SON DAKİKA
Hava Durumu

10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Günü

Demokratik bir ülkede güven içerisinde insan onuruna yakışır şekilde yaşamak herkesin hakkıdır.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2019 20:23
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2019 20:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Günü

Demokratik bir ülkede güven içerisinde insan onuruna yakışır şekilde yaşamak herkesin hakkıdır.

Bu anlamlı günün milletimize ve tüm teknikerler ailesine,  adalet, eşitlik, özgürlük temelinde mutlu bir gelecek getirmesini diliyor, 10 Aralık Dünya insan hakları ve demokrasi gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Teknikerler Ülkemiz yükseköğrenim kurumlarının yetiştirdiği üretici iş gücü, endüstri ve sanayisinin can damarlarıdır. Bu iş gücünün ekonomiye katma değer üretmesi, yasal haklarımızın gözetilmesi ile olur.

 

Türkiye’nin Yüksek öğrenimli teknik eleman potansiyeli olan 2 yıl üniversite eğitimi alan Teknikerlerin, Mesleki Oda kurulmasına verilmeyen izin ve lisans tamamlama eğitiminden mahrum edilmesi Ülkemiz Anayasal eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi hukuk sisteminde adaletsizlik olup İnsan haklarına da aykırıdır.

 

Bazı MYO lisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama imkanı sağlanmış olması umut verici bir gelişme olup bu hakkın tüm MYO mezunlarına verilerek eşitsizlik ve ayrımcılık ortadan kaldırılmalıdır. MYO mezunu, Hemşirelere, Ebelere, Öğretmenlere, Polislere, İlahiyat, İşletme, İktisat, Tapu ve Kadastro mezunlarına tanınan sınavsız lisans tamamlama imkanı genişleyerek devam etmektedir. Bu hak tüm teknikerlere verilmelidir.

 

Gelişmiş ülkelerde mesleki teknik eğitim hükümetlerin öncelikli politikaları arasındadır. 21. Yüzyılda ve Evrensel Bildirgenin 70. Yılında, teknoloji ve bilimsel alanlarda Dünyada olumlu örneklerin aksine Türkiye’de, mesleki teknik eğitim ve mezunların istihdamı tartışılmakta, ülkemizde üniversite mezunları işsiz olup çoğu da aldıkları eğitim dışında çalışmakta, ya da içki kumar kahve gibi kötü alışkanlıklara yönelmektedir.  MYO teknik eğitim mezunları sadece mezun olarak bir diploma almakta, okurken üniversiteli kabul edilirken nitelikli teknik adam aranan eleman olarak tanımlanırken mezuniyet sonrası maalesef çıraklık eğitim kursiyerleri kadar değer görmemektedir. Dolayısıyla mesleki teknik eğitim mezunu teknikerlerin en temel hakları aldıkları eğitim üzerine hizmet etmelerinin önüne konulan engeller ile çok daha önemlisi her mesleğin bir mesleki odası bulunurken üç milyon teknikerlerin mesleki odasının olmaması ve kurulmasına izin verilmemesi, çok daha üzücü olanı da 2 yıl mesleki teknik eğitim alan teknikerlerin teknik eleman tanımı dışında tutulmaktadır.

 

Teknikerler; Ekonomiye üretici güç, Ülkeye katma değer üretmektir. Tüketici haklarının korunması, Nitelikli hizmet almak, Uzaya üs kurmak, yerli tank, uçak, yerli otomobil üretmek demektir. Denizciliğin-Havacılığın gelişmesi, Sağlıklı gıda demektir. Hayvancılığın benimsenmesi, Ziraatın teknolojiyle bütünleşmesi demektir. Madenciliğin uykudan uyanması demektir. Toplum sağlığı demektir. Endüstrinin ayağa kalkması, Kaynakların yerinde değerlendirilmesi demektir. Terörizme karşı teknolojik mücadele demektir. Uluslararası boyutta teknolojik, ekonomik, iktisadi güç demektir. Bir başka deyişle; Sofralara ucuz aş, İşsizlere iş kapısı, Evsizlere ev demektir.

 

İnşallah mezun sayısı üç milyona ulaşan Tekniker meslektaşlarımızın son yıllarda tek tek ellerinden alınan Kamu, Özel Sektör ve Serbest çalışma alanlarında sahip olduğu kazanılmış yasal hakları yeniden verilir, sahada çalışmalarının önündeki engeller kaldırılır, aileleri ile birlikte sayıları yedi milyona ulaşan teknikerlerin mağduriyeti ortadan kaldırılarak, aldıkları eğitimin karşılığı sadece diploma değil teorik bilgileri pratiğe dönüştürerek ülkemiz sanayisinde ve ekonomisinde üretiminde katkıları sağlanır. 

 

"Yaratamayan insan yıkar." Diyen Fromm’un sözleri ile Hayatın her alanında yaratamayanların yıktıklarına hepimiz hemen her gün tanık oluyoruz. Teknik Adamlar yıkmazlar, aksine yaratırlar. Arkalarında eser ve eserler bırakırlar. Bizler devletimizden mevki makam ayrıcalık istemiyoruz. Tüm meslek gruplarıyla iş paylaşımı yapmak, üretmek, istihdam yaratarak ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz.

 

İSTİKRAR İÇİN DÜNYA İLE YARIŞMAK İÇİN TÜRKİYENİN YÜKSEK EĞİTİMLİ TEKNİK POTANSİYELİ YOK SAYILMAMALI, GÖRMEZLİKTEN GELİNMEMELİ, HAREKETE GEÇİRİLMELİDİR.

 

TBMM deki tüm seçilmişlere, bürokratlara, YÖK’e amir ve yöneticilerine güvenimiz ve umudumuz tam olup “Mağdur, mazlum ve mahrumun yanında olmak bizim en büyük şiarımızdır. Bundan sonra yapılması gereken insan haklarına daha saygılı, daha demokratik, şeffaflık ilkesini her alanda ön planda tutmaktır” Diyen Sayın cumhurbaşkanımızın kimsesiz sahipsiz bırakılan mazlum ve mağdur olan teknikerlerin sorunlarına çözüm bulacaklarını, teknikerlerin uzattıkları eli tutacaklarına inanıyoruz ki teknikerler elinden tutanı mahcup etmeyecektir.

 

Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilciliği İl Başkanı Musa KIRANLI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.