SON DAKİKA
Hava Durumu

“Dilene Dilene Değil, Direne Direne Kazanacağız”

DİSK Emekli-Sen ülke genelinde olduğu gibi Ünye’de de yaptığı basın açıklaması ile emekli maaşının açlık sınırının altında olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2023 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2023 18:58
Kaynak: IGF
“Dilene Dilene Değil, Direne Direne Kazanacağız”

DİSK Emekli-Sen ülke genelinde olduğu gibi Ünye’de de yaptığı basın açıklaması ile emekli maaşının açlık sınırının altında olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Çarşamba günü Saat 17:00’de Ünye Döner Çeşme Meydanı’nda bir araya gelen DİSK Emekli Sen Ünye Temsilciliği üyelerine bazı siyasi parti ve derneklerin üye ve temsilcileri destek verdi.

“Milyonlar Açlık Sınırının Altında”

DİSK Emekli-Sen adına basın metnini okuyan Sümeyya Sezgin Baş, “Bugün resmi enflasyon ile gerçek enflasyon arasındaki bu derin fark, yoksulluğun da derinleşmesine neden olmaktadır. Artık eskiyen ve anlamını tümüyle yitirerek boş bir vaat haline gelen ‘emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ söylemlerinin ardında milyonların açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verdiği bir ekonomik ortam bulunmaktadır.” dedi.

Aile ve harcama bazlı verilerin de yer aldığı açıklamada Sümeyya Sezgin Baş, “Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 10 bin 373 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 33 bin 789 TL iken emeklilerin büyük çoğunluğunun maaşlarının zamlı hali dahi açlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır” ifadelerini kullandı.

“Yaşam Hakkımız Gaspediliyor”

Sendika adına açıklamayı yapan Sümeyya Sezgin Baş, “Üstelik hâlihazırda kök maaşı 7.500 TL’nin altında olan ve maaşları Hazine yardımıyla 7.500 TL’ye tamamlanan milyonlarca emekli, zammın kök maaşlar üzerinden yapılacak olması nedeniyle 7.500 lirayla yaşam savaşı vermeye mahkum edilecektir. Dolayısıyla, mevcut kök maaşı 6.000 TL ve aşağısında bulunan emekliler için bu zam oranı hiçbir anlam ifade etmeyecek; fiilen herhangi bir zam alınmış olmayacaktır. Emeklilerin iradesi ve yaşam hakkını yok sayan bu düzenlemenin karşısında tüm mal ve hizmetlere getirilen yeni vergi artışları ve zamlar emeklilerin gıdaya, temizlik ürünlerine, sağlık ihtiyaçlarına, barınma imkânlarına erişmelerini tümüyle engelleyecektir. Zira emek gelirlerine ve emekli maaşlarına yapılan zamların henüz vatandaşların ceplerine girmeden buharlaşması, ülkenin normali haline getirilmişken; vergi ve harçlarda fahiş oranlarda zamlara gidilmesi, en temel tüketim maddelerine erişmenin lüks halini almasına neden olacaktır.  Yaşam hakkımızın gaspı anlamına gelen bu zam oranlarını kabul etmiyoruz!” ifadeleriyle emeklilerin maaş oranına tepki gösterdi.

“Dilene Dilene Değil, Direne Direne Kazanacağız”

DİSK Emekli-Sen Ünye Temsilcisi Ufuk Çiloğlu da yaptığı kısa konuşma ile “Emekli, devletin aynasıdır. Emekli neyse devlet de odur ve emekli, bu emekli hakkını 25 yıl ücret ödeyerek kazanmıştır. Cumhurbaşkanımızın 140 bin, milletvekilimizin 70 küsür bin, memurumuzun 22 bin asgari ücretlimizin 11 bin lira aldığı yerde emeklimiz 7.500 lira alıyor. Devletimiz ve devletimizi yöneten hükümet ‘%25 zam yaptım’ deyip, emekli maaşımızı 7.616 liraya çıkardı. Ve biz şunu söylüyoruz, dilene dilene değil, direne direne hakkımızı kazanacağız.” sözleriyle tepki göstererek mücadele edeceklerini söyledi.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.