SON DAKİKA
Hava Durumu

Dava Sonuçlandı!

Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun’un açmış olduğu dava ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma gereği olmadığına dair karar verildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2022 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2022 16:22
Kaynak: Sabah
Dava Sonuçlandı!

Soruşturmaya gereği olmadığına dair Deva Partisi İlçe Başkanı İrfan Tosun’a gelen evrakta belirtilen husus hukuken gerçekleri ortaya serdi.

Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun,” Son günlerde en çok gündemde herkesin tartıştığı konuştuğu bir konu vardı. Belediye dükkânlarının gerçekten kimin SGK ‘nın mı Ordu Büyükşehir’in mi? Kiracı bu dükkân artık benim diyor tabi o sırada bunlar farklı içeresinde tekrar geri almak için çalışıyor olabilir ona da saygı duyuyoruz almasın demiyoruz biz kesinlikle yıkılmasına karşı değiliz. Oradaki esnaflar dükkân vermesine karşı değiliz ama her şeyin şeffaf bir şekilde olmasını istiyoruz” dedi.

“Şimdi soruyoruz, ORKENT adına yatırılan paralar hangi vasıfla alındı? Kime ve nereye gitti? İnatla bu konu ile ilgili açıklama yapmayan Sayın Nihat Şen’i ayrıntılı şekilde kamuoyunu aydınlatmaya davet ediyoruz. Biz bu işin takipçisiyiz” diye söyledi.

Tosun’un iddialarına Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkemeye sunulan ve soruşturmanın reddine sebep olan açıklama:

“Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığının 10/01/2022 tarihli cevabi yazısında özetle, Kaledere Mahallesi, 90 ada 18 ve 32 nolu parsellerin SGK borcu karşılığında 30/11/2021 tarihinde SGK’ya devir edildiğinin, böylece Büyükşehir Belediyesinin SGK’ya olan borcunun düşürüldüğünün, kurum menfaatinin sağlandığının, binalara dair herhangi bir yıkım kararı bulunmadığının, devir olayından sonra kiralama ve ihale işlemi bulunmadığının belirtildiği,

Mevcut ihbar dosyası birlikte değerlendirildiğinde, ihbara konu olayda ihbar edenin iddiasının Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı cevabi yazısı ile doğrulanmadığı, soruşturma yapılmasını gerektirir suç ya da suç unsuru bulunmadığı, 5271 sayılı CMK’nın 158/6 maddesinin “İhbar ve şikâyet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması veya ihbar ve şikâyetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir” amir hükmü gereğince;

İhbara konu olay nedeniyle soruşturma yapılmasına yer olmadığına, kararın ihbar edene tebliğine,

İhbar edenin bu karara karşı itirazında haksız çıkması halinde giderlerin tarafına ait olacağını bilerek kararın kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde Ünye Sulh Ceza Hâkimliği’ne itirazı kabil olmak üzere, 5271 sayılı CMK’nin 158. maddesi gereğince karar verildi.”

Yukarıdaki tebligatta da belirtildiği gibi Nihat Şen tarafından Büyükşehir’in denilen yere Büyükşehir sahip çıkmamış ve SGK’ya devredildiğini açıkça beyan etmiştir.

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.