SON DAKİKA
Hava Durumu

COŞKUN: VİRÜS BİTMEDİ!

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Ali Coşkun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın maske açıklamasını değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2022 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 15:15
Kaynak: Sabah
COŞKUN: VİRÜS BİTMEDİ!

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Ali Coşkun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı basın açıklamasını değerlendirdi. Her gün 70 bin vaka yaklaşık 250 kişinin her gün öldüğüne vurgu yaptı.

Bütün dünyada aslında pandemi nedeniyle maske ve diğer kısıtlamalar nedeniyle bir bıkkınlık geldiğini söyleyen Başkan Ali Coşkun, “Virüsün halen daha ne kadar tehlikeli olduğu ve özellikle de aşısız bireyler de neler yapabileceğinin gösterir. Başka ülkeler de bu kararları almış olabilir ama şunu unutmamak lazım tıpta bir dokuyu bir insana nakil ederken o dokunun uyuşmazlığı kontrol edilir. Başka ülkeler de alınan tedbirler bizim ülkemizde birebir uymayabilir çünkü bizim ülkemizin insanımızın genetik yapısı, kültürel değerleri, sosyal pozisyonları, alışkanlıkları, hijyen şartları hatta disiplinleri bile farklıdır. Dolayısıyla ülkelerin bunları gözeterek kendi ülke vatandaşına ve ülkesine en uygun kararı alması daha doğru olacaktır” diye belirtti.

“COŞKUN: BEN MASKE TAKMAYA DEVAM EDİCEM”

Dr. Ali Coşkun Toplumun neredeyse yarısı henüz bu hastalığa korunaklı değil. Biz, 10 bin vakalar var iken maskeye çok önem veriyorduk. Şimdi 70 bin vaka var maskenin önemi azalmış gibi bir durum var ortada. Bu belki tezattır ve kalkması için toplumun en az 80 inin aşılı veya korunaklı hale gelmesi lazım. Ama görüyoruz ki bizim ülkemizde henüz 40-50’lerde. Özellikle 3. Doz aşıyı hesap edersek yaklaşık 13 Milyon kişinin Türkiye’de resmi kayıtlara göre bu hastalığı geçirdiğini, 27 Milyon dozda yaklaşık 3. Doz aşı olarak kabul edersek toplam nüfusa bölündüğünde 48 çıkmaktadır. Yani 48 oranında bir toplum kendini koruyabilecek düzeydedir. Ama geri kalan bireylerin koruyuculuğu yoktur. Dolayısıyla toplumun neredeyse yarısı henüz bu hastalığa korunaklı değildir” dedi.

“HERKES AŞILI İSE HES KODU KALDIRILABİLİR”

Eğer başka şekilde kontrol sağlanabiliyorsa HES kodu kaldırılabilir. Mesela kişilerin aşı olduğundan eminseniz kaldırılabilir. Bizim derdimiz kişileri aşılı hale, korunaklı hale getirmekti. Aşılama oranını 80’e çıkarmamız gerekiyordu. Okullarımızda eğitim tabi ki devam etmeli ama okullar, sınıflar sürekli havalandırılmalı. Eğitimde ikili öğretime geçilmeli yani aşırı kalabalık sınıflar bölünmeli ve havalandırılmalıdır” diye söyledi.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.