SON DAKİKA
Hava Durumu

Ağaç Aşılarken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Çoğu ağacın kendi türü ile aşılama yapılması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda aynı cinse ait farklı türlere de aşılama yapılması mümkün olmaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 12:03
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 12:03
Kaynak: IGF
Ağaç Aşılarken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Ağaç Aşılarken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Ağaç aşılamanın yapılmasıyla ilgili olarak en eski yazılı kaynaklar M.Ö. 424'de kaleme alınmıştır. Hipokrat'ın öğrencilerine yazdığı düşünülen belgeler, Çocuğun Doğası Üzerine isimli kitapta yer almaktadır. Çoğu ağacın kendi türü ile aşılama yapılması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda aynı cinse ait farklı türlere de aşılama yapılması mümkün olmaktadır.

ğaç Aşılama Nedir, Nasıl Yapılır?

Her ağaç türüne göre uygulanacak olan teknik farklılık gösterebilmektedir. Özellikle çam ağaçlarının aşılanması sırasında dikkat edilmesi gereken kural iğne sayısına göre aşılama yapılması olmalıdır. Mesela beş iğneli çam türünün aşılama yapılabilmesi için diğer beş iğneli çam türünün üzerine aşılama yapılması gerekmektedir. 

Ağaç aşılama yapılması sırasında iki ağaçtan tek bir yapı oluşturulması için damar sistemlerinin birleştirilmeye çalışılması sağlanmaktadır. Aşılama sırasında herhangi bir DNA değişimi söz konusu olmamaktadır. Ancak sağlıklı bir bağlantının mümkün olabilmesi için benzer hücrelerin kullanılması gerekmektedir.

Kimyasal ve hücresel uyumsuzlukların söz konusu olması durumunda ise dokular iletişim kuramadığı için aşı başarısız olacaktır. Aşılama işlemi bitkilerdeki ve ağaçlardaki tomurcuklanma döneminden önce veya sonra yapılabilmektedir. Genel olarak aşılamalar erken ilkbahar döneminde veya kış döneminde yapılmaktadır. Yaprak döken ağaçların ise genel olarak kış aylarında aşılandığını söylemek mümkün olmaktadır. 

Ağaç Ne Zaman Aşılanmalıdır?

Ağaç aşılama işleminin yapılması için uygulanan çeşitli teknikler bulunmaktadır. Aşılama işlemi genel olarak meyve ağaçları üzerinde sıklıkla uygulanmaktadır. Ağaçların ve bitkilerin çeşitli ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılmakta olan aşılama yöntemi, kalem aşısı ve göz aşısı olmak üzere iki farklı tekniğe sahiptir.

Ağaç aşılama işlemiyle aynı zamanda ağaçların dışarıdan gelecek zararlardan ve böceklerden korunması için uygulanmakta olan bir yöntem olduğu söylenebilir. Ağaçlar için oldukça önemli bir işlem olarak bilinen aşılama işlemi sayesinde istenmeyen özellikleri bulunan ve hastalık bulaşmış olan ağaçların iyileştirilmesi, daha dayanıklı ağaçlar yetiştirilmesi ve meyve verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir. 

Ağaç aşılama işleminin alanında uzman ve bitki biliminden anlayan kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. İşlemin doğru bir şekilde yapılmaması durumunda ise bitkinin sağlığına zarar gelebilmektedir. Hatta yanlış yapılan bir uygulama bitkinin ölümüne bile yol açabilmektedir. Aşılama işleminin özellikle ağacın büyümeye başladığı dönemde yapılması gerekmektedir.

Ağaçlar için en uygun zamanlar ise bitkilerin dinlenme dönemi olarak bilinen Sonbahar dönemi olmaktadır. Çoğu aracın verimli ve başarılı bir sonuç alınabilmesi için kendi türü ile aşılanması gerekmektedir. Ancak aynı cinse fakat farklı türlere sahip olan ağaçların aşılanması da mümkün olabilmektedir. 

Ağaç aşılama işlemi bitkilerin büyüme özelliklerini değiştirmek için kullanılmakta olan bir yöntem olarak bilinmektedir. Uygulanan aşılama yöntemi ile bitki hastalıklara karşı direnç kazanmaktadır. Aynı zamanda meyve verimi de artmaktadır.

Üstelik bitkinin estetik görünümünün iyileştirilmesi de aşılama işlemiyle mümkün olmaktadır. Aşılama işlemleri ise genel olarak sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Ancak aşı yapılacak olan ağaç türü, ağacın yaşı ve ağacın cinsine göre de farklı aylarda yapılabilmektedir.

Haber Merkezi

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.