SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni 200 Lira ve 50 Liralar Tedavüle Girdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün itibarıyla piyasaya sürülen yenilenmiş 200 TL ve 50 TL banknotlarıyla ilgili önemli bir duyuru yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 13:27
Kaynak: IGF
Yeni 200 Lira ve 50 Liralar Tedavüle Girdi!

Yeni 200 Lira ve 50 Liralar Tedavüle Girdi! Banknotlarda Yapılan Değişiklik Dikkat Çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün itibarıyla piyasaya sürülen yenilenmiş 200 TL ve 50 TL banknotlarıyla ilgili önemli bir duyuru yaptı. Bu taze banknotlar, özellikle imzalarda yapılan değişikliklerle dikkat çekti. Yeni banknotların, bugünden itibaren nakit akışında yerini alacağı belirtildi.

Yenilenen bu banknotların en dikkat çekici özelliği ise üzerlerindeki imzalarda yapılan değişiklik oldu. TCMB'nin açıklamasına göre, 200 TL'lik banknotlar üzerinde Başkan Dr. Fatih Karahan ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay'ın imzaları bulunacak. Öte yandan, 50 TL'lik banknotlarda ise Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ve dönemin Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan'ın imzaları yer alıyor.

TCMB, bu yeni banknotların tedavüle girişini, kendisine 1211 sayılı Kanun'la verilen yetki çerçevesinde gerçekleştirdiğini ifade etti. Banka, E9 Emisyon Grubu kapsamında VIII. tertip 200 TL ve VII. tertip 50 TL banknotların piyasaya sürülmesinin, finansal sistemdeki güveni artıracağını ve nakit işlemlerin kolaylaşacağını vurguladı.

Yapılan açıklamada, "Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından önceki tertiplerle tamamen aynıdır. Yeni tertip banknotlar, önceki tertip banknotlar ile birlikte tedavül edecektir." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.