SON DAKİKA
Hava Durumu

BAŞKAN GÜLER; "İMARDA RANTA SON" DEDİ!

Ünye'de aylardır gündem haline gelen Belediye Dükkanları ile ilgili yetki karmaşası ve rant söylentileri, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler'in açıklamalarıyla daha da ilginç bir noktaya geldi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, "İmarda Aracıları Ortadan Kaldıracağız" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2022 18:35
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2022 18:35
Kaynak: Sabah
BAŞKAN GÜLER; "İMARDA RANTA SON" DEDİ!

Ordu Büyükşehir Belediyesinin 17 milyon TL'lik borcuna karşı SGK'ya devredilen Ünye belediye dükkanlarının yine Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından  20 milyon TL bedelle geri alındığı ve Orkent A.Ş. ye devredildiği söylentileri devam etsede konu ile ilgili bir açıklama hala gelmedi.


Ünye Belediye Dükkanlarının yıkılıp yeniden projelendirilerek iş merkezi haline getirileceğini söylemesine rağmen hala ortaya bir proje sunamayan Kentsel dönüşüm uzmanı Mimar Nihat Şen, yaptığı çelişkili açıklamalar ile yeni soru işaretleri oluşturarak rant söylentilerini daha da artırmış oldu. Önceki günlerde katıldığı 2 TV ve Radyo programında birbirinden farklı olarak kendini yalanlayan Mimar Nihat Şen; Moda Tv&Fm'e yaptığı açıklamada kendisini, "Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı ve Orkent Yönetim Kurulu Üyesi" olarak tanıtmasına rağmen 2 gün sonra katıldığı bir başka Tv programında, "Ben Hilmi beyin resmi danışmanı değilim. Böyle bir resmiyet Orkentte de yok. Ben Hilmi beye Gönül bağı ile bağlıyım" ifadelerine yer vermişti. Yapılan projede kaç iş yeri olacak sorusunu da yanıtlayamayan Mimar Nihat Şen, işyerlerinin satılmasıyla ilgili olarak da "ihale yapmak zorunda değiliz, bedelini ödeyen alacak" açıklamasıyla da ayrı bir gündem oluşturmuştu.  


BAŞKAN GÜLER'DEN RANTA SON AÇIKLAMASI


Ünye kamuoyunda bunlar konuşulurken Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi GÜLER'den bir açıklama geldi. Başkan Güler yaptığı açıklamada; " İmarda her türlü adaletsizliği ve polemiği önleyecek sistemle aracılık işini de , pazarlık işini de ortadan kaldıracağız" dedi.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi GÜLER'in açıklaması şu şekilde "İmarda her türlü adaletsizliği ve polemiği önleyecek sistemle aracı işini de , pazarlık işini de ortadan kaldıracağız. Birileri imar ile oturuyor imar ile kalkıyor. Oysa biz bu işin içinde aracıları kaldırmak istiyoruz. Kişileri özel imar işini ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Yani imarda, her şey basit ve anlaşılır olmalı. Yani teker teker pazarlık usulünün kalkması lazım. Burada böyle bir şey var demiyorum, genel prensiplerden bahsediyorum. İmar işi varsa herkes önünü görmelidir” dedi.
Yeni imar düzenlemesini anlatan Başkan Güler : “Biz istiyoruz ki Ordu’da ticari bölge belli olsun, turizm bölgesi belli olsun. Herkes önünü görsün. Havaalanından gelirken burayı bir şehir bütünlüğü içinde görsün. Burada bir takım çarpık kentleşme olmasın. Binasal dönüşüm değil kentsel dönüşüme gidelim. Burada bizim en önemli ifademiz de şudur. İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle geçit vermeyeceğiz diye söz vermişiz. Parsel bazlı olmayacak. Herkes önünü görecek. Ordu’da usul böyle olacak.  Buna göre hareket edeceğiz. Herkes de kendini buna göre ayarlayacak” ifadelerini kullandı.


AKILLARA "ACABA" SORUSU GELDİ


Ünye Belediye Dükkanlarıyla ilgili son gelişmelerin hemen ardından yapılan bu açıklama, acaba Belediye Dükkanlarında rant var mıydı? sorusunu akıllara getirdi. Ünye Belediye dükkanları hakkında şeffaflık isteyen kamuoyuna hala soru işaretlerinin cevabı niteliğinde bir açıklama gelmemesi de yeni söylentilere yer açarak, Ünye gündemini bir süre daha meşgul edeceğe benziyor.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.