SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇAYBAŞI'DA BELEDİYE İŞÇİLERİ 64 GÜNDÜR GREVDE

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Çaybaşı Belediyesi’nde 64 gündür grevde olan işçilere destek olmak için Çaybaşı’ndaydı.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2023 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2023 14:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
ÇAYBAŞI'DA BELEDİYE İŞÇİLERİ 64 GÜNDÜR GREVDE

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Ordu Çaybaşı Belediye işçilerinin direnişine ziyarette bulundu. Temel özlük haklarını almak için 64 gündür direnişte olan işçiler Belediye Başkanı ile üç sefer masaya oturduklarını ancak eş ve çocuk parası, yemek parası, ikramiye ücretleri gibi pek çok özlük haklarının gasp edildiğini söyledi.

Daha önce bu haklar için ‘tamam’ denilmesine rağmen sözleşme günü sözleşmeden vazgeçildiğini söyleyen işçiler bunun üzerine grev kararı almışlar. Bunun üzerine pek çok suç duyurusu gibi baskılarla işçiler yıldırılmaya çalışılmış. Grev çadırı önünde açıklama yapan Adıgüzel şunları söyledi:

“Emek hakkı anayasal bir haktır. Sendika hakkı da anayasal bir haktır. Sizi kimse hak istediğiniz diye suçlayıp cezalandıramaz. Bu devlette de böyle dinde de böyle, Peygamber Efendimiz ne demiş; "İşçinin hakkını alın teri kurumadan veririz". Yine bir başka hadiste Peygamber Efendimiz diyor ki; işçiler sizin için çalışıyorlar ancak Allah isteseydi tam tersini yapardı onun için emeğin hakkını vereceksiniz, yiyeceğinizden yedirecek, giyeceğinizden giydireceksiniz.

Burada sizler yemek, çocuk yardımı, ikramiye gibi en temel haklarımızı istiyorsunuz. Bunu burada söylemek zorunda kalmak bile utanç verici. Bu soğuk havada 64 gündür bu ailelere yapılan zulüm nedeniyle kendilerini kınıyorum. Sonuna kadar takipçisi olacağız. Hakkın teslimi noktasında da yetkimiz olduğunda elimizden geleni yapacağımıza söz veriyorum.

Buradaki insanlar anayasal haklarını kullanıyorlar. Bu devlet de anayasaya göre yönetiliyor. Sendika kurma ve hakkını arama anayasal haktır. Burada çoluk çocuk kadın erkek bu mücadeleyi veren insanlığa yapılan haksızlıktır.

Ben Çaybaşı’ndaki tüm ehli namus insanlara, parti ayrımı yapmaksızın herkese sesleniyorum; Buraya gelin ve bu insanlara destek olun. Eğer bu da halkı galeyana teşvik etmekse ben ediyorum. İnsanların hakkını araması için çağrıda bulunuyorum bundan daha doğal bir şey olamaz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.