SON DAKİKA
Hava Durumu

2024 En İyi İşverenler™ listeleri için başvurular başladı!

İşyeri kültürü ve çalışan deneyimi konusunda küresel otorite olan Great Place To Work®’ün, her sene organizasyonlardaki çalışan deneyimi üzerinden yaptığı analizlere göre oluşturduğu “En İyi İşverenler Listeleri” için başvurular başladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 12:07
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 12:07
Kaynak: IGF
2024 En İyi İşverenler™ listeleri için başvurular başladı!

2024 En İyi İşverenler™ listeleri için başvurular başladı!

İşyeri kültürü ve çalışan deneyimi konusunda küresel otorite olan Great Place To Work®’ün, her sene organizasyonlardaki çalışan deneyimi üzerinden yaptığı analizlere göre oluşturduğu “En İyi İşverenler Listeleri” için başvurular başladı. Türkiye’nin En İyi İşverenleri Listesinin yanı sıra, 6 sektörel, 4 demografik ve tematik, 2 bölgesel olmak üzere toplam 13 kategoride açıklanan bu listelerde yer almak, işveren markası yaratmayı, çalışan deneyimini iyileştirmeyi, yetenekleri çeken ve tutan bir şirket kültürü oluşturmayı önemseyen şirketlerin yer almak istediği prestijli bir konum.

Adaylık için son başvuru tarihine kadar Great Place To Work Sertifikasyon™ süreci başlatılmalı

Türkiye'de faaliyet gösteren ve en az 10 çalışana sahip tüm ulusal ve uluslararası şirketlerin katılabildiği Türkiye'nin En İyi İşverenler Listeleri süreci 2024 yılı takvimi açıklandı. Takvime göre, Türkiye’nin En İyi İşverenleri™ listesi aday başvuruları 26 Aralık 2023’te sona erdi. Diğer 12 kategorideki en iyi işverenler arasında yer almak isteyen ve ilgili liste için uygunluk gereksinimlerini karşılan şirketlerin, kategorisine göre 1 Mart-2 Eylül arasında değişen son başvuru tarihine kadar sertifikasyon sürecini başlatması gerekiyor.

Kategori detayında son başvuru tarihleri şöyle:

Sektör ListeleriSon Başvuru Tarihi

En İyi İşverenler™ Finansal Hizmetler & Sigortacılık

En İyi İşverenler™ İmalat & Üretim

En İyi İşverenler™ Teknoloji1 Temmuz 2024

En İyi İşverenler™ Farma

En İyi İşverenler™ Danışmanlık & Profesyonel Hizmetler

En İyi İşverenler™ Lojistik

Demografi & Tema Listeleri

En İyi İşverenler™ Sosyal Sorumluluk & Gönüllülük1 Mart 2024

Best Workplaces for Millenials™1 Nisan 2024

Best Workplaces for Women™1 Temmuz 2024

Best Workplaces for Innovation By All™2 Eylül 2024

Bölge Listeleri

Ege’nin En İyi İşverenleri ™10 Temmuz 2024

Anadolu’nun En İyi İşverenleri™2 Eylül 2024

Değerlendirmeye alınmak için şirketlerin, liste açıklanma tarihlerinden 1 ay öncesine kadar Great Place To Work® Sertifikası™ almış olmaları bekleniyor. Sertifika almak için ise şirketler, çalışanlarının mevcut kurum kültürü içerisindeki deneyimlerine ışık tutmak üzere kendilerine uygun 2 haftalık bir periyod içerisinde global çapta kabul gören Trust Index™ Çalışan anketini uyguluyor. Ardından ise Culture Brief™ İşyeri kültürü özetini dolduruyor. Çalışan sayısı 100 ve üzeri olan şirketler ayrıca Culture Audit™ İş yeri kültürü analizini tamamlıyor. Bu iki adımı tamamlayarak, Great Place To Work® Sertifikası alan organizasyonlar, 12 ay süresince otomatik olarak tüm En İyi İşverenler™ listeleri için değerlendirmeye dahil ediliyor.

Eyüp Toprak: “Bir iş yerini harika yapan şey kâr değil, ancak harika bir iş yeri kârlılığı artırıyor.”

Şirketlerin En İyi İşveren sertifikasyonuna sahip olmasının avantajlarına değinen Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, şunları söyledi: “Great Place To Work Sertifikası™, bizzat firmanın mevcut çalışanlarının pozitif deneyimi sonucu alınabilen bir sertifika olduğu için, iş arayanların hangi şirketlerin harika bir iş yeri kültürü sunduğunu ayırt etmesine yardımcı oluyor ve organizasyonunun işveren markasını geliştirirken potansiyel adaylar için daha çekici hale getiriyor. Böylece en iyi yetenekleri işe almak ve elde tutmak kolaylaşıyor. Great Place To Work® olarak biz organizasyonların kendilerine çalışan deneyimi açısından ayna tutmasına yardımcı oluyoruz. Çalışan deneyimini detaylı bir şekilde ölçümlediğimiz anket verilerimize göre bir iş yerini harika yapan şey kâr değil. Ancak harika bir iş yeri kârlılığı artırıyor. Çünkü harika iş yerleri; güven, saygı, çeşitlilik, kapsayıcılık, hakkaniyet ve amaç odaklılığı destekleyerek pozitif bir çalışan deneyimi sağlıyor. Bu sayede çalışan performansı artıyor ve bu artış finansal tablolara olumlu olarak yansıyor.”

En İyi İşverenler™ listeleri için açıklama tarihleri tüm yıla yayılıyor

Great Place To Work®En İyi İşverenler listeleri için açıklama tarihleri de belli oldu. Başvuruları sona eren 2024 yılı Türkiye’nin En İyi İşverenleri™ listesi, Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek ödül töreni ile kamuoyuna açıklanacak.

Ege’nin En İyi İşverenleri™ Listesi 5 Eylül 2024’te açıklanırken adaylık için son sertifika sahibi olma tarihi 30 Temmuz 2024. Anadolu’nun En İyi İşverenleri™ Listesi ise 24 Ekim 2024’te açıklanacak. Bu listeye adaylık için son sertifika sahibi olma tarihi 5 Eylül 2024.

En İyi İşverenler™ Finansal Hizmetler ve Sigortacılık, En İyi İşverenler™ İmalat & Üretim, En İyi İşverenler™ Teknoloji, En İyi İşverenler™ Sağlık Hizmetleri ve Farma, En İyi İşverenler™ Danışmanlık & Profesyonel Hizmetler ve En İyi İşverenler™ Lojistik listeleri 22 Ağustos’ta açıklanacak ve 5 Temmuz 2024 tarihine kadar sertifikasyon sürecini tamamlamış organizasyonlar aday olabilecek.

Demografik ve tematik listelerin başvuru ve sertifikasyon süreci için son başvuru tarihleri de belli oldu. 28 Mayıs 2024 tarihinde açıklanacak olan En İyi İşverenler™ Sosyal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi için son sertifika sahibi olma tarihi 5 Mart. Great Place To Work®’ün Türkiye’nin En İyi İşverenler™ listesinden sonra en çok ses getiren Best Workplaces for Millenials™ Listesi 27 Haziran 2024’te açıklanırken son sertifika tarihi 5 Nisan. Sertifikasyon için 5 Temmuz’a kadar başvuru yapılabilecek Best Workplaces for Women™ Listesi ise sonuçlar 26 Eylül 2024’te açıklanacak. Great Place To Work® Türkiye tarafından 28 Kasım’da açıklanacak son liste, Best Workplaces for Innovation By All™ Listesinde yer almak için sertifikasyon sürecinin 10 Eylül’e kadar tamamlanmış olması gerekiyor.

Great Place To Work® hakkında

Great Place To Work®, işyeri kültürü ve çalışan deneyimi konusunda uzman küresel otoritedir. 1992'den beri dünya çapında 100 milyondan fazla çalışanın dahil olduğu Trust Index™ anketinden elde ettiği derin analizleri harika bir iş yeri deneyimini neyin oluşturduğunu tanımlamak için kullanmaya devam ediyor. Her şeyin temelinde Güven vardır. Tüm çalışanlar için yüksek güvene dayalı bir iş deneyimi yaratarak organizasyonların kültürlerini ölçmelerine ve daha iyi iş sonuçları üretmelerine yardımcı oluyor. Kurum kültürü ve çalışan deneyimi analiz platformu Emprising®, liderlere veri ve insan odaklı kararlar verebilmeleri için ihtiyaç duydukları anketler, gerçek zamanlı raporlama ve içgörüler sağlamaktadır. Great Place To Work® Aynı zamanda Great Place to Work-Certified™ şirketleri ve Türkiye’nin En iyi İşverenler Listeleri’nin yanı sıra sektörel, bölgesel listeler açıklayarak çalışan deneyiminin en iyiler ile kıyaslayabileceği benzersiz veri içerikleri sağlamaktadır. Great Place To Work®’ün misyonu, organizasyonların herkes için harika iş yerleri haline gelmesine yardımcı olarak daha iyi bir dünya inşa etmektir.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.