SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇAKA PLAJI KAYIT VE KORUMA ALTINA ALINMALIDIR. 

İlimiz bölgenin coğrafi, topografik ve  yapısal karşılığı olarak kuvars ve çeşitli madenlerin karışımından oluşan onlarca kumsalları ile kaplıdır.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2023 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2023 15:43
Kaynak: IGF

ÇAKA PLAJI KAYIT VE KORUMA ALTINA ALINMALIDIR. 


İlimiz bölgenin coğrafi, topografik ve  yapısal karşılığı olarak kuvars ve çeşitli madenlerin karışımından oluşan onlarca kumsalları ile kaplıdır. Bunlardan iki çeşit plaj özelliği bölgenin ve Ülkemizin ender doğal değerlerini barındırır. Turizmde pazarlama tekniği var olan değerin farkına varmak, profesyonel ve sürdürülebilir yönetimle olur. Çaka Beyaz Kum Plajı ve Şifalı Manyetik Siyah Kumlu Ünye Plajları  en önemlileridir.


Özellikle ÇAKA BEYAZ KUM PLAJI renginden dolayı bölgenin tek plajı olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle KORUMALI BUTİK TURİZM MASTER PLANI yapılmalı, kayıt ve koruma altına alınması gereken spesifik bir doğal değerdir. Buradaki öncelikli amacımız alan odaklı markalaşmadır. 
Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak, Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi 'ne açık çağrıda bulunuyoruz.
Oldukça spesifik özellikli olan Çaka Beyaz Kum Plajı'nın 2024 yılı Turizm sezonu başlangıç sayılarak, Koruma amaçlı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kayıt altına alınması aciliyet arz etmektedir. Koruma amaçlı sınırları çevrilip,  yüzme amaçlı gelen ziyaretçilerin özel görevliler tarafından da takibi yapılarak gelen tatilcilerin, kum üzerine havlu sermesi,  sigara içilmesi, kumun taşınması veya alınması engellenmelidir. Hatta plajdan çıkılırken duş alınması mecburiyeti dahi getirilmelidir. Tüm bu uyarılar plajda Türkçe ve İngilizce tabelalarla desteklenmelidir. Deniz sezonu haricinde plaj güvenlik kameralarıyla kayıt ve koruma altında tutulmalıdır. Benzeri özellikli plaj Ülkemizde Muğla ili Marmaris ilçesi Sedir Adası'nda bulunan Kleopatra Plajı' dır. Sedir Adasındaki Plajda uzanmak ve yürümek, denize terlikle  dahi girmek yasaktır. Denizden çıkanların ise kumun taşınmasını önlemek için duş alması şartı vardır. Denize plajdan değil, özel ahşap iskele vasıtasıyla girilmektedir. 
Buradaki öncelikli amaç, alanı daha fazla cazip hale getirmek ve ilimize sürdürülebilir bir Turizm destinasyonu kazandırmaktır. 
Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak yetkili mercileri acilen harekete geçmeye davet eder. Ordu kamuoyunun dikkatine sunarız...
                            Adnan SOBİ
                          ÜNTİD Başkanı

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.