SON DAKİKA
Hava Durumu

Dr. Ulaş Seraslan “Senin ağzına sıçmazsam” davasından berat etti..

Bazı insanların “Ağzına sıçarak” da tedavi ettikleri ve bunun da hukuk kurallarına göre suç olmadığına mahkeme kararı ile tescillenmiş oldu.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2023 09:18
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2023 09:18
Kaynak: IGF
Dr. Ulaş Seraslan “Senin ağzına sıçmazsam” davasından berat etti..

Dr. Ulaş Seraslan “Senin ağzına sıçmazsam” davasından berat etti..

Doktorların sadece tedavi ederek, reçete yazarak ameliyat yaparak tedavi etmediği ve bazı insanların “Ağzına sıçarak” da tedavi ettikleri ve bunun da hukuk kurallarına göre suç olmadığına mahkeme kararı ile tescillenmiş oldu.

HABER : OLAYIN MADURU

YAZAN – ARAŞTIRAN OSMAN ŞAHİN

Ben yaklaşık iki aydır Hastanelerde tedavi görüyordum. Acil servislerde yattım. Tedaviler gördüm. Geçtiğimiz günlerde kontrole gittim, yavaş yavaş sağlığıma kavuşmaya başlamıştım. Bu iyileşmemin bir nedenini  ise Dr. Ulaş Seraslan’ın bana “Senin ağzına sıçmazsam” demesi üzerine bu doktorun  B*kunun  bana ilaç gibi iyi geldiğine inanıyorum. Sanırım artık “Ağzına sıçarım” sözü bundan böyle hakaret ve suç teşkil etmediğine göre, herkes birbirine rahatlıkla söyleyebilir. Ancak, sadece bizim ailevi yetişme tarzımıza örf ve adetlerimize göre ayıp olarak kabul edilmeine rağmen günah diye de bu sözü kullanmaktan korkar ve utanırız.

Hayatım boyunca o kadar tehditler, hakaretler yaşadım. Mahkemeler gördüm, yargılandım ilk kez böyle bir yargı süreci geçirdim. Bu dava sürecine Pin pon topuna benzer  gibi bir dava misali örnek vermek gerekiyor.

DAVANIN GEÇMİŞ ÖZETİ..

Mahkemeye konu olan davanın özeti ise Aralık 2021 tarihinde Dr. Askın Seraslan adlı bir doktor, evinin balkonunda kaza kurşunu ile yaralanmış ve şüpheli yakalanarak tutuklanma olayı ile ilgili haberimize karşı gazetemize telefon açan Ulaş Seraslan adlı Dr. Bizleri tehdit ederek küfür ve tehditler savurmuştu.

Seraslan telefon konuşmasında, ”Siz kimin adına konuşuyorsunuz. Siz nasıl gazetecisiniz, o adamdan aldığın paraları da fitil fitil burnundan getireceğim, sizin ne mal olduğunuzu bilmiyor mu sanıyorsun, böyle haber olmaz, bende senin ağzına sıçmazsam görürsün. İşkembeden haber yapmak neymiş, seni avukatıma  veriyorum o zaman öğrenirsin vs.”şeklinde hakaret ve tehditler savurmuştu.

DAVA NASIL SEYRETTİ..

1-Önce C. Savcılığı  Dr. Serarslan ile Osman Şahin’e uzlaşma teklifi yapıldı. Her iki taraf da uzlaşmayı kabul etmedi.

2- Daha sonra Savcılık yaptığı soruşturma sonucu Seraslan’ın küfürleri suç teşkil etmeyerek  takipsizlik kararı, “KOVUŞTURMA YAPMAYA YER YOK” kararı verildi.

3-Bu karara da itiraz sonucu Mahkemeye dava açılarak basit usulde duruşma yapılmadan BERAT kararı verildi.

4-Bu karara da ettiğimiz itiraz kabul edilerek duruşma yapılmak üzere Ordu 4. Asliye ceza mahkemesine dava açıldı ve 12  Eylül 2023 günü duruşma yapılarak tek celsede karar verildi ve sanık olarak yargılanan Dr. Askın Seraslan hakkında BERAT kararı verilerek mahkeme sonuçlandı.

Sanık Dr. Ulaş Seraslan öyle bir kıvırtarak ifade verdi ki, burada duruşma hakimini çok güzel inandırdı.  Gerekçe ise Sanığın kastının bulunmaması nedeniyle  tek duruşmada karar verilmesi de ilginç bir mahkeme kararı olduğu anlaşılmıştır.

SAVCI CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ..

Duruşmanın C. savcısı sanığını cezalandırılmasını talep ederek aşağıdaki mütalayı verdi.

HAKİMİN KARARI İSE AYNEN AŞAĞIDADIR..

Hakimin verdiği Berat kararı karşısında adeta şok olmuştum. Kararını açıklayan hakime karşı duruşma salonunda aynen, hakim bey, “BENDE ONUN AĞZINA SIÇARSAM BANA CEZA VERİRMİSİNİZ” dedim.. Hakim ise sakin ve gayet ılımlı bir şekilde “benim kararım bu yönde istinaf mahkemesine itiraz hakkınız var”diyerek bana ve avukatıma karşı gayet nezaketen bir yol göstermiş oldu.

Bu kararın yorumunu siz değerli sorumlu yetkililer ve okurlarımızın  taktirine bırakıyoruz.  Mahkemenin verdiği kararı kabul etmesem de saygı duymak zorundayım.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.