SON DAKİKA
Hava Durumu

AFAD: "Deprem bölgesinde artçı sarsıntıların büyüklüğü 6 ve üzerine çıkabilir."

AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Artçı sarsıntılar devam edecek. Bir bölümü 6 ve üzerine çıkabilir. Hasarlı binalara girilmemesi büyük önem taşıyor. 4 ayda kaydettiğimiz deprem sayısını 13 günde kaydettik. Her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor.” açıklamasını yaptı

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2023 13:37
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2023 13:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
AFAD: "Deprem bölgesinde artçı sarsıntıların büyüklüğü 6 ve üzerine çıkabilir."

Tatar, deprem sonrası artçı sarsıntı sayısının 6 bin 40’a ulaştığını söyledi. Buna göre, 4-5 büyüklüğü arası deprem sayısı 436, 5-6 büyüklüğü arası artçı sarsıntı sayısı 40, bir de 6,6 büyüklüğünde bir sarsıntı oldu.

Artçı sarsıntıların devam edeceğini belirten Tatar, “Bir bölümü 6 ve üzerine çıkabilir. Hasarlı binalara girilmemesi büyük önem taşıyor. 4 ayda kaydettiğimiz deprem sayısını 13 günde kaydettik. Her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor” dedi.

Tatar, “7.7 büyüklüğündeki depremin şiddeti 12’dir. 7.6’lık ikinci depremin şiddeti de 10 şiddetine karşılık gelmektedir. Doğu Anadolu Fay Zonu’nun 5 ayrı kolunun kırıldığını biliyoruz. Bu kırılan segmentlerin yanı sıra Malatya Doğanşehir’de 25 kilometrelik hat boyunca kırılmalar meydana geldiğini biliyoruz. Sahada ölçülen en yüksek yer değiştirme miktarı 3 metre. Yer kabuğu yüzeyde yaklaşık 7.3 metre yer değiştirmeye maruz kalıyor. 30 katrilyon jul enerji açığa çıkmış durumda” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.