SON DAKİKA
Hava Durumu

1 Eylül, Dünya Barış Günü…

Ne yazık ki 1 Eylül “Dünya Barış Günü” barıştan uzak, Her geçen gün şiddetin, çatışmaların ve acının arttığı bir iklim ortamında Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 corona virüsü ile mücadele içinde kutluyoruz.

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2021 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2021 09:21
Kaynak: Sabah
1 Eylül, Dünya Barış Günü…

1 Eylül, Dünya Barış Günü…

Ne yazık ki 1 Eylül “Dünya Barış Günü” barıştan uzak, Her geçen gün şiddetin, çatışmaların ve acının arttığı bir iklim ortamında Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 corona virüsü ile mücadele içinde kutluyoruz. Gerçekten uzak, yalana talana yakınlaşıyor, bir karış toprak için sınır kavgaları kardeş kardeşi, baba evladını, evladı babasının canına kıyıyor.

Tüm dünya insanlarının ortak temennisi ırk, dil, din, kültür farkı gözetmeksizin sürdürülebilir barış ortamının sağlanması yönünde olduğu düşüncesi ile barış gününün savaş gününe çevrilmediği barış içinde yaşayabileceğimiz bir dünya dileğiyle 1 Eylül “Dünya Barış Gününü” kutluyoruz.

2021’in 1 Eylül’üne baktığımızda, dünya savaşlarına tanık olmasak da bölgesel savaşlar, sınıfsal savaşlar, biyolojik savaşlar günümüzün gerçeği olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir barış gününde daha yine milyonlarca kişi evsiz, aç ve acı içinde. Yakın coğrafyamız ile birlikte birçok ülkede ya çatışma var ya da bir şekilde o ülkeler başka coğrafyalardaki çatışmaları destekliyor. Sınırlarımızda güvenlik koridorunda şehit haberleri ile yüreklerimiz yanıyor.

Barışı sağlamanın yolu, dünyadaki eşitsizliği ortadan kaldırmakta yatmaktadır. Ne var ki yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla dünyanın nimetleri eşit olarak paylaşılamıyor. Dünyada egemenlik kuran küçük bir azınlık, nimetlerin tümünü kendine istiyor. Geride kalanların açlığı, hastalığı, eğitimsizliği, barınaksızlığı, işsizliği, yoksulluğu, en temel insan hakları onları hiç ama hiç ilgilendirmiyor. Bu eşitsizlik, yaratılan ya da kışkırtılan savaşlarla örtülmek isteniyor.

Barıştan yana olan herkes; açlığa, hastalığa, eğitimsizliğe, barınaksızlığa, işsizliğe, yoksulluğa karşı ve en temel insan haklarının dünyaya Egemen olması için savaşım vermelidir.

Düşünelim;

Herkes birbiriyle barış içinde. Demokratik bir üniversitede okuyan, okulunu bitirince iş güvencesi olan bir genç,

Hak ve hukukun, evrensel insan hakları normları ile uygulandığı bir ülkede yaşayan bir gazeteci ya da yazar,

Emeğin karşılığının verildiği, emeğin en kutsal değer sayıldığı fabrikadaki bir işçi,

Fikirleri ile yerel ve genel yönetime destek olan bir halk... Uzak gibi görünse de Hayali bile güzel… Olmaması için bir neden yok…

Ordu Teknikerler Derneği olarak; Fikri, inancı ne olursa olsun, barıştan kardeşlikten, bir arada yaşamdan olan herkese sesleniyoruz: Dünya, üzerinde yaşayan herkese yetecek kadar büyük ve bereketli. Yeter ki bizler Yaradan’ın bizlere bahşettiği doğamıza dokunmayalım, koruyalım, geleceğe taşıyalım, nimetlerin farkına varalım, şükredelim. Bu topraklar barış ve kardeşlik çınarının kök saldığı topraklardır. Bu topraklarda fitne tohumları yeşeremeyecek, inadına bu topraklarda kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bu Vatan asla bölücülere, hainlere teslim edilmeyecek, M.Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında aydınlığa yürüyecektir. Sözleri ile 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutluyor, yeni günün yarınların tüm insanlığa daha huzurlu ve barışık günlerin kapılarını ardına kadar açmasını temenni ediyor, inşallah ülkemizdeki birlik beraberlik ile terör belasına diz çöktürüleceğine inanıyoruz.

Ordu ilimiz sınırları içerisinde yaşayan tekniker meslektaşlarımız başta olmak üzere Edirne’den Kars’a tüm teknikerleri sevgiyle saygıyla selamlıyor, Toplumun her kesimini ilgilendiren Türkiye’nin yüksek teknik eleman potansiyeli, üretici iş gücü harekete geçirildiğinde Ülkemiz bulunduğu yerden daha ileriye gidecektir. Ve hiç kimsenin şüphesi olmasın ki teknikerlerin uzattığı eli tutan herkes kazanacaktır.

Sadece 1 Eylül’ler de değil, her gün barış için mücadele etmek zorundayız.

İşçinin, çiftçinin, öğrencinin, kadının, mültecinin öteki olmadığı bir dünyada barış içinde kardeşçe, bir arada yaşamın mümkün olduğu, sevginin ve barışın egemen olduğu bir dünyada yaşamak dileği ile. Sağlıkla kalın….

Teknikerler Derneği Ordu 

Ynt.Krl. adına Başkan Musa Kıranlı

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.