SON DAKİKA
Hava Durumu

Adil ve Özgür Düzeni Kuracağız

Ünye Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti ve Atatürkçü Düşünce Derneği ile sivil toplum teşkilatı temsilcilerinin ortak kararıyla bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel program yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2022 14:56
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2022 14:56
Kaynak: Sabah
Adil ve Özgür Düzeni Kuracağız

Ünye Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti ve Atatürkçü Düşünce Derneği ile sivil toplum teşkilatı temsilcilerinin ortak kararıyla bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel program yapıldı.

Günler öncesinden sivil toplum kuruluşlarını ve siyasi partileri ortak program yapmak için tek tek ziyaret ederek, İyi Parti Kadın Kolları ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ve sivil toplum kuruluşlarını programa dahil eden Ünye Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları üyeleri Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi.

Ortaklaşa hazırlanan program söz alan Chp Kadın Kolları Üyesi Sümeyye Sezgin Baş, “Yeryüzünde emekçi olmayan kadın yoktur. Kadınların üretim hayatı içinde yer almaları insanlık tarihi kadar eskidir. 19. yüzyılda sanayi devrimi ile birlikte, yeni ve ucuz işgücüne ihtiyaç duyulmuş ve böylece kadınlar ilk kez ücret karşılığı çalışmaya başlamıştır. O günlerden bu yana kadınlar, kadının insan hakları için, eşit işe eşit ücret almak için, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilmek için grevlerle, direnişlerle haksızlığa ve ayrımcılığa karşı mücadele veriyorlar.

Bundan 165 yıl önce, 8 Mart 1857 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı grev, dünya tarihini değiştirdi. İşveren tarafından fabrikaya kilitlenen direnişçi kadınlardan 129’u, çıkan yangında yaşamını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların haksızlıklara karşı direnişini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı.

1910 yılında Kopenhag’da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Clara Zetkin’in önerisiyle, her yıl bir günün, kadınların uluslararası mücadele günü olarak kutlanması kararı alındı. Böylece 8 Mart, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak benimsendi.

Bugün, canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür.

Bugün, uğradıkları haksızlıkları kabul etmeyerek kaderlerini değiştirme iradesi gösteren bütün kadınlara saygı günüdür.

Bugün, eşitsizliklere karşı dayanışmayı yükseltme ve mücadele günüdür” dedi.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.