce toplantı yapmışız. Biz en son 9 aydır burada hiçbir şey yok. Aradan geçen koca zamana rağmen Organizede Ne toplantı yapıldı burada ne de  şöyle yapalım denildi, ne böyle yapalım denildi.

Buradaki sıkıntı şu anda çok büyük. Şimdi burada alt yapı olmadığı için fabrikalar gelmiyor. Esasında sıkıntı üyenin sıkıntısı fabrikalar niye başlamıyor? Buradaki inşaatta altyapıyı teslim etmediğin zaman sen burada müteşebbise git. Fabrikanın kur deme hakkın yok. Sen idareci olarak Organize Sanayi bölgesinde önce alt yapını tamamlayıp işverenlere teslim edeceksin kardeşim. Senin Ünye organizede bacayı tüttürmen için bir an önce tapuyu alman lazım.

 Teslim edeceğin yere firma sahipleri işe başlayacak ama, şu anda firma sahipleri başlamaz, sen de ona alt yapını tamamlamadan çık buraya fabrikanın kur diyemezsin. Öyle bir hakkında yok şu anda. Çünkü sen alt yapıyı teslim etmemişsin.

İlgililer burayı resim çekinmek için değil de buranın hissedarlarının da 9 ay evvel yaptıkları gibi bu mekanda mutlaka basınında, huzurunda toplayıp kesinlikle Ünye organize sanayinin son durumu hakkında bilgi vermek zorundalar. Daha ziyade çalışmak zorundalar. Kesinlikle. Yani şurada DSİ’'nin bir tane kepçesi değil, 5-6 kepçesi olması lazım.

En önemli konu şu  dere yatağıdır, yolu yapılır. Müteahhit firma döşer parkeyi gider zaten buranın parke döşeme asfaltta değil buranın zemini ama bundan önce bir elektrik olayı var. Elektrik ihalesini yaptırman gerekiyor? Bakın önümüzde seçimler var, kimse işe bakmayacak. Belki seçimlerden sonra yeni hükümet kurulum aşamasında insanlar yine işe bakmayacak. Bu süreç böyle devam edecek. Yani buna  biz Ünyeli iş insanları olarak sahip çıkmamız lazım. Ünye organize sanayi Bölgemiz bugün itibariyle 25-30 yaşında hizmet veren bir bölge olmalıydı. Biz bu işi 40 yıldır bekliyoruz, 40 yıldır bekliyoruz ” dediler.

Ünye organize sanayide son durum vahim diyor Ünyeliler özellikle de iş insanları…

Öğrenmek orada fabrikasını kurup da altyapı çalışmalarının ne durumda olduğunu anlayıp kamuoyuyla paylaşmak için Ünye’de faaliyetini sürdüren ve Ünye organize sanayi bölgesinde fabrika inşaatları devam eden iş insanlarına Ünye Organize sanayi bölgesinden ve yetkililerinden beklentileriniz nedir? Ünye kamuoyu ile olumlu olumsuz yönleriyle paylaşır mısınız şeklindeki sorumuza” Biz inşaata başlayalı 34 ay gibi bir zaman geçti. Organize sanayi bölgemizde enerji yok. Elektrik sadece bir tane trafo vardı. Trafodan ilkel yolla 78 tane direk dikerek elektrik aldık.

Yani normalde ki kalıp ve demir inşaatında işçilere ustalarımıza kolaylık sağlamak için kendi imkânlarımızla enerjiyi çektik. Enerji çekene kadar yani normalde 2 kalıp ve demir noktasını 2 tane jeneratör kullanmak zorunda kaldık.

Kalıp ve demir ustalarımıza iş vermek için jeneratörle girdik. Zaten tek bir trafo var organizede. Jeneratörler yeterli gelmedi tabi.

Trafodan enerjiyi dileklerle alarak ustalarımıza, yani işlerini kolaylık sağlamak için yani işler daha seri olması noktasında yardımcı olmak için böyle bir yola başvurduk.

İşlerin yavaş ilerlemesinden dert misiniz?

Belki işler normal de 2023 yılından sonra başlanacaktı inşaata. Ama biz 2023 yılından biraz önce başladık. Yani işlerimizde biraz daha hızlı yol alalım diye erken başladık. Yeni sezona fabrika belli bir kategoride bizlerin sorunlarımıza cevap versin diyerek ya tabi biraz da hızlı gidince şu andaki işler tabi yarım gidiyor. Alt yapı çalışması çok noksan.

Yani yollar çok sıkıntı, elektrik, su alamadık. Su yok suyu. Yani arkadaşlarımız komşumuzun inşaat sahasındaki su hattına bağlantı yaparak çektiler. Onların giriş kablosundan giriş borusundan alarak kendi taleplerimizi karşılamaya çalıştık.

Evet, sayın iş insanı kardeşimiz, o zaman Ünyeli bir esnaf müteşebbis olarak Ünye organize sanayi yönetimiyle Ünyeli siyasetçilerden beklentinizi kısaca özetlersek onlara mesajınız nedir?

Öncelikle ifade etmemiz gerek, irse sadece bizim değil, tüm iş insanlarımızın beklenti si ortak. Beklentilerimiz yani alt yapı çalışması hızlı giderse daha rahat hareket ederiz. İşlerimizi hızlandırırız. Ama şu andaki biz enerji direkleri çektik ama şu andaki fabrikayı biz 2023 yılında üretime sokacağız ama şu andaki olan elektrikle zaten fabrikanın çalışma şansı yok. Sadece şu anda  bölgemizde var olan elektrik aydınlatmaya  zor yetiyor.

Yani alt yapı çalışmalarını bekliyoruz. İhale noktasında herhalde şu anda biz yapım aşamasındayız ama ,hızlı gideceğiz ama şu andaki olan enerji bizim normalde ki fabrikaların çalışmasına yetecek kilowatta güçlü değil.

Yani yollarda sıkıntılar var. Yollarda araç giriş ve çıkışlarında çok sıkıntı var.

Enerjide sıkıntı var. Suda sıkıntı var. Ama biz biraz daha erkenden hareket ettik. Yani normalde  biz işletmemizi kurmaya  2020’den biraz önce başladığımız için ufak tefek şeyleri öngördük ama  şu anda 2023 yılı Nisan ayındayız. Ama hala enerjide suda, yolda yani biraz daha alt yapı hızlı giderse biz daha pratik daha seri yani işlerimizi daha hızlı hareket ederek erken sonlandırabiliriz.

Ünye Organize bölgesi yönetiminden  ve siyasetten işe hız vermelerin istiyor ve bekliyoruz..

Yönetimin ve siyasetçilerin işe hız vermelerini isteriz ve hız verilirse memnun oluruz. Altyapıyı da enerjiyi de suyu da  bir an önce getirsinler diye bekliyoruz.. Bu saydığımız konuda gerek sanayi yönetiminde gerekse siyasi otoritede belli bir hareketlilik olursa bizim heyecanımız artar işlerimiz daha hızlı yapmamıza katkı sağlar.

Araştırma Haber Ahmet YENİN Ahmet BÖLÜKBAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.