SON DAKİKA
Hava Durumu

Akça, Fındık üreticisine ihanet etiniz” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Şubat ayında karanfil sayıp, fındık rekoltesini yüksek gösterenlere sert tepki göstererek, ihanet etiniz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2023 10:22
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2023 10:22
Kaynak: IGF
Akça,  Fındık üreticisine ihanet etiniz” dedi.

İHANET ETTİNİZ!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Şubat ayında karanfil sayıp, fındık rekoltesini yüksek gösterenlere sert tepki göstererek, “Hadsiz bir şekilde yüksek rekolte açıklaması yapan gafiller, hasat başladı gelin bahçeye girelim rekoltenin ne kadar olduğunu fındık üreticisi size rekoltenin ne kadar olduğunu göstersin. Fındık üreticisine ihanet etiniz” dedi.

Bu yıl genel rekolte 550-600 bin ton civarında oluşacağını belirten Başkan Akça, Ordu’nun rekoltesinin ise 145-150 bin civarında olacağını söyledi.

HER ZAMANKİ GİBİ YANILDINIZ

Fındığın rekoltesini yüksek açıklayan TÜİK’e de yüklenen Başkan Akça, “Şubat ayında karanfil saydınız, INC toplantısına gittiniz. Türkiye fındık rekoltesi 810 bin ton diye açıklama yaptınız. Tabiki her zamanki gibi yanıldınız.(Pardon ihanet ettiniz).

Gereksiz bir kurum TUİK’te rekolte açıkladı. (üstüne ne vazife ise) 730 bin ton dedi. (oda ihanet etti).

Hadsiz bir şekilde yüksek rekolte açıklaması yapan gafiller, hasat başladı gelin bahçeye girelim rekoltenin ne kadar olduğunu fındık üreticisi size göstersin (tabiki cesaretiniz ve yüzünüz varsa)

Şimdi çıkmış bazıları rekolte çok düşük olacak diye beyanat veriyor. Yok yaaa gözümüzü yaşartıyorsunuz. Oynamayın bu üreticinin ekmeğiyle, çekin kirli ellerinizi bu üreticinin üzerinden” diye konuştu.

FINDIĞIN MALİYETİ 80 TL

Bir kilo fındığın maliyetinin 80 TL olduğunu ifade eden Başkan Akça, “İki kelimede Tarım ve Orman Bakanlığında fındık ile alakalı bölümlerde çalışıp masa başından fındık maliyeti ile ilgili rapor sunan arkadaşlara edelim.

Doğu Karadeniz’de fındığın maliyeti 80 tl bazındadır dediğimizde, bu maliyeti nerden bulduğumuzu soranlar bu satırları dikkatlice okusunlar.

Bu yıl genel rekolte 550-600 bin ton civarında oluşur. Ordu rekoltesi ise 145-150 bin ton civarında oluşur.

Bir fındık işçisi günlük ortalama 20 kg çeç fındık toplar, yevmiyenin ortalaması 650 tl olarak gerçekleşir, dolayısıyla sadece fındığın ortalama

toplama maliyeti 25 TL’ye denk gelir.

Fındığın maliyeti 80 TL civarında dediğimizde hayretler içerisine düşenler, varsa aklınız gerisini de siz hesaplayın” açıklamasında bulundu.

POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLANMALI

Doğu Karadeniz fındık üreticisine pozitif ayrımcılık sağlanması gerektiğini de belirten Başkan Akça, şunları söyledi: “Bu gerçekler göz önüne alındığında Doğu Karadeniz fındık üreticisinin neden açıklanan 82,5 TL taban fiyatına itiraz ettiği ortadadır. Bu sebepten dolayı Doğu Karadeniz fındık üreticisine pozitif ayrımcılık sağlanmalıdır…

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine çağrımdır ve acilen çözüm üretilmelidir.

Çözüm masasında kesinlikle üretici temsilcileri de yer almalıdır…”

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.