SON DAKİKA
Hava Durumu

FETÖ İFTİRASINA MAHKEMEDEN REKOR TAZMİNAT ..

Ordu Büyük Şehir Dairesi eski başkanı Necip Çelenk, eski başkan Enver Yılmaz ve eski Oski müdürü Fatih Yürük döneminde yaşadığı olaylar mutlu sonla bitti.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2023 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2023 12:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
FETÖ İFTİRASINA MAHKEMEDEN REKOR TAZMİNAT ..
Ordu Büyük Şehir Dairesi eski başkanı Necip Çelenk, eski başkan Enver Yılmaz ve eski Oski müdürü Fatih Yürük döneminde yaşadığı olaylar mutlu sonla bitti. Çelenk’in Enver Yılmaz döneminde yaşadığı olayları YÖN gazetesi olarak 9 bölüm halinde yayınlayarak gündeme getirmiştik.

Kendisine Fetö iftirası atan İstanbul İSKİ müdürlüğünde çalışan Fahamettin Yıldız adlı şahıs Ordu 5. Asliye ceza mahkemesinde yargılanarak 1 yıl 8 ay hapis cezası almış ve hükmün açıklanması geri bırakılmıştı.

Bu dava sonucunda ise Necip Çelenk Ordu 3. Asliye hukuk mahkemesine kendisine iftira atan Fahamettin Yıldız adına tazminat davası açarak mahkemenin verdiği 175 bin liralık manevi tazminat hak etmesine karşılık mutlu sona ulaşmış bulunuyor.  5 yıl devam eden uğraşı sonucu Adalet geç geldi ama tatlı gelmiş oldu.

DAVANIN GEÇMİŞİ NASIL OLMUŞTU?

OSKİ eski daire başkanı Necip Çelenk’e 2016 yılında BİMER üzerinden FETÖCU iftirası atan ve aynı zamanda Necip Çelenk’in İstanbul-İSKİ’de Eyüp Şube Müdürü iken personeli olan  Fahamettin Yıldız hakkında, mahkeme 1 yıl 8 ay hapis cezasına ve ayrıca Necip Çelenk’e 175.000 TL.lik manevi tazminat ödenmesine, hükmetti.  Davalı Fahamettin Yıldız’ı mahkemede 4 avukat temsil etti..

Ordu Büyükşehir Belediyesine bağlı Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi OSKİ’de 2016 yılında Abone İşleri Dairesi Başkanı olarak görev yapan Necip Çelenk, o dönemde kurumda 200 Milyon TL.yi aşkın kamu zararı ve usulsüzlükleri ortaya çıkararak yetkili makamlara ihbar ve şikayette bulunduğundan, dönemin OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz tarafından Necip Çelenk daire başkanlığı görevinden alınarak uzman kadrosuna atanmış ve sonra da, Necip Çelenk kurumdan ayrılmaya zorlanmıştı.

Necip Çelenk de kurumdan ayrılmayı ret edip, tüm olup bitenleri yetkili makamlarla birlikte Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına ve mahkemeye taşımıştı. Dönemin OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz 15 Temmuz 2016 FETÖ hain darbe girişimi sonrası çıkan KHK’ları adeta Necip Çelenk hakkında bir hesaplaşma aracına ve fırsata dönüştürerek, Çelenk’i önce kamu görevinden açığa alıp, sonrasında da davasından feragat etmesi istenmiş, fakat Necip Çelenk haklı davasından vazgeçmeyeceğini bildirmesi üzerine, Çelenk hakkında asılsız bir BİMER iftirası oluşturularak, dönemin Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu başkanlığındaki OHAL Komisyonu kararı ile Necip Çelenk kamu görevinden çıkarılmıştı.

O dönemde OSKİ’deki 200 Milyonluk kamu zararı ve yolsuzlukları 2016 yılında  başta YÖN Gazetemiz olmak üzere birçok yerel ve ulusal basında gündem olmuş ve yine  o dönemin OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, OSKİ’deki  söz konusu yolsuzlukları basına Necip Çelenk’in sızdırdığını iddia ederek, Çelenk hakkında disiplin soruşturması açmışlar ve Çelenk hakkında 2 kez de memuriyetten çıkarma cezası verilmişti.

Necip Çelenk, tüm bu haksızlıklara boyun eğmeden, mahkemeler nezdinde hakkını aramaya devam etmiş, hakkındaki iftiralarla ilgili 2018 yılında Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca Takipsizlik Kararı verilmiş, ardından Cumhurbaşkanlığı OHAL İnceleme Komisyonunca da Necip Çelenk hakkında göreve iade kararı verildikten sonra Çelenk hakkındaki diğer disiplin cezaları da  mahkemelerce iptal edildikten sonra,  2019 yılı Nisan ayında Necip Çelenk  tekrar OSKİ’de Uzman kadrosundaki görevine başlamıştı.

Necip Çelenk, yılmadan, bıkmadan mahkemeler nezdinde hak aramayı sürdürmüş ve kendisine BİMER üzerinden iftira atan Fahamettin Yıldız hakkında hem ceza davası açmış hem de manevi tazminat davası açarak, 175.000 TL.lik rekor denebilecek bir manevi tazminat kazandı.

Necip Çelenk facebook sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı son paylaşımda;  “Hakkımdaki FETÖ iftirasına mahkemeden REKOR tazminat…Bu arada, KHK’nın ilgili koruma zırhına bürünerek, kasten hakkımda işlem yapan dönemin kamu görevlileri  ve yöneticileri, o zırh bir gün ortadan kalktığında, mahkeme önünde  sizden de hesap soracağım. kurtulduk sanmayın…”şeklinde bulunmuştu. . Necip Çelenk’in paylaştığı ilgili mahkeme kararlarını aynen aşağıda paylaşıyoruz.

Haber Kaynak : Ordu Yön Gazetsi Osman ŞAHİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.