SON DAKİKA
Hava Durumu

Ay Sonuna Kadar Budama Şart!

Ordu Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, Şubat ayı sonuna kadar 'kivi budamalarının' yapılması gerektiğini dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 12:02
Kaynak: IGF
Ay Sonuna Kadar Budama Şart!

Kivi yetiştiriciliğinde önemli bir aşama olan hasat işlemleri tamamlanırken, üreticiler şimdi de kış budamasına yönelik çalışmalara başladı. Kivi bahçelerinde makaslar elde, üreticilerin dikkati şimdi bitkinin gelecek dönemdeki verimliliğini artırmaya odaklanmış durumda.

Ordu Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, kivide kış budamasının büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Üreticilerimizi kivilerin budamasını aksatmamaları konusunda uyarıyoruz. Bu aşama, bitkinin gelecekteki büyüme düzenini belirlemede kritik bir rol oynar" dedi. 

"Kaliteyi Artırıyor"

Kivi yetiştiriciliğinde budama işleminin yaz ve kış budaması olmak üzere iki farklı döneme ayrıldığını açıklayan Uzunlar, kış budamasının özellikle bitkinin yaprağını döktüğü dönemden su yürüyüne kadar olan süreçte gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bu dönemde yapılan kış budamasının, bitkinin şeklini düzenlemeye, dallarını güçlendirmeye ve meyve kalitesini artırmaya yönelik olumlu etkiler sağladığını ifade etti.

"Çeşitli hastalıklar Ortaya Çıkar"

Kivide kış budaması hakkında bilgiler veren Uzunlar, şunları kaydetti; “Kivi bitkisi kuvvetli büyüme ve gelişme göstermesi nedeni ile düzenli budamaya ihtiyaç duyar. Kivilerin yaprak dökmesiyle beraber kış budaması başlar şubat ayının sonunda dala su yürümesiyle beraber budama işlemi son bulur. Kış budaması bitkinin aktif olmayan dönem olarak adlandırılan uyku döneminde yapılmalıdır. Bu dönem dışında yapılacak budamalardan bitki olumsuz yönde etkilenir. Özellikle su yürüme zamanına yakın dönemlerde yapılan budamalarda, budama yarası kapanmadığından öz su akışı fazla olmakta, bitki güç kaybetmekte ve bitkide çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. 

Ordu Hayat Gazetesi

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.