SON DAKİKA
Hava Durumu

DENİZE SIRTINIZI DÖNMEYİN

Ünye Su Sporları Kulübü Derneği Başkanı Savaş Kara; “Ünyeli bürokratlar ve Ünye’deki yerel yönetimler denize sırtlarını dönmesinler, denizi yok saymayın” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2022 12:18
Haber Güncellenme Tarihi: 02.06.2022 12:18
Kaynak: Sabah
DENİZE SIRTINIZI DÖNMEYİN

Turizm sezonun yaklaşmasıyla birlikte Ege ve Akdeniz gibi turizm bölgesinde bulunan oteller ve plajların tanıtım videoları ulusal kanallarda ve internet sitelerinde yerini almaya başladı. Tanıtım reklamlarında insanların denizde yaptığı sporların videolarıyla gerçekleştirilen tatil köyleri, büyük ve küçük otel reklamları gözümüze çok hoş görünüyor. Ege ve Akdeniz bölgesinde yaşayan girişimciler denizi bir cazibe olarak kullanırken, Karadeniz bölgesi halkı, Karadeniz’de sezonun çok kısa olması nedeniyle denize serinlemek için girmekten başka bir şey yapmayarak denizi hep boş bıraktı.

Son 3 yıldır gözümüzün aşina olmadığı bazı farklılıkları “Yalı Kahvesi” mevkiinde gözlemleyebiliyoruz. Ünye Su Sporları Kulübü Derneğinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde artık Ünye’de kürek çeken genç kanocu sporcuları, rüzgar sörfü yapan sporcuları, kürek sörfü yapan sporcuları görebiliyoruz. 

Ünye’de bu değişimi gerçekleştiren Ünye Su Sporları Kulübü Derneği adına açıklama yapan dernek başkanı Savaş Kara; “Burunucu-Çömlekçi mahallesinde deniz kenarında büyüdüm. Denizin çok farklı bir kültür olduğu bilinciyle bizden sonraki nesillere devredeceğimiz güzel bir miras olsun düşüncesiyle bu derneği kurduk. Bölgemizde ne yazık ki “Karadeniz’de yaz olmaz” gibi bir düşünce var. Biz olduğu kadar değerlendirelim düşüncesiyle ve insanları denizle barıştırmak adına bu kulübü kurduk. Karadeniz’de Sinop ve Samsun haricindeki il ve ilçelerde yerel yönetimler denize sırtını dönmüşler, denizden bihaberler. İnsanlar deniz manzaralı ev almak için milyonlarca lira para vererek ev alıyorlar ama denizin içinde yaşamak için paraya kıyamıyorlar” dedi.

Ünye Su Sporları Kulübü Derneği Başkanı Savaş Kara yaptığı açıklamada; “Ünye’de kano sporu olur mu, Ünye’de sörf sporu olur mu sorularını artık aştık, evet olur” dedi. Savaş Kara; “Ünye’yi bilip de, “Yalı sahilini” bilmeyen yoktur. Yalı sahilinde o koyu o körfezi hareketlendirebilmek, insanlara daha cazip daha çekici hale getirebilmek ve Ünye’de de alternatif sporlar yapıldığını göstererek gençlerimizi alternatif sporlara yönlendirebilmek asıl kuruluş amacımız. 3,5 yıldır ağır aksakta olsa gayet iyi yol aldık. En azından Ünye’de kano olur mu, Ünye’de rüzgar sörfü olur mu, Ünye’de kürek sörfü olur mu sorularının cevabını bulduk. Evet olur. Bundan sonraki süreçte koordineli olarak çalıştığımız Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ünye Belediyesi ile aynı paralelde çalışarak, ilköğretim çağındaki çocuklarımız için “Optimist” yelken sörfü ve bir tık sorasında ise “Yelken” e geçeceğiz. Ünye için şuan bunları bile konuşuyor olabilmek çok güzel bir şey” dedi.

Kuruluş aşamasından bugüne Ünye Su Sporları Kulübü Derneğine, yönetimlerin ve insanların bakış açısını da değerlendiren dernek başkanı Kara; “önemli olan Ünye’ye verilen hizmettir, önemli olan hizmetin kalıcı olmasıdır” dedi. Savaş Kara açıklamasına şu şekilde devam etti; “ ilk başta insanlar yalı sahilindeki banklara oturarak burada kano olur mu dediler, bu iş burada olmaz dediler. Geçtiğimiz dönemlerde gerekli desteği çok fazla alamadık. Siyasette ne yazık ki farklı şeyler var. Ordu Büyükşehir Belediyesine gittik, “bizim sorumluluk alanımız değil” dediler, Ünye Belediyesine gittik “bizim yetkimiz yok” dediler. Ama bugün Ordu Büyükşehir Belediyesiyle, Ünye Belediyesiyle daha yeni yeni bir araya gelmeye başladık. İlk kurulduğumuz dönemde kimsenin bünyesine girmeyelim gibi bir anlayış vardı bazı arkadaşlarımızda, biz bu anlayışı yıktık kendi içimizde. Ünye’de bazı şeyler yapılsın istedik. Alternatif su sporları yapılsın istedik. Bizim için tabelanın hiçbir önemi yok. Önemli olan çocuklarımız kazansın, Ünye kazansın, 19 ilçenin tamamı kazansın, Ünye turizmi kazansın, bölge turizmi kazansın. Yarın ben bu görevi başkasına devrederim, o bir başkasına. İsimler değişir ama yapılan hizmet kalıcı olur, tek istediğimiz şey Ünye’de de denizin var olduğunu unutmamak ve denizi değerlendirmektir” dedi.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.