SON DAKİKA
Hava Durumu

Zihalar Çiftcinin Emrinde

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TARNET A.Ş.ye bağlı ZİHA ile geçtiğimiz günlerde başlatılan ilk ilaçlama sonrası ikinci ilaçlama çalışmaları gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2021 13:08
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2021 13:08
Kaynak: Sabah
Zihalar Çiftcinin Emrinde

FINDIK BAHÇELERİ ZİHA İLE İLAÇLANIYOR

ZİHALAR ÜRETİCİNİN EMRİNDE!

Göreve geldiği ilk günden itibaren tarımda farkındalık oluşturacak çalışmaların öncüsü olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, bölgenin vazgeçilmez değeri olan fındık için de hayata geçirdiği projelerle farkını ortaya koymaya devam ediyor.

Ordu’da geçtiğimiz yıllarda Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi kapsamında Türkiye’de ilk kez fındıkta yapılan zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) ilaçlamanın ikinci deneme çalışmaları gerçekleştirildi. Bölgenin coğrafi özellikleri göz önüne alınarak yapılan bu çalışmada hedef, yamaç arazilerden oluşan zorlu coğrafyada hem zamandan hem maliyetten hem de işçilikten tasarruf sağlamak.

Klasik belediyecilik çalışmaları haricinde yaptığı çalışmalarla vatandaşlardan tam not alan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Başkan Güler’in projeleri ile vatandaşların yüzünü güldürüyor. Bu kapsamda özellikle bölgenin en büyük gelir getirici ürünü olan fındık konusunda hayata geçirilen ‘Fındık Verimliliği’ (FINVER) projesi, ‘Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor’ ve ‘Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın’ projeleri ile üreticilere önemli girdiler sağlandı.

ORTAR VE TARNET ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Tarımda geleneksel yöntemlerin dışına çıkarak verimliliği artırmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TARNET ile başlattığı ortak çalışma ile yine bir ilke imza attı. FINVER projesi kapsamında, Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılan 300 dönüm fındık bahçesinde, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TARNET A.Ş.ye bağlı ZİHA ile geçtiğimiz günlerde başlatılan ilk ilaçlama sonrası ikinci ilaçlama çalışmaları gerçekleştirildi.

“ZİHA’YI BÜTÜN ÜRETİCİLERİN KULLANMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”

Zirai ilaçlama araçlarının fındık bahçelerinde ilk kez kullanıldığına dikkat çeken ORTAR A.Ş. Genel Müdürü Sancar Eser, “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarım iştiraki olan ORTAR A.Ş. tarafından yürütülen FINVER projesi tüm hızıyla devam ediyor. Bilindiği üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile başladığımız bu çalışma kapsamında üreticilerimizden 5 yıllığına kiraladığımız fındık bahçelerinin A’dan Z’ye bütün bakımları bizim ekiplerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Bu bakımlar kapsamında geçtiğimiz günlerde ZİHA ile bir uygulama yapmıştık. Bu uygulamanın ikincisini yine üreticilerimizden kiraladığımız fındık bahçelerinde gerçekleştiriyoruz. Buradaki temel amacımız zor coğrafyaya sahip ilimizde hem zamandan hem maliyetten hem de işçilikten tasarruf yapmak. İlk uygulamamızda ZİHA’yı pilot kendi yönetmişti. Bu ikinci uygulamamızda belirlenen koordinatlar üzerinde Zirai İnsansız Hava Aracı ilaçlama yaptı. Bu çalışmanın sonucundaki amacımız ilimiz genelindeki bütün fındık bahçelerinde bu uygulamayı yaygınlaştırmak ve üretimin artmasına katkıda bulunmak” diye konuştu.

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.