SON DAKİKA
Hava Durumu

BAŞKAN TAVLI: ANKARA SONRASINI DEGERLENDİRDİ

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Ankara ziyaretini değerlendiren Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, basına ziyaret programı ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 18:31
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 18:31
Kaynak: Sabah
BAŞKAN TAVLI: ANKARA SONRASINI DEGERLENDİRDİ

Ankara ziyareti ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tavlı, “Ankara ziyaretimiz öncesinde Kızılcahamam da yerel yönetim başkanlığımızın düzenlemiş olduğu Kültür Ve Sanat Kongresi vardı o kongreye gitmişken aynı zamanda da ilçemizin meselelerini değerlendirmek aynı zamanda da tıkanan noktalarda çözüm üretmek üzere ilgili bakanlıklara ziyaretlerde bulunduk.” dedi.

ÜNİPORT AVM KÜTÜPHANESİNİN İHALESİ BU AY SONUNDA

UNIPORT AVM’nin üst katına yapılacak olan kütüphane ile ilgili ihalenin Mart ayı sonunda gerçekleşeceğini açıklayan Tavlı açıklamasında şunları kaydetti,  “UNIPORT AVM’nin üst katında bir kütüphane oluşturalım istiyorduk. Onunla ilgili çalışmalarımızı Kütüphaneler Genel Müdürlüğümüz üzerinden yürütmüştük. Şuanda geldiğimiz noktada oradaki proje bitti. İhale ile ilgili süreç başladı. Mart ayı sonu gibi orası ihaleye çıkacak. İnşallah kısa zamanda kütüphanemizi yaptığımızda Ünye’deki AVM’nin üzerinde vatandaşların eş ve çocukları ile AVM’ye  geldiklerinde hangisinin vakti varsa canı sıkılmaması için yukarıda vakit geçirebilecekleri, aynı zamanda bilgilenecekleri bir kütüphaneyi kazandırmak üzere artık son aşamaya geldik. Bunu da yakında Ünye’mize kazandıracağız.” Dedi.

“METİP ALANINDA DEĞİŞİM”

Ünye’de mevsimlik işçiler için kullanılan METİP alanının Killik Mahallesindeki Konkasör Şantiyesinin bulunduğu mevkide taşınacağını ifade eden Tavlı konuyla ilgili olarak; “ Eski havaalanının yanında ki alanın Üniversite yerleşkesi olarak tahsis edilmesinin ardından yer değişikliği zorunluğu ortaya çıktığını belirten Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, konu ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında ilgili daire başkanı ile görüştüklerini kaydetti. Başkan Tavlı, “Daha önce başlattığımız çalışmalar doğrultusunda yeni METİP alanı ile ilgili Bakanlığımıza dosyamızı verdik. Orman Genel Müdürlüğümüz ve Bölge Müdürlüğümüzün destekleriyle mevcut konkasör şantiyemizin bulunduğu bölgenin hemen üst tarafında Orman Genel Müdürlüğüne ait olan kısmın Ünye Belediyesine tahsisi ile ilgili çalışma yürütmüştük. Tahsis işlemlerinin ardından METİP alanının oluşmasında ve o bölgedeki müştemilatın yapılması konusunda Bakanlığımıza gerekli dosyamızı sunduk. Bu konuda onlar da çalışmalarını yürütüyorlar. Türkiye genelinde ki taleplerin genel değerlendirmesiyle birlikte özellikle Karadeniz’de hazine yerlerinden ziyade belli bölgelerin Orman Genel Müdürlüğü’ne tahsisli yerler olması nedeniyle bir mevzuat değişikliğine gidilmesi gerektiğini ifade ederek bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü ve kısa sürede sonuçlanacağını belirttiler. Nisan ayı içerisinde bir toplantı ile bu konu gündeme alınacak. Biz de bu süreci takip edeceğiz” diye söyledi.

KÜLTÜR MERKEZİNDE SORUN YOK

Kültür Merkezi ile ilgili bir sorun olmadığını müteahhidin işe devam edeceğini vurgulayan Tavlı, “Kültür Merkezi ile ilgili müteahhit işimi yapacağım, devam edeceğim diyor. Bilindiği üzere vinç gitmişti. Şimdi onlar geldi, montajı yapıldı. Müteahhitle tekrar görüştüğümüzde her hangi bir sorun yok buradaki işlerime ve faaliyetlerime başlayacağım diyor” şeklinde ifade etti.

YARI OLİMPİK HAVUZ İÇİN İHALE ÇIKILIYOR

Ünye’ye sözü verilen yarı olimpik yüzme havuzu ile ilgili ihaleye çıkılacağını vurgulayan  Başkan Tavlı, “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Ordu ilini ziyaretinde sözünü verdiği, Spor Toto Teşkilat başkanlığımızın aracılığıyla ilçemizde 6 tane semt sahası 1 tanede yarı olimpik yüzme havuzla ilgili protokol imzalamıştık. Semt sahalarımızdan 3 tanesi tamamen tamamlanmak üzere, çalışmalar son noktaya geldi. Diğer 3 tanesi ise daha sonradan ihale edilmişti. Mevcut piyasa şartlarından dolayı yaptığımız protokolün dışında maliyetler oluştuğu için burada bir ek protokol yapılarak yeni ek bir bütçenin sağlanmasıyla ilgili Spor Toto Teşkilat Başkan Yardımcımız Metin Ayvazoğlu beyi ziyaret ettik. Durumları kendilerine ilettik. Yöntem ve müracaatlar noktasında takip edeceğimiz o prosedürlerle ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Ayrıca, ilçemizde yapılacak yarı olimpik yüzme havuzunun da projesi tamam Onunla ilgili de ihale gününü alarak yakında ihalesine çıkacağız.” Şeklinde konuştu.

40’IN ÜZERİNDE AFET KONUTU PROJESİ

Ünye’de geçmiş yıllarda yaşanan afetlerle ilgili afet konutları yapılacağını ifade eden Tavlı, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Genel Müdür Yardımcımızı ziyaret ettik. Ünye’de 40’ın üzerinde afet konutu yapılması gerekiyor. Bununla ilgili Hazinenin AFAD’la ilgili başkanlığa tahsisi ettiği Yüceler Mahallesinde bir yer var. Bu yerde maalesef istenilen miktarda konut üretilememekteydi. Bunun üzerine Yunus Emre Mahallesinde Ünye Belediyesine ait olan arsayı bunun için düşündük. Bu yerin Hazineye, Hazinenin üstüne kayıtlı olan Yücelerdeki yerin de Ünye Belediyesine devriyle ilgili bir çalışma yürütülmüştü. Burada fiyat farklarıyla ilgili bir konu vardı. Orada bu konudaki tıkanıklığın açılmasıyla ilgili çalışmalar yaptık. Bir şekilde oradaki tıkanıklığı aşmak üzere ilçemizin Milli Evrak Müdürlüğünden de destek alarak sorunun çözüme kavuşmasını bu vesileyle inşallah sağlamış oluyoruz.” bilgisini verdi.

 

ANKARA’DAKİ ÜNYELİLER DERNEĞİ İLE DEĞERLENDİRMELER YAPTIK

Ankara Ünyeliler Derneğini ziyaret ettiklerini ve fikir alış verinde bulunduklarını dile getiren Tavlı açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Ankara’ya gittiğimizde, Ankara Ünyeliler Derneği Başkanı İsa Korkmaz ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Onlarla Ankara’da bulunan Ünyeli hemşerilerimizle ilgili sohbetler ettik. Oradan bakış ile birlikte Ünye’de neler yapılabilir ile ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Aynı zamanda yaptıklarımızı anlattık. Neler yapmak üzere çalışmalar yürüttüğümüzü ifade ettik” diye belirtti.

 

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.